Ana sayfa İlginç Mizah Nedir? Kara Mizah Nedir? Mizahi Anlatım Nedir?

Mizah Nedir? Kara Mizah Nedir? Mizahi Anlatım Nedir?

2046
0
mizah;mizah-nedir;kara-mizah-nedir;mizahi-anlaiım-nedir;ofansif-mizah-nedir;mizah-ne-demek

Bu makalemizde sizlere mizah ne demek yada mizah nedir? sorusunun cevabının arıyor olacağız. Ayrıca kara mizah nedir? ve mizah anlamı nedir? soruları yanıtlamaya çalışacağız.

Mizah Nedir?

Öncelikli olarak mizah nedir? sorusu ile başlayacak olursak. Çizgi tiyatro veya edebiyat aracılığıyla insanları güldürmeyi hedef almış sanat dalına mizah denir.

Mizah anlamı, yaşamın güldüren yönünü ortaya çıkaran bir sanat dalıdır. Kişiyi gülmeye yönelten konuşma yazı karikatür veya resim sanatıdır.

Mizah kelimesinin aslı, latife ve şaka yapmak manasında Mezh kökünden gelir. Mizah kelimesi Kur’an-ı Kerim de geçmemekle birlikte bazı hadislerde mezh kökeninden bazı çeşitli türleri olduğu gibi bir hadiste duabe’nin mizah manasına geldiği açıklanmıştır.

Mizah çalışmaları yalnızca espri şaka ve güldürme amacıyla yazılıp çizilip söylendiği gibi bunla beraber duygu düşünce ve fikirleri ifade edebilmek içinde yapılabilir.

Hikaye, karikatür, komedi, roman, fıkra, nükte, taşlama gibi biçimlerde önümüze çıkar. Bu çalışmaların en mühim özelliği espri ismi verilen en can alıcı noktanın çalışmanın ayrıntıları arasında oldukça iyi bir şekilde gizlenmesidir. Sırası geldiğinde ise beklenmedik bir şekilde ortaya çıkması ve söylenmesidir. Böylelikle mizah ne demek oluğunu öğrenmiş olduk.

Mizahın Tarihi ve Oluşumu

Mizahın iki amacı vardır bunlar savunma ve saldırı. İnsanların toplu bir şekilde yaşamaya başladığı zamanlarda beraber mizahta ortaya çıkmıştır. Şehirleşmeyle beraber daha da dolaylı bir nitelik kazanmıştır.

Mizahı Atinalılar bedensel şiddetten ayrı tutup keskin dilli bir sanat dalına dönüştürmüşlerdir.

Rıfat gaz Türk mizah ustalarındandır ve şöyle söyler: Mizah, bir yazı türü değildir. Yazı türü romandır öyküdür köşe yazılarıdır. Bir mektup dahi bir yazı türü sayılabilir fakat mizah değildir. Eğer ki bir yazı türü olsaydı bir tekniği olurdu.

Mizah topluma bir bakış acısıdır. Mizah, öykü roman şiir olabilir ama biçimdir tür değildir. Mizacımız itibari ile olan bir özelliktir. Yazı türleri bilgi ve beceri gerektirir bunlar oldu mu başarı tamamdır. Pekala mizah ne ister? Mizah kişinin mizacından dolayı ortaya çıktığı için bir bilgi değildir teknikte değildir edinilemez. Kişinin yaratılışında bu vasıf varsa mizahta başarılı olabilir.

Mizah Eş Anlamlısı

Mizah eş anlamlısı ne olduğunu düşündüğümüzde içerisinde cevabı barındırıyor. mizah eş anlamlı sözcüğü komedi veya komik şeklinde olduğunu söyleyebiliriz.

mizah;mizah-nedir;kara-mizah-nedir;mizahi-anlaiım-nedir;ofansif-mizah-nedir;mizah-ne-demek

Ofansif Mizah Nedir?

Ofansif mizah ne demek sorusuna gelecek olursak. Ofansif mizah saldırgan, hatır kırıcı anlamına gelmektedir. Dünya üzerinde bu mizah türünün sınırını çizecek, hangisini şakası yapılır hangisinin şakası yapılmaz bunu belirleyecek hiç bir otoriter yoktur. Nedeni ise dünya üzerinde yaşayan ve yaşamayan her şeyin şakası yapılabilinir.

Mizahi Anlatım Nedir?

