Ana sayfa Hayvanlar Dünyada En Çok İnsan Öldüren Hayvan Hangisidir?

Dünyada En Çok İnsan Öldüren Hayvan Hangisidir?

2683
0
en-cok-insan-olduren-hayvan-hangisidir

Dünyada en çok insan öldüren hayvan konulu makalemizde sizlere dünyada en çok insan ölümüne sebep olan hayvan hangileri olduğundan ve onlar hakkında kısa bilgiler sunmaya çalışacağız.

İnsan Ölümüne Sebep Olan Hayvanlar

En çok hangi hayvanla karşı karşıya kalmak sizi korkutur? Bir köpek balığı, bir kurt, bir aslan belki de bir böcek. Hele sizi bir av olarak görüyor yada bir tehdit olarak algılıyorsa korkabilirsiniz. Peki size dünyada en çok insan öldüren hayvan hangisi diye sorsam? Evet sizlere azdan çoğa doğru açıklayalım.

5. Köpek Balıkları

En çok insan öldüren hayvanlardan ilki açık denizlerin büyük dişli canavarları olan köpek balıkları yılda ortalama 10 kişiyi öldürüyor.

insan-olduren-hayvanlar

4. Aslanlar

En çok insan öldüren hayvan olanlardan bir diğeri Aslana gelecek olursak sayı biraz daha yükseliyor. Koruma altına alınan ve Afrika kıtasında yaşamlarını sürdüren etçi yırtıcı memeliler yıl da ortalama 100 kişinin ölümünden sorumlu oluyor.

insan-olduren-hayvanlar

Atlar, Filler ve İnekler gibi bazı uysal hayvanlar da sinirlendiklerinde vahşi hayvanlardan daha çok insana zarar vererek ölümüne sebep olabiliyorlar.

3. Dolgu

İstatistiklere bakıldığında yılda ortalama 500 civarında insan filler tarafından çoğunlukla da ezilerek öldürülüyor. Böylece en çok insan öldüren hayvanlar arasında yerini alıyor.

insan-olduren-hayvanlar

Ölüm her zaman büyük saldırılar, ezilmeler ve parçalamalar şeklinde karşımıza çıkmıyor. Bazen minik bir ısırık küçük bir temas büyük bir zehrin bedeninize nüfus etmesini olanak sağlıyor. Bazı böcekler yılanlar ve akrepler yüzünden her yıl on binlerce insan hayatını kaybediyor.

Ayrıca insan öldüren hayvanlar makalemizin yanında  ilginç savunma taktikleri olan hayvanlar yazımıza da bakabilirsiniz.

2. İnsanlar (En çok insan öldüren canlı)

Friedrich Nietzsche “insan en vahşi hayvandır” demiştir. İnsanlığın başlangıcından beri yaşanılan onca savaş insanın insana ettiği zulüm doğada eşi benzeri yok. Dünyanın en çok insan öldüren canlıları arasında insanlar 2. sırada geliyor. İnsanoğlu her yıl 750 bin kadar hemcinsini katlediyor.

insan-olduren-hayvanlar

1. Sivrisinekler

Dünyada en çok insan öldüren hayvan hangisidir? sorusunun cevabı sivrisineklerdir. Birçok hastalıkları bünyesinde barındıran ve insanoğluna taşıyarak ölümcül sonuçlara neden olan sivrisinekler bugüne dek 45 milyar insanı ölümünden sorumludur. Günümüzde her 12 saniye de bir kişi bu sinekler yüzünden hayatını kaybediyor.

insan-olduren-hayvanlar

Özellikler sıtma mikrobunu taşıyan sivrisinekler yılda ortalama 1 milyon insanı bu hastalıklardan öldürüyor. Bundan sonra yaz geceleri pencereleriniz açarken bir kere daha düşünün.

Ayrıca Sivrisinek hayvanına dair her şeyi bu makalemizde bulabilirsiniz.

insan-olduren-hayvanlar

Makalemizde en çok insan ölümüne sebep olan hayvan hangileri olduğundan anlaşılır ve akıcı bir dille sizlere bahsettik.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here