Ana sayfa İlginç Sumo Güreşi Hakkında Bilinmeyenler

Sumo Güreşi Hakkında Bilinmeyenler

1652
0
sumo-guresi-hakkinda-bilmedikleriniz

Sumo güreşi ve güreşçileri hakkında bilgileri bu makalemizde sizlere anlatacağız. Ayrıca sumo güreşi kuralları ve kökeni hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Sumo Güreşçileri

Sumo güreşleri tüm dünyada şişmanlıkları ile ünlüdür. Popüler kültürde sumo güreşlerinin devasa göbekleri ve kiloları çok şaka malzemesi olmuş olsa da bu spor hakkında doğru bilinen yanlışlar oldukça fazladır.

Mesela sumo güreşçisi diğer spor dallarındaki sporculara nazaran en kaslı sporcular olduğu bilgisine hemen paylaşalım. Yani sumo güreşi obezite ile hiçbir alakası yok.

Sumo güreşi sporunun kökeni hangi ülkededir? sorusunu cevabını verecek olursak Japonya ülkesine aittir.

sumo-guresi-hakkinda-bilmedikleriniz

Peki her zaman pişmanlıkları ile aklımızda kalan bu güreşçiler bunu nasıl başarıyor.

Sumo Güreşi Kuralları

Sumo güreşi başladığı andan itibaren rakiplerini 4 metre çapındaki dairenin dışına iterek egale etmeye hedefler. Bu sebepten güreş esnasındaki dengeleri korumaları daire içerisinde kalabilmeleri çok önemlidir. Tabi söz konusu denge olunca yere sağlam basmak her şeyden önce geliyor.

Sumo güreşçileri güçlü bir denge oluşturmak ve vücut merkezlerin kuvvetlendirmek için göbeklerinin kütlesini mümkün olduğunca artırarak yer çekiminden daha fazla yararlanmaya amaçlamaktadır.

sumo-guresi-hakkinda-bilmedikleriniz

Yakın zamanda yapılan çalışmalar sumo güreşçileri vücutlarındaki yağsız kas kütlesinin diğer dallardaki sporculara oranla çok daha yüksek olduğu ispatlamıştır. Bu vücutlarında yağ bulunmuyor demek değil elbette. Ancak vücudundaki yağ miktarına oranla çok yüksek oranda yağsız kas kütlesine sahip olduklarını kanıtlıyor. Yani sürekli kötü beslenmenin hareketsiz yaşam tarzı ile birleşmesinden kaynaklanan obezite sorunun bu güreşçilerinde bulunmadığı belirtmeliyiz.

Sumo Güreşçileri Ringe Ne Serper? 

Bu sorunu cevabı ise maça başlamadan önce sumo güreşçileri yere döktükleri şey tuzdur. Bu bir geleneksel ritüeldir.

Sumo güreşleri devasa cüsselerini geliştirmek ve ağırlık merkezlerini artırmak için farklı beslenme alışkanlıkları geliştirmişlerdir. Örneğini yemek yemek bir sumo güreşçisi için bir antrenman yapmak kadar ciddi bir iştir.

sumo-guresi-hakkinda-bilmedikleriniz

Sumo güreşçileri ne yer? sorusuna gelecek olursak. Geleneksel Japon mutfağının kırmızı et, sebze, deniz ürünleri ve pilavı karıştırarak elde ettiği besin değeri çok yüksek olan cankoi isimli yemek 2 ana öğününü oluşturuyor. Güreşçiler Cankoi tükettikten sonra kendilerini daha fazlasını yemek için zorluyor ve hemen ardından uyku aşamasına geçiyorlar. Vücutlarındaki kasın etrafında oluşacak yağ tabakası için zorunlu olan bu plan sayesinde geliştirdikleri göbekleriyle ağırlık merkezlerine güçlendirirler. Böylelikle sumo güreşinde avantaj sağlarlar.

Ayrıca sumo güreşi hakkında bilgilerin yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz çinliler neden çubukla yemek yer? makalemize bakabilirsiniz.

Sumo Güreşçileri Kaç Kilo?

Bu sorusunun cevabını verecek olursak. Sumo güreşçisinin kilosu ortalam 200 civarındadır. Dünyadaki en kilolu sumo güreşçisi 273 kilo ile Amerikalı bir sporcuya aittir.

Ancak kilolardaki üstünlüğüyle bilinir olan sumo güreşleri artık yalnızca kiloları ile değil kaslarıyla da anılacak gibi görünüyor. Ayrıca insan vücudundaki en güçlü kas hangisidir? makalemize de bakabilirsiniz.

Bilgiall yazarı olarak nice makaleler yazdım da bir tek öz geçmişimi yazamadım...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here