Mizahi anlatım, anlatılan konunun veya olayın gülünç ve alışılmadık yönlerini yansıtır. Ayrıca mizahi anlatımda ses, hareket ve taklit çok önemlidir. Mizahi oluşumlarda hareketlerden, durumlardan ve kelimelerden yararlanılabilinir. Mizah yapan kişi anlattığı olayı okuyucuda ırakmış olduğu etliye göre şekillenebilir. Mizahi anlatımın amacı dinleyiciyi düşündürmek ve eğlendirmektir. Şiir, roman, öykü, tiyatro gibi türlerden de yardım alabilir. Mizahi anlatımlarda abartı sanatı ve gerçek dışı unsurlara başvurulabilinir. Böylelikle mizahi anlatım nedir? sorusuna cevap bulmuş olduk.

Edebiyatta Mizah

Yaşanılan olayların alışılmadık, gülünç, veya çelişkili yanlarını öne çıkararak kişiyi eğlendirmeye ya da düşündürme veya güldürme maksadıyla yazılmış edebi eserler mizah türü içerisinde değerlendirilir. Akrostiş sanat dalı kullanılarak yazılan mizah eserleri mühim bir yere sahiptir. Akrostiş nedir?; Her satırın ilk harfi yukarıdan aşağıya doğru okunduğunda ortaya anlamlı bir söz çıkacak biçimde yazılmış manzumedir.

Ayrıca mizah nedir yazımızın yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz Mahlas nedir? yazımıza da bakabilirsiniz.

mizah;mizah-nedir;kara-mizah-nedir;mizahi-anlaiım-nedir;ofansif-mizah-nedir;mizah-ne-demek

Türk Edebiyatında Mizah

Gerçek anlamda Türk edebiyatında ki ilk mizah türleri fıkralar masallar ve seyirlik oyunlardır. Divan edebiyatında ise çok sık denk gelmemekle beraber mizah vardır. Tanzimat dönemiyle beraber Türk mizahı oldukça değişmiştir. Şinasiye ait şair evlenmesi, Ziya paşa dan zafername şehri, imzasız fıkra gibi tiyatro eserleri bunlardan bazıları. 2. Meşrutiyetle birlikte Türk mizah edebiyatı oldukça gelişti. Peyami Safa Yusuf Ziya Ortaç Baha Tevfik gibi yazarlar mizah eserleriyle ünlenmiştir.

Cumhuriyetin gelmesiyle birlikte Türk mizahı yeniden bir kimlik kazanmıştır. Bu zamanların yazarları geçmişi eleştiren ve yeni zamanı savunan bir tutum sergilemişlerdir. Çok partili dönemle beraber mizah konu bakımından oldukça büyük genişlik kazanmıştır. Sabahattin Ali, Orhan Kemal, Aziz Nesin, Rifat Ilgaz, Bedii Faik, Muzaffer İzgü, Haldun Taner ve Çetin Altan gibi yazarlar bu zamanların öne çıkmış isimleridir.

Kara Mizah Nedir?

Şimdide kara mizah nedir? sorusunun cevabına bakalım. Kara mizah güldürür fakat çok can sıkıcı, hatta en can alıcı noktaların güldürücü eğlendirici unsurlarla karıştırılıp insanların getirilmiş halidir. Güldürür düşündürür ve hattaki kişiye acı verir. Daha çok akla ve mantığa yakın daha hayatı ve yaşamı sorgulatan mesajlar kara mizahtır. Böylelikle kara mizah ne demek olduğunu öğrenmiş olduk.

Ayrıca mizah nedir?, kara mizah nedir? yazımızın yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz kanıksamak nedir? yazımıza da bakabilirsiniz

Mizahi Anlatım Örnekleri

Şakaların en kaba olanından en ince espriye kadar tüm mizah örnekleri kendi aralarındaki uyum içerisinde olaylar arasındaki çelişkilerin aniden ortaya çıkarılmasına dayanır. Mizah sözleri ve mizah ile ilgili cümlelere örnek vererek anlatacak olursak.

Nasreddin hoca bir gün su almak için akşam kuyuya gi­der. Kuyunun başına vardığında ne görsün kuyu­nun içerisinde büsbüyük koskoca bir ay. Hemen hanımına “Eyvah eyvah kuyuya ay düşmüş ha­nım koş çengeli getir” diye sesle­nir. Nasreddin hoca hanımı koşarak çengeli getirip hocaya verir. Hoca çengeli kuyuya atar ama sallar sallar tutturamaz. Sonunda çengel bir taşa ta­kılır. Nasrettin Hoca kuvvetle çekerken çengel kopar ve kendisi de sırt üstü yere düşer. Hoca göğe bakar ki ay gökyüzünde. “Oo­oh be çok şükür düştük ama ayı da kuyudan çıkardık!” der.

Bu yazımızda kara mizah nedir? ve mizah nedir? sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Ayrıca mizahi anlatım nedir? ve mizah anlamı nedir? gibi soruları yanıtlamaya çalıştık.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here