Ana sayfa Buluşlar Tavla Nasıl Ortaya Çıktı? ve Nasıl Oynanır?

Tavla Nasıl Ortaya Çıktı? ve Nasıl Oynanır?

2227
0
tavla-nasil-ortaya-çikti-tavla-nasil-oynanir

Bu yazımızda sizlere tavla ne zaman ve nasıl bulundu? soruların cevabını bulmaya çalışacağız. Ayrıca tavla nasıl oynanır? ve tavla kuralları neler olduğundan bahsedeceğiz.

Tavla oyunu milletçe en sevdiğimiz oyun odur. Öyle ki dünyanın dışına çıkar rakiplerimizi marsa bile yollarız. Tavla oynama her hamle için karşı tarafı kızdıracak bir sözümüz mutlaka vardır. Ama her şeyi tatlı dille hallederiz.

Pencüse, severler güzelli genç ise. Tavla oyunundan bahsettiğimi hemen anladınız değil mi?

Tavla Oyunu Nedir?

Tavla oyunu iki kişiyle oynanan en eski masa oyunlarından bir tanesidir. Tavla kelime kökeni dilimize italyancadan geçmiştir. Tavla kelime anlamı ise tahtadır. Tavla oyun tahtası toplamda 24 haneden oluşmaktadır.

Her ne kadar şans önemliyse de, deneyim yoluyla kazanılan beceriler ve zekada oyunu kazanmak için o kadar önemlidir. Böylelikle tavla ne demek sorusuna bir nebzede olsa cevap vermiş olduk.

tavla nasıl oynanır

Tavla tarihi olarak satranca karşılık olarak icat edildiği şeklinde bilinilir. Tavla tarihi 5000 yıl öncesine işaret etmektedir.

Tavla Ne Zaman ve Nasıl Bulundu?

Tavla bulunma hikayesi M.Ö 3000 yıllarına ait İran’ın yanmış isimli şehrin de yapılan kazılarda tavlaya benzer 2 adet zar ve 60 adet tane taşla oynanan bir oyun bulunmuştur.

Hindistan da milattan önce 7. ve 8. yüzyıla ait kalıntılarda, tavla benzeri bulgular görmek mümkün. Eski Mısır tabletlerinde de tavla figürlerine rastlıyoruz. Yani tavla hangi ülkenin oyunu sorusuna tam olarak cevap verilemiyor.

Tavla Nasıl Ortaya Çıktı?

Tavla ne zaman icat edildi? sorusunun cevabı ise rivayetlere göre bundan 1400 yıl öncesine dayanır. Hint İmparatoru, Pers İmparatoru’na bir hediye gönderir. Bu hediye bir satrançtır. Yanında da bir mektup vardı. Oyunun nasıl oynandığını açıklamayan İmparator notunda şunları söyler. “Kim daha çok düşünüyor, kim daha iyi biliyor, kim daha ileriyi görüyorsa o kazanır, işte hayat budur.

tavla-nasil-ortaya-çikti-tavla-nasil-oynanir

Hediyeyi alan Pers İmparatoru dönemin en alim veziri mesajı gönderir. Oyunu çöz ve karşılık olarak da bana başka bir oyun icat eder. Vezir haftalarca çalıştıktan sonra satrancı çözer. Vezir tavla icadı 10 günde bitirir. Pers İmparatoru’ndan Hint İmparatoru’na giden hediye tavlanın yanında, şöyle bir mesaj vardır. “Kim daha çok düşünüyor, kim daha iyi biliyor, kim daha ileriyi görüyorsa o kazanır ama birazda şanstır işte hayat budur.”

Baş vezir tavla oyununu zaman kavramından ilham alarak tasarlamıştı. Nasıl mı? Gelin anlatalım.

Tavlanın anlamı: Senenin birliği olarak tavla bir tanedir. 4 köşesi 4 mevsimi, tavlanın içindeki karşılıklı 6’şar hane 12 ayı, pulların toplamı ayın 30 gününü, siyah taşlar geceyi, beyaz taşlar gündüzü ve karşılıklı 12’şer hanede günün 24 saatini simgeler.

Tavla icadından beri yani 1400’lerden bu yana ülkemizde oynanmaktadır. 4500’den fazla hamle ihtimali bulunan oyunda şans faktörü devreye zarla girer.

Tavlada Kaç Pul Var?

Tavlada Kaç Pul Var? sorusuna cevap verecek olursak. Özel bir platform üzerinde 15 siyah ve 15 beyaz pul ve iki zarla oynanan tavla, dünyanın en popüler oyunlarından bir tanesidir. Toplamda tavlada pul sayısı 30’dur.

tavla-nasil-ortaya-çikti-tavla-nasil-oynanir

Tavla Dizilişi Nasıl Yapılır? 

Tavlada toplamda 30 pul karşılık olacak şekilde diziliyor. Dizilen pullar ise ne ifade ettiğinin aşağıda sizlere anlatılım.

  • 2 taş 24 hanesini  -Rakibin evi oluyor, bu taşlara, gerideki taşlar deniliyor.
  • 5 taş 13 hanesini  -13 orta kapı deniliyor, rakibinin Dış alanında
  • 3 taş 8 hanesini   -Kendi Dış alanında bulunuyor
  • 5 taş 6 hanesini   -Kendi Ev alanında bulunuyor. Bu şekilde tavla dizilimini yada tavla dizilişini yapmış oluruz.

Ayrıca tavla nasıl dizilir? yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz periskop nedir? ve nasıl çalışır? yazımızı inceleyebilirsiniz.

Tavla Zar İsimleri Nelerdir?

Tavlada zar kombinasyonlarında Farsçadan Türkçeye geçen isimler kullanılır. Yek, Dü, Se, Cehar, Penç ve Şeş rakamlarını bilerek ve parmakla saymadan oynamak tavlayı kaybedenin kolunun altına dayamakla racondandır. Tavla zar isimleri ise aşağıda belirtilmiştir.

1_1  Hep yek
2_2  Dü bara
3_3  Dü se
4_4  Dört cihar
5_5  Dü beş
6_6  Dü şeş

Tavla Nasıl Oynanır?

Bir tahta üzerinde belirli bölümlerden oluşan alan içerisine tavla pulları dizilerek oynanır. Taşların hareket etmesi 2 tane zara bağlıdır. Zarları kullanan kişi gelen sayıya göre pulu veya pullarını hareket ettirek kendi alanına toplar. Bu süre zarfında rakibin bir tane kalan pulunu kırabilir. Kırılan pul, rakibin alanından tekrar başlamak zorundadır. Bu tavla kuralları arasındadır.

tavla-nasil-ortaya-çikti-tavla-nasil-oynanir

En son ise kendi alanına toplamış olduğunuz pulları, yine zarlar da çıkan sayılara göre toplayıp bitirdiğinizde oyunun galibi sizsinizdir. Bu süre zarfında rakip hiç pul toplamadan bitirirseniz mars etmiş olursunuz. Mars olamak için totem tutmanıza gerek yoktur. Böylelikle sizlere tavla nasıl oynanır? sorusunun cevabını vermiş olduk.

Ayrıca en çok oynanan oyunlar makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Tavla taktikleri ise acele etmeden ve gereksiz pul kırmadan bir an önce kendi alanınıza toplayarak oynamanızdır. Birazda tavla oyunu şans işidir.

Öyle görünüyor ki tavla daha uzun yıllar keyif vermeye ve kalpleri tavlamaya devam edecek.

Bilgiall yazarı olarak nice makaleler yazdım da bir tek öz geçmişimi yazamadım...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here