Ana sayfa Hayata Dair Çinliler Neden Çubukla Yemek Yer?

Çinliler Neden Çubukla Yemek Yer?

1464
0
cinliler-neden-cubukla-yemek-yer

Çinliler neden çubukla yemek yer? ve nasıl yer? soruların yanında Japonlar neden çubukla yemek yer? sorusunu cevaplayacağız.

“Onurlu ve dürüst adam, daima mezbaha ile mutfağı birbirinden olabildiğince uzakta tutar. Ve sofrasında bıçaklara hiçbir zaman izin vermez” diyen vejetaryen ve usta düşünür Konfüçyüs, Çinlilerin, yemeklerde çatal kullanmalarını engelledi. Yoksa gerçek bundan daha mı farklıydı. Sahi çinliler neden çubukla yemek yer?

Çinliler Neden Çubuk Kullanır?

İşin aslına bakacak olursak bunun nedeni tam olarak bilinmiyor. Bir rivayete göre vakti zamanında bir Çin İmparatoru halkın kendisine karşı ayaklanmasını önlemek için eritilip silah olabilecek bütün metallerin hepsini toplatmış. Ellerinde çatal bıçak ne varsa vermek zorunda kalan zavallı Çinliler de yemeklerini çaresiz bir şekilde Bambu çubuklarıyla yemeye başlamışlar.

cinliler-neden-cubukla-yemek-yer

Bir diğer rivayet ise ani bir şekilde içinde yaşanan nüfus patlaması olmuş. Çekik gözlü animelere benzeyen Çinli bebekler hızlı bir oranda doğurma kararı alınca Çin Halk Cumhuriyetinde de kıtlık baş göstermeye başlamış.

Sonuç olarakta insanlar, yemeklerine daha ufak parçalar halinde kesmeye başlamışlar. Bu şekilde hem yemeklerin daha hızlı piştiğini hem de çubukla yemek daha kolay yenilebileceğini keşfetmişler. Böylelikle çinliler neden çubukla yer? sorusunun cevabını bulmuş olduk.

Çinliler Çubukla Nasıl Yemek Yer?

Her yiğidin bir yoğurt yiyişi olduğu gibi her Asya ülkesinde de ayrı bir yemek çubuğu stili vardır elbet. Mesela Çin çubukları, genelde yaş ağaçtan ve bambudan yapılır.

Japonlar neden çubukla yemek yer? sorusunu cevabı olarak Japon çubukları cilalanarak kaplanmış odun ve bambudan yapılıyor.

cinliler-neden-cubukla-yemek-yer

Dizileriyle ünlü Kore’deyse geleneksel Kore çubukları pirinçten ve gümüşten yapılırken. Normal Kore, çubukları çelikten yapılmaya başlanmış. Bazılarımızın ülke miydi, şehir miydi? Diye karıştırdığı, Vietnam Sosyalist Cumhuriyetinde ise yemek çubukları eskiden ağaçtan yapılırmış.

Bunların dışında çatal ve yemek çubuklarının tarihine baktığımız zaman, ilginç detaylarla da karşılaştığımızı görüyoruz. Bizanslılar çatalı 10. yüzyılda kullanmaya başlarken, halkına ekmek yerine pasta dağıtan Fransa Kraliçesi ise 1500’lü yıllarda katıldığı bir davette çapalı keşfetmiş.

Ayrıca çinliler neden çubukla yer? sorusunun yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz sumo güreşçileri hakkında bilmedikleriniz yazımıza da bakabilirsiniz.

cinliler-neden-cubukla-yemek-yer

Dünya devi olarak tanınan Amerika ise çatal kullanma konusunda bir hayli geri kalarak 18. yüzyılda ancak buluşabilmiş. Çatalın dışında Çinlilerin kullandığı çubukla yemek ise Milattan önce 200 yıllarına yani Han hanedanlığına kadar dayanıyormuş.

Bundan anlaşılacağı üzere Çinliler, yine insanlık tarihine, bizden bir adım önde başlamış oluyorlar.

Bilgiall yazarı olarak nice makaleler yazdım da bir tek öz geçmişimi yazamadım...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here