Ana sayfa Hayvanlar Ateş Böceği Nasıl Işık Saçar?

Ateş Böceği Nasıl Işık Saçar?

2333
0
ates-bocekgi-nasil-isik-yayar

Ateş böceği nasıl ışık saçar konulu makalemizde siz değerli okurlarımıza ateş böceğinin diğer adı nedir sorusunu yanıtlayacağız. Ayrıca ışık böceği hakkında bilgiler verip, kendiliğinden ateş böceği nasıl ışık yayar veya verir sorusunu cevaplayacağız.

Ateş Böceği Nasıl Işık Yayar

Yaz gecelerinin serinliğinde onları fark etmemek neredeyse imkansızdır. Gecenin karanlığında yanıp sönerek parıldayan ateş böceklerin sarı yeşil ışığındaki doğal güzellik hepimizi büyüler.

Ateş böceği hayvanı yanına yaklaşıldığında ışığını söndürerek doğanın çözülmeyi bekleyen bir başka gizemini saklıyor. Peki ateş böceği nasıl ışık verir hiç merak ettiniz mi?

ates-bocekgi-nasil-isik-yayar

Bu sarı yeşil ışıklar yaz gecelerine merak uyandıran bu böceğin karnındaki bezelerde üretilen iki farklı kimyasalın solunum yolundaki oksijenle buluşması sonucu ortaya çıkarak ateş böcekleri nasıl ışık yayar sorusuna cevap vermiş oluyoruz.

Etraflarına saçtıkları bu ışıklar aslında erkek böceklerinin dişileri kendilerine çekmek için kullandıkları bir işaret sistemidir. Ateş böceklerinin yanıp sönerek oluşturdukları parıldama ritmi dişi böcekleri ile haberleşmeyi sağladığı gibi diğer ışık saçan böceklerden ayır edilmesini de sağlar.

Ayrıca ateş böceği nasıl ışık saçar yanında merak edeceğini düşündüğümüz 3 kalbi olan hayvan hangisidir? isimli makalemize bakabilirsiniz.

Ateş Böceğinin Diğer Adı Nedir?

Erkekleri kanatlı dişileri çoğunlukla kanatsız olan ateş böceklerinin bazıları larva halinde iken bile ışık üretir. Bu sebepten bazı bölgelerde ışık böceğinin diğer adı yıldız kurdu ismi ile anılırlar. Işık böceği veya fener böceği olarak adlandırılır.

ates-bocekgi-nasil-isik-yayar

Ateş Böcekleri Nerede Yaşar?

Ateş böceği nerede bulunur sorusuna gelecek olursak. Tropikal bölgelerde yoğunlukla rastlanır. Bazen sürü halinde o kadar hızlı yanıp söner ki zifiri karanlığı sanki şimşek çakıyormuşçasına aydınlatırlar.

Saldırgana acımsı tadının hatırlattığı düşünülen ışığıyla fener böceği hayvanı, yaklaşan herhangi bir canlıyı fark edilmemek amacıyla ışığını söndürür. Parlamasını sağlayan kimyasallar o denli acıdır ki onu yemiş düşmanı kusmak zorunda kalarak, bir daha başka bir ateş böceğini yemeğe kalkışmaz.

ates-bocekgi-nasil-isik-yayar

Ayrıca ışık böceği hayvanından bahsetmişken ilginç savunma taktikleri olan hayvanlar yazımıza da bir göz atabilirsiniz.

Bilim insanların soğuk ışık olarak adlandırdıkları bu böceklerinden yayılan bu ışık, aynı zamanda sürtünme ve ısı olmadan elde edilmeyeceğine yönelik bilimsel tabuları yıkmıştır. Bugün gelişmiş tüm teknolojiye rağmen bilim insanları bu ışığı laboratuvar ortamında dahi üretemiyor. Böylelikle ateş böcekleri nasıl ışık saçar konusunu öğrenmiş olduk

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here