Ana sayfa Android instagram Hesap Silme Nasıl Yapılır?

instagram Hesap Silme Nasıl Yapılır?

1446
0
instagram-hesap-kapatma;instagram-kapatma;instagram-hesap-silme;;instagram-silme;instagram-kapatma-linki;instagram-hesap silme-linki;instagram-kapat;hesap-silme-instagram;instagram-kapattirma;instgram-sil

Bugün instagram kapatma veya instagram silme konusunu anlatmaya çalışacağız. Öncelikli olarak instagram nasıl kapatılır ve instagram hesap sil işlemler nasıl yapılır soruların cevabını bulmaya çalışacağız. Ayrıca instagram kapatma linki ve telefondan instagram hesap silme nasıl yapılacağını sizlere bahsetmeye çalıcağız.

instagram Hesap Kapatma

instagram hesap kapatma konusuna başlamada önce instagram uygulamasından bahsedecek olursak. Çevrimiçi ve tamamen ücretsiz olarak video ve fotoğraf gibi paylaşımlar yapabildiğimiz bir mecradır. Mike Krieger ve Kevin Systrom tarafından oluşturulmuş olan İnstagram, 2010 senesinin Ekim ayında ücretsiz mobil uygulamasını da yayımladı. İnternet ve sosyal medya kullanıcıları tarafından son derece fazla bir şekilde sevilen ve kullanılan İnstagram ağı büyük bir hızla büyümeyi sürdürdü ve 2014 senesinde tamı tamına 300 milyonu aşan bir kullanıcı sayısına doğru yol aldı.

Aynı durum Türkiye için de geçerlidir. Çünkü İnstagram Türkiye sınırları içerisinde de milyonlarca kullanıcıya sahip bir uygulamadır. Uygulamanın bu kadar sevilmesinin asıl sebebi, içerisinde barındırdığı 11 fotoğraf filtresi aracılığıyla çekmiş olduğumuz her tür fotoğrafı ve öz çekimi verebildiğiniz vurgu ve efektlerle daha güzel, daha profesyonel bir hale getirmesinden ileri gelmektedir.

İnternet ortamında sosyal ağlara üye olmak ne kadar kolaysa, açtığımız hesabı kapatmak da bir o kadar güç olabiliyor. İnstagram tarzı sosyal ağlar, kullanıcı sayılarını arttırmak adına üyelik alıp hesap açmayı son derece kolay bir hale getirmiştir. Aynı şekilde mevcut kullanıcılarını kaybetmemek için de hesabı tam anlamıyla kapatmak, yani silmek için genellikle sosyal ağın menülerinde bulunamayan, gizli bir alana bırakılmış yerlerden işlem yapmamızı mecbur kılmaktadırlar.

Çoğumuz, yeni bir sosyal mecra oluşturulduğunda arkadaşlarımızla ve yakın çevremizle aynı ortamda yer alabilmek için burada hesap açmaya son derece hevesli oluruz. Bu mecrada her gün hatta her dakika ve her saniye yüzlerce, binlerce ya da belki milyonlarca paylaşım yapılırken bu paylaşımlara da yine milyonlarca beğeni ve en az yüzlerce yorum geliyor. Ancak bazı sebeplerden ötürü; mesela sosyal ağı beğenmediğimizden, burada zaman harcamak istemediğimizi anladığımızdan ya da bir süre sosyal medya detoksu yapmayı tercih ettiğimizden ötürü hesabımızı kapatıp uzaklaşmak isteyebiliyoruz. Bizler de instagram hesap kapatma konusunda sizlere yardımcı olmak adına gerekli olan tüm bilgiyi sizlerle paylaşacağız.

