Ana sayfa İlginç En ilginç Savunma Taktiği Olan Hayvanlar

En ilginç Savunma Taktiği Olan Hayvanlar

5003
0
ilginc-savunma-taktikleri-olan-hayvanlar

Bu yazımızda sizlere dünyanın en ilginç savunma mekanizmaları olan hayvanlardan bahsedeceğiz.

Vahşi doğada bir an meselesi olan hayatta kalmak, her saniye yüksek bir dikkat ve özen gerektiriyor. Hal böyle olunca vahşi doğadaki bütün hayvanların kendine has bir savunma yöntemi geliştirdiğini görüyoruz.

İlginç Savunma Taktiği Olan Hayvanlar

Hayatta kalmak dediysek hemen aklımıza saldırgan pençeler gelmesin. Çünkü bazı hayvanların savunma yöntemleri, öylesine sevimli ya da öylesine kokulu olabiliyor ki inanamayacaksınız.

ilginc-savunma-taktikleri-olan-hayvanlar

En ilginç savunma taktikleri olan hayvanlardan birincisi Amerikan keseli sıçan olarak bilinen Oposunlar, tehlike anında ölü taklidi yapabilen yegane hayvan türü. Hayatının tehlikede olabileceğini fark ettiği anda kendini yere bırakan bu hayvanlar, taklitlerinin inandırıcı olabilmesi için nefeslerini tutarak, hareketsiz kalmayı bile beceriyorlar. Bilim insanları tarafından içgüdüsel olduğu söylenen bu taklidi yavru oposunlar bile yapıyorlar.

ilginc-savunma-taktikleri-olan-hayvanlar

Yavaş loris olarak tanınan bu sevimli hayvanların savunma yöntemi oldukça komplike. Tıpkı tembel hayvan gibi çok yavaş hareketlere sahip olan lorisler, tehlike anında mutlak bir hareketsizliğe bürünüp, adeta donuyorlar.

Ancak bu numaralarının işe yaramadığını sezdiklerinde hızla dirseklerindeki zehir kesesine yöneliyor. Bu keseyi ağzına alıp tükürüklerinde bu zehri karıştıran bir yavaş loris bütün vücudunu yalayarak tükürüklerindeki zehrin bedenlerini kaplamasını sağlıyor. Yani yavaş, lorisleri yemek öyle her yiğidin harcı değil.

ilginc-savunma-taktikleri-olan-hayvanlar

Dünyanın en ilginç savunma mekanizmaları olan hayvanlardan bir diğeri Kokarcalar aldıkları ismin hakkını veren gerçek bir savunma sanatçısı. Kokarcalar bir tehlikeyle karşılaştığında anüslerinin iki yanındaki bezelerle dayanılması güç bir koku yayan bu hayvanların bayıltıcı kokusu, büyük yırtıcıları bile uzak tutup kaçırabiliyor.

ilginc-savunma-taktikleri-olan-hayvanlar

En ilginç savunma taktikleri olan hayvanlardan bir diğeri Oldukça ilginç bir görünüme sahip olan armadillo hayatı küçük böceklerle beslenip, tüm gün uymaktan ibaret. Ancak bu canlıları ilginç kılan sefa düşkünlükleri değil tabii ki.

Armadillolar kendilerini savunmak için bir saniye içinde topa dönüşebiliyorlar. Sert kabuklarının yuvarlak formu sayesinde kolayca küre biçimine olabilen bu canlıların vücuduna ulaşmanın bir yırtıcı için imkansız olduğu söylenebilir.

Ayrıca ilginç savunma taktiği olan hayvanların yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz devekuşu başını neden kuma gömer? makelesini okuyabilirsiniz.

Tuaf savunma taktikleri olan hayvanlar sonuncusu, develere olan benzerlikleri ile tanınan lamalar savunma yöntemlerini bir gurur meselesine dönüştürmüş gibi gözüküyor. Aslında oldukça uysal oldukları için binek hayvanı olarak tercih edilen bu hayvanları kızdırmak oldukça zor.

ilginc-savunma-taktikleri-olan-hayvanlar

Ancak bir kez kızdıklarında düşmanların onurunu kırmak istercesine tükürmeye başlıyorlar. Herhangi bir zehir barındırmayan tükürükleri aslında zararsız. Ancak yine de tüm yüzünüzün tüküre bulanmasına istemiyorsanız onları kızdırma almanız en iyisi.

Vahşi doğadaki her canlının birer savunma sanatı uzmanı olduğunu söylersek abartmış sayılmayız.

Bu yazımızda bazı hayvanların savunma taktiklerinden bahsettik.

Bilgiall yazarı olarak nice makaleler yazdım da bir tek öz geçmişimi yazamadım...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here