Ana sayfa Keşfet Tazmanya Canavarı Hakkında Bilinmeyenler

Tazmanya Canavarı Hakkında Bilinmeyenler

2035
0
tazmanya-canavari-nerede-yasar;tazmanya-canavari-özellikleri;gercek-tazmanya-canavari;tazmanya-canavari-gercek

Bu makalemizde sizlere gerçek tazmanya canavarı nerede yaşar? ve tazmanya canavarı hakkında bilgiler vereceğiz.

Taz adlı çizgi karakter, gerçek yaşamda etçil keseli olarak birtakım özellikleri benzese de tamamen gerçek bir tazmanya canavarına benzemiyor ve onun gibi görünmüyor.

Dünya üzerindeki en büyük yaşamını sürdüren bu etçil keseli hayvanlar, Avustralya bölgesinin en değişik ilginç ve benzeri olmayan hayvanlardan birisidir. Bu tatlı yaramaz küçük canavarlarla alakalı iyi bir bilgi dopingine hazırlıklı olun. İşte tazmanya canavarları hakkında bilinmesi gerekenler…

Tazmanya Canavarı

Tazmanya canavarı dünyaya isminin duyurulması Looney Tunes’in çizgi filmi tasmanya canavarı yada taz’a ismindeki karakterden sayesindedir. Bu çizgi karakter vücut bulduğu tazmanya canavari arasında benzerlik ise sadece utangaçlıkları ve doymak bilmeyen iştahlardır.

Şimdi sizlere tazmanya canavari bilimsel ismi, ailesi, ölçüleri, yaşadığı yer ve yemeği hakkında kısa bilgiler verelim.

Bilimsel Adı: Sarcophilus Harrisii
Ailesi         : Dasyuridae
Ölçüleri      : Erkek olanı 65 cm uzunluğunda, kuyruğu 26 cm büyüklüğünde ve kilosu 8 Kg’dır. Dişi olanı ise, uzunluğu 57 cm olup, kuyruğu 24 cm ve ağırlığı da 6 kg’dır.
Yaşadığı Yer: Tazmanya
Durumu      : Nesli tükenmekte
Öğünleri     : Genellikle carrion, kertenkele, kuş, balık, böcek, amfibi, ve küçük memeli hayvanlarını avlar.

Tazmanya İsminin Kökeni