Öncelikli olarak değinmeden geçemediğimiz bir konu olarak, İnstagram adlı sosyal medya ağı son yılların en popüler ortamlarından birisi haline gelmiştir. Facebook isimli bir başka ağ tarafından satın alınan İnstagram, kullanıcı sayısını her geçen gün daha da arttırıyor. Bunun tam tersi olarak pek çok insan instagram hesabını kalıcı olarak silme veya instagram dondurmak isteyebiliyor. Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi instagram hesabı tamamen silme için uygulanması gerekli olan adımlar ise bizlerle gayet açık ve net olacak biçimde paylaşılmıyor. Eğer siz de instagram hesap silme konusunda ayrıntılı bilgilere ulaşmak istiyorsanız, yazımızın içerisinde rahatlıkla bulabileceğiniz bilgilerden yararlanabilirsiniz.

instagram Hesabını Kalıcı Olarak Silmeden Önce Bilmeniz Gerekenler:

– instagram kapat işleminden sonra hesabınızı tekrar açmanız ve dolayısıyla eski haline döndürmeniz kesinlikle mümkün olamayacaktır. Takipçiler ve mesajlar da tamamen silinecektir. Fotoğraf ve video gibi paylaşımlarınız, hiç paylaşılmamış varsayılarak ortadan kaldırılacaktır.

– Bir daha hesap açmak istediğinizde kapatmış olduğunuz hesabınızdaki kullanıcı adınızı da alamayacaksınız.

instagram Hesap Silme İşlemi

instagram nasıl kapatılır sorusuna gelecek olursak. Şimdi anlatacağımız konuda adımları doğru bir şekilde takip ederek istediğiniz sonuca çok kısa bir sürede ulaşabilirsiniz. instagram hesap kapama için masaüstü ya da dizüstü bilgisayarınızın, tabletinizin veyahut cep telefonunuzun tarayıcı kısmından işlem yapmanız gerekmektedir. Yalnız belirtmemiz gereken önemli bir husus var ki, hesabınızı bu cihazlardaki uygulama üzerinden silmeniz mümkün değildir.

Öncelikle olarak instagram hesabı kalıcı silme için www.instagram.com/ adresine tıklamanız ve açılacak olan sayfada hesabınızın oturumunu açmanız gerekmektedir. Şayet oturumunuz açıksa işleme devam edebilirsiniz. Android, iOS gibi mobil uygulamalar üzerinden instagram kalıcı hesap silme mümkün olmadığını belirtmiştik. Alternatif olarak Chrome, Safari, Opera, Yandex ve benzeri tarayıcılardan İnstagram sayfasına giriş yaparak hesabınızı kapatabilirsiniz.

instagram Hesabı Nasıl Kapatılır? 

instagram hesabı nasıl kapatılır sorusu ile devam edecek olursak. instagram kapatma linki kulanarak sizlere anlatağız. Öncelikli olarak instagram hesap silme linki olan https://www.instagram.com/accounts/remove/request/permanent/ url tıklıyoruz.

Karşınıza çıkacak olan hesabını sil sayfasında önünüze çıkacaktır. Bu ekranda instagram hesap silme tamamen isteme sebebinizi seçmeniz gerekmektedir. Sizin kararınıza uygun olan seçimi yaptıktan sonra, açılacak olan sayfada karşınıza çıkan boş kutuya hesap şifrenizi girmeli ve kırmızı ile belirtilmiş olan ‘hesabımı kalıcı olarak sil’ butonuna tıklamalısınız.

instagram hesabını silme nedenleriniz arasında sizlere;
– Kullanmaya başlamakta zorlandım,
– İkinci bir hesap açtım,
– Gizlilik ile ilgili endişelerim var,
– Çok fazla reklam var,
– Çok zamanımı alıyor,
– Bir şeyi kaldırmak istiyorum,
– Takip edecek kişiler bulamıyorum ve
– Diğer gibi birçok seçenek sunulmaktadır.

Seçim yapmadan işleme devam edemezsiniz, bu yüzden size en uygun seçeneği işaretleyerek devam etmelisiniz. İnstagram bu aşamada sizlere, seçtiğiniz sebebe uygun düşen makaleler gösterecektir. Makaleleri okuyarak kafanızı karıştırmak istemiyor ve her şeye rağmen instagram hesap kapat arak pasif duruma getirmek istiyorsanız işleme, sizden istenilen bilgileri doldurarak devam edebilirsiniz.

instagram-hesap-kapatma;instagram-kapatma;instagram-hesap-silme;;instagram-silme;instagram-kapatma-linki;instagram-hesap silme-linki;instagram-kapat;hesap-silme-instagram;instagram-kapattirma;instgram-sil

instagram hesap silme kalıcı olarak kapatma işleminiz böylelikle tamamlanmış oldu. instagram silinen hesabı geri alma işlemi bir daha olmayacaktır. Burada bilmeniz gereken bir diğer en önemli husus, silmiş olduğunuz kişisel hesabınızdaki kullanıcı adını farklı bir İnstagram hesabı açtığınızda tekrar kullanamayacak olmanızdır. Yani eğer bu kullanıcı adını daha sonra da yeniden kullanmak isteyebileceğinizi düşünüyorsanız bu olmayacaktır.

instagram hesap silme yerine istediğiniz zaman tekrardan açabilmek için dondurmanız sizler için daha faydalı olacaktır. Hesabınızı tamamen silmeyi tercih ettiğinizde kullanıcı adınızla beraber, paylaşmış olduğunuz fotoğraflarınız, videolarınız, beğenileriniz ve yorumlarınız geri dönüşü olmayacak şekilde silinir. Yani instagram silinen hesabı geri alma işlemi olamayacaktır. Eğer ki bunları kaybetmek istemiyor, sadece geçici bir süre zarfı için İnstagram ortamından uzaklaşmak istiyorsanız, instagram hesap dondurma yöntemini seçebilirsiniz.

Başkasının instagram Hesabı Nasıl Kapatılır?

Başkasının instagram hesabı nasıl kapatılır sorusuna gelecek olursak. Kendi hesabımınız yanında bizim aynı ismimizi kullanan bir hesap gördüğümüzde veya başka sebeplerden dolayı başkasının instagram hesabını kapatmayı düşünüyor olabiliriz. Başkasının instagram hesabı kapatabilmek için o hesabı şikayet edebilirsiniz. Onun hariçinde başkasının instagram hesabını kapatamazsınız.

İnstagram Hesabı Dondurma

İnstagram hesabı dondurma işlemi, hesabınızın sizin dilediğiniz süre zarfı boyunca, yani yeniden açmak istediğiniz zamana kadar geçici olarak kapatılması anlamına gelmektedir. İstediğiniz zaman hesabınızı yeniden aktif hale getirebilirsiniz. Hesabınızı dondurma işlemini seçtiğiniz zaman arkadaş listeniz ve diğer insanlar sizi İnstagram’da göremez. Aynı hafta içerisinde hesabınızı sadece bir kez dondurma hakkınız bulunmaktadır. Hesabınız dondurulmuş vaziyetteyken profiliniz, videolarınız, fotoğraflarınız, beğenileriniz ve yorumlarınız hiç kimse tarafından görüntülenemeyecektir. Bu seçeneği bilhassa hesabına belli sebeplerle bir dönem giremeyecek olanlara ya da İnstagram’ı deneyip de memnun kalmayan üyelere tavsiye edebiliriz.

İnstagram Uygulamasından Hesap Dondurma

Bilindiği üzere İnstagram sürekli olarak güncellenen ve değiştirilen, yeni özellikler getirilen bir uygulamadır. Bundan önceki sürümlerinde hesap kısmında ‘hesabı dondur’ direkt olarak listede karşımıza çıkarken artık uygulama üzerinden hiçbir şekilde yer almıyor. Bir ara bulunuyordu, kaldırıldı ve sonra tekrar eklendi derken artık bu yöntemi hiçbir şekilde kullanamıyoruz. Artık bir geçerliliği yok cümlesini bu konuda rahatlıkla kurabiliriz. Bahsi geçen değişikliklerden kullanıcılar için en önemlileri hikâye paylaşabilme özelliği, görüntülü ve sesli konuşabilme özelliklerinin yanı sıra çok yakın bir zamanda uygulamaya eklenen canlı yayın yapabilme özelliği olmuştur.

Telefon Üzerinden İnstagram Hesabı Dondurma

İlk adım olarak telefonunuzdaki bir tarayıcı üzerinden İnstagram uygulamasına değil de site olarak İnstagram sayfası üzerinden oturum açmanız gerekli olmaktadır.

+ Açılan sayfanın sağ alt bölümünde bulunan küçük profil fotoğrafınıza tıklamalı ve bu şekilde profil sayfanıza geçmelisiniz.

+ Ardından profili düzenle butonuna basmanız gerekmektedir.

+ Hemen akabinde açılmış olan sayfada en altta yer alan ‘hesabımı geçici olarak kapat’ alanına dokunmanız istenmektedir.

+ Şimdi ise karşınıza gelmiş olan ekrana hesabınızı dondurmayı neden seçtiğinizi ifade eden bir sebep yazdıktan sonra bahsettiğimiz hesabımı geçici olarak kapat butonuna tıklamanız ve onay penceresini onaylamanız gerekmektedir.

Bilgisayar Üzerinden Hesap Dondurma İşlemi

Bu işlem için de yine cihazınızdaki tarayıcı üzerinden İnstagram uygulamasından olmamak üzere siteye giriş yapmanız gerekmektedir. Sayfaya yukarıda verdiğimiz adresten ulaşabilirsiniz. Burada da öncelikle oturum açma işlemini tamamlamanız gerekmektedir. Daha sonra bu aşamada da https://www.instagram.com/accounts/login/?next=/accounts/edit/ bağlantısına gitmeniz ve en altta yer alan ‘hesabımı geçici olarak’ yazan alana tıklayarak işleme devam etmeniz gerekmektedir. Bu alanda da hesap kapatma nedeninizi belirttikten sonra yine ‘hesabımı geçici olarak kapat’ butonuna tıklayarak işlemin sonlarına doğru adım atmış olacaksınız. Karşınıza çıkan pencerede İnstagram hesabı dondurma işleminizi onaylayarak işlemi tamamlamış olacaksınız.

İnstagram hesabınızı dondurduktan sonra dilediğiniz zaman tekrardan açıp kullanmaya devam edebilirsiniz. Burada eski fotoğraf ve yorumlarınız hesabınızı aktif hale getirmenizle beraber geri gelecek, yalnızca bir süreliğine görünmeyip hatta ilk açtığınızda bile hemen görünmeseler de belirli bir zaman sonra tekrardan geri dönmüş olacaklardır. İnstagram hesabınızı silme işleminin ardından ise belli bir süreyi geçirirseniz hesabınızı yeniden aktif hale getirmeniz ne yazık ki mümkün olmaz. Bu sebeple eğer ki hesabınızı silmekte gerçekten kararlıysanız, öncelikle fotoğraf ve benzeri arşivinizi yedeklemeniz önerilmektedir.

Tüm bu işlemleri tamamlayabilmeniz için İnstagram kullanıcı adınızı ve hesabı açarken oluşturduğunuz şifreyi bilmeniz gerekmektedir.

Geçici Olarak Silinen Hesap Nasıl Kurtarılır?

Geçici olarak silmeyi tercih ettiğiniz İnstagram hesabınızı kurtarmak çok da zor değildir. Kullanıcı adı ve mevcut şifrenizle hesabınıza giriş yaptığınız anda hesabınız eskisi gibi aktif hale gelir. Bu nedenle belirtilmesi gereken önemli bir noktaya daha değineceğiz ki, hesabınızı geçici olarak silmeyi uygulamaya koymadan önce mevcut kullanıcı adınızı ve hesap şifrenizi güvenli bir yere mutlaka ve mutlaka kaydetmenizi tavsiye ederiz. Ayriyeten hesabınızın bağlı bulunduğu e-posta hesabına erişip erişemediğinizden de emin olmanız gerekmektedir. Böylelikle hesabınızı tekrardan aktif hale getirmek istediğiniz zaman herhangi bir sorunla karşılaşmamış olursunuz. Umarız bu yazımız sizlere, başlıkta belirtmiş olduğumuz konuyla ilgili yeterli bilgiyi verebilmiştir.

Bu yazımızda instagram kapatma veya instagram silme konusunu anlatmaya çalıştık. Ayrıca instagram nasıl kapatılır ve instagram hesap sil işlemler nasıl yapılır ve instagram kapatma linki ile telefondan instagram hesap silme konularına değindik.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here