Ana Sayfa Güncel Ateş Böceği Hakkında, Ateş Böceği Nasıl Işık Saçar?

Ateş Böceği Hakkında, Ateş Böceği Nasıl Işık Saçar?

1947
0
ates-bocekgi-nasil-isik-yayar

Bu yazımızda sizlere ateş böcekleri nasıl ışık yayar?, ateş böceğin diğer adı nedir? ve ateş böceği nerede yaşar? gibi soruların cevabını bulmaya çalışacağız.

Yaz gecelerinin serinliğinde onları fark etmemek neredeyse imkansızdır. Gecenin karanlığında yanıp sönerek parıldayan ateş böceklerin sarı yeşil ışığındaki doğal güzellik hepimizi büyüler.

Ateş böceği hayvanı yanına yaklaşıldığında ışığını söndürerek doğanın çözülmeyi bekleyen bir başka gizemini saklıyor.

Ateş Böcekleri Nasıl Işık Yayar?

Peki ateş böceği nasıl ışık nasıl yayar? Hiç merak ettiniz mi?

ates-bocekgi-nasil-isik-yayar

Bu sarı yeşil ışıklar yaz gecelerine merak uyandıran bu böceğin karnındaki bezelerde üretilen iki farklı kimyasalın solunum yolundaki oksijenle buluşması sonucu ortaya çıkarak ateş böceği nasıl yanar? sorusuna cevap vermiş oluyoruz.

Etraflarına saçtıkları bu ışıklar aslında erkek ateş böceklerinin dişileri kendilerine çekmek için kullandıkları bir işaret sistemidir. Ateş böceklerinin yanıp sönerek oluşturdukları parıldama ritmi dişi ateş böcekleri ile haberleşmeyi sağladığı gibi diğer ışık saçan böceklerden ayır edilmesini de sağlar.

Ayrıca ateş böceğinin nasıl ışık yaydığının yanında merak edeceğini düşündüğümüz 3 kalbi olan hayvan hangisidir? isimli makalemize bakabilirsiniz.

Ateş Böceğinin Diğer Adı Nedir?

Erkekleri kanatlı dişileri çoğunlukla kanatsız olan ateş böceklerinin bazıları larva halinde iken bile ışık üretir. Bu sebepten bazı bölgelerde ateş böceğinin diğer adı yıldız kurdu ismi ile anılırlar. Ateş böceğinin diğer adı ise fener böceği olarak adlandırılır.

ates-bocekgi-nasil-isik-yayar

Ateş Böcekleri Nerede Yaşar?

Ateş böceği nerede bulunur? sorusuna gelecek olursak. Tropikal bölgelerde yoğunlukla rastlanır. Bazen sürü halinde o kadar hızlı yanıp söner ki zifiri karanlığı sanki şimşek çakıyormuşçasına aydınlatırlar.

Saldırgana acımsı tadının hatırlattığı düşünülen ışığıyla ateş böceği hayvanı, yaklaşan herhangi bir canlıyı fark edilmemek amacıyla ışığını söndürür. Parlamasını sağlayan kimyasallar o denli acıdır ki onu yemiş düşmanı kusmak zorunda kalarak, bir daha başka bir ateş böceğini yemeğe kalkışmaz.

ates-bocekgi-nasil-isik-yayar

Ayrıca ateş böceği hayvanından bahsetmişken ilginç savunma taktikleri olan hayvanlar yazımıza da bir göz atabilirsiniz.

Bilim insanların soğuk ışık olarak adlandırdıkları ateş böceklerinde yayılan bu ışık, aynı zamanda sürtünme ve ısı olmadan elde edilmeyeceğine yönelik bilimsel tabuları yıkmıştır. Bugün gelişmiş tüm teknolojiye rağmen bilim insanları bu ışığı laboratuvar ortamında dahi üretemiyor.

Bu makalemizde ateş böcekleri nasıl ışık yayar?, ateş böceği nerede yaşar? ve ateş böceğin diğer adı nedir? olduğundan bahsettik. Diğer makalelerimize bakmayı unutmayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz