Ana sayfa Keşfet Saptama Nedir?, Saptama Örnekleri Nelerdir?

Saptama Nedir?, Saptama Örnekleri Nelerdir?

9507
0
saptama;saptama-nedir;saptama-ne-demek;turkcede-saptama-nedir;saptama-ne-demektir;saptama-ornekleri;,-saptama-cumlesi;saptama-nedir-turkce;paragrafta-saptama-nedir

Bu yazımızda saptama konusuna değineceğiz. Öncelikli olarak saptama nedir veya saptama ne demek sorusunu cevabını bulmaya çalışacağız. Ardından türkçede saptama nedir ve saptama örnekleri neler olduğundan bahsedeceğiz.

Saptama Nedir

Saptama nedir sorusu ile başlayacak olursak. Türk Dil Kurumu Türkçe sözlüğüne göre kelime anlamı olarak “bir şeyin durumu, niteliği veya niceliği ile ilgili olarak çıkarımda bulunmak ve değerlendirmede bulunmak” anlamına gelmektedir.

Saptama, tespit etmek eylemiyle eş anlama gelir. Günümüzdeki anlamıyla bir mesele hakkında çürütülmesi olanaksız olan bir değerlendirme yapmak anlamına gelir. Günümüzde hem tespit etmek hem de saptamak eylemi kullanılır.

Saptama kelimesini biraz daha detaylandıracak olursak; özellikle lise ya da üniversite sınavlarına hazırlanan öğrenciler sık sık saptama kelimesi ile karşılaşmaktadır.

Öğrenciler için saptama cümlesi tespit etme yöntemleri bulunmaktadır. Öncelikli olarak şunu belirtmek gerekir ki saptama cümleleri bir şeyi belirginleştirmek amacıyla paragrafların içerisinde yer alırlar. Dolayısıyla saptama cümleleri bir şeyi özellik bakımından niteleyen cümlelerdir.

Saptama Örnekleri Nelerdir?

Saptama içeren tümceleri günlük hayatımızda sıkça kullansak da fark etmiyoruz. Bu yazıda saptama içeren tümcelere bazı örnekler vereceğiz.

  • Gençlik yıllarında kişilerin yaşadığı sıkıntılar, meslek seçimini olumsuz yönde etkiler.
  • Düzenli spor faaliyetleri, stresin azaltılmasında önemli rol oynar.
  • Okulda çok üşüdüğüm için bugün boğazım ağrıyor.
  • Tuna Kiremitçi, yazmış olduğu şiirlerde romantik duygulara yer vererek okuyucularının düşüncesi üzerinde saptama yapar.
  • Çevre bilincinin gelişmesi ve gelecek nesillere sağlıklı bir dünya emanet etmek için geri dönüşebilir ürünler satın almaya özen göstermek gerekir.
  • Bu kitabın son sayfasında yazarın ismi geçer.

Saptama Bildirmek Nedir?

Yukarıda belirttiğimiz gibi saptama cümleleri bir şeyin durumunu ve özelliğini daha belirgin hale getirmek için kullanılır. Karşımıza genellikle paragraflarda çıkan bu cümleler nedeniyle akıllara paragrafta saptama nedir sorusu gelmektedir.

Paragraflarda yer alan saptamaları anlamanın ilk yolu, tespit ve özellik içeren cümleleri belirlemektir. Belirlenen bu cümleler eğer kesin bir yargı ve eminlik içeriyorsa bu cümle için saptama cümlesi denilebilir.

Ayrıca merak edeceğinizi düşündüğümüz edebi bakış açıları yazımıza da bakabilirsiniz.

Saptama İçeren Paragraf Soruları

Sınavlara hazırlanan öğrenciler hem soru kitaplarında hem de girdikleri deneme sınavlarında paragraf sorularıyla karşılaşmaktadır. Türkçe sorularında yer alan bu paragraf sorularının içerisinde saptama cümlesini tespit ediniz tarzında sorular yer alır. Öğrenciler bu sorularda kimi zamanlarda zorlanabilmekte ve yanlış cümleleri saptama cümlesi olarak tespit etmektedirler. Bu nedenle akıllara Türkçede saptama nedir sorusu gelmektedir. Öğrenciler Türkçe sorularında yer alan saptama cümlesini tespit etmek istiyorlarsa cümleye nasıl sorusunu sormalıdır. Eğer cümle nasıl sorusuna özellik ve durum bakımından anlamlı bir şekilde yanıt veriyorsa bu cümle saptama cümlesi olmaktadır.

Ayrıca saptama ne demektir konusun yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz zıt anlamlı kelimeler yazımıza da bakabilir misiniz

Saptama Cümlesi Nasıl Anlaşılır?

Yukarıda anlatılanlara ek olarak saptama cümlelerini kolay bir şekilde tespit etmek isteyen öğrencilerin bol bol soru çözmesi gerekmektedir. Konuyla ilgili fazla soru çözmek öğrencilerin hızlı okuma ve cümleleri daha rahat anlama yetilerini geliştirecektir. Böylece saptama içeren cümleler daha rahat anlaşılacaktır.

Soru bankalarında yer alan saptama içeren paragraf sorularını çözmek saptama örnekleri görmenize ve daha rahat etmenize imkan sağlayacaktır.

Ayrıca saptama cümlelerinin durum bildirmesi ve tespit içermesi paragraflara gizlenmiş saptama cümlelerini anlamamıza yardımcı olacaktır.

Saptama Sorularını Çözme Konusunda Öneriler

Her öğrenci hayal ettiği okulu kazanabilmek için bir yıl boyunca binlerce soru çözmekte bir sürü kitap bitirmektedir. Durum böyle olunca her bir soru öğrencilerin geleceğini belirlemede önemli olmaktadır.

Öğrencilerin en sık karşılaştığı soru tiplerinden biri olan saptama cümlelerini doğru bir şekilde cevaplamak öğrencilere önemli puanlar kazandırabilir ya da kaybettirebilir. Bu nedenle saptama cümlelerini rahat bir şekilde tespit edebilmek için çeşitli yöntemler uygulamak gerekir. Ayrıca konu hakkında yapılan tavsiyelere de dikkat edilmelidir.

Saptama cümleleri ni rahat bir şekilde anlamak için ilk olarak cümlenin yer aldığı paragrafın iyi bir şekilde anlaşılması gerekir. Çünkü paragraf soruları ilk bakışta öğrencilerin gözünü korkutan soru tipleridir. Bu nedenle öğrenciler bu tür soruları çözerken tedirgin davranmaktadır. Halbuki saptama cümleleri tedirgin olmadan rahat bir şekilde çözülebilir. Yapılması gereken ilk şey korkmadan ve anlayarak paragrafları okumak gerekir. Paragraf okundukça saptama cümlesi kendiliğinden ortaya çıkacaktır.

Ayrıca türkçede saptama ne demek konusun yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz mizah nedir ve kara mizah nedir yazımıza da bakabilir misiniz

Tabii ki paragrafları anlayabilmek için okuma alışkanlığı son derece gereklidir. Sürekli ve düzenli bir şekilde kitap okumak hem okuma hızını arttırır hem de okuduğunu anlayabilme yetisini geliştirir. Bu nedenle kitap okuma alışkanlığına sahip olmak sınav esnasında öğrencilere büyük bir kolaylık sağlayacaktır.

Saptama cümlelerini tespit etmede kullanılabilecek bir diğer yöntem de paragrafta yer alan sorulara çeşitli sorular sormaktır. Sorulan sorulara karşı cümlede özellik ve durum yönünden tespitler yer alıyorsa bu cümle için saptama cümlesi denilebilir.

Sonuç olarak geleceği ile ilgili büyük kaygılar taşıyan ve sınavlarda başarısız olacağı ile ilgili tedirgin olan öğrenciler Türkçe bölümünde yer alan saptama içeren cümle sorularında öğrenciler yanlış yapmaktan korkmaktadır. Öğrencilerin saptama cümlesini tespit etmesi için yapması gereken şey paragrafı iyi bir şekilde anlama ve cümlenin herhangi bir özellik ve tespit içerip içermediğine bakmaktır. Eğer cümle durum ve özellik belirtiyorsa saptama cümlesi anlaşılmış olur.

Ayrıca türkçede saptama ne demek konusun yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz teşbih nedir yazımıza da bakabilir misiniz

Bu günkü makalemizde saptama ne demektir ve saptama ne sorularını cevaplamaya çalıştık. Ayrıca paragrafta saptama nedir, saptama örnekleri ve türkçede saptama nedir sorularını cevaplamaya çalıştık.

Bilgiall yazarı olarak nice makaleler yazdım da bir tek öz geçmişimi yazamadım...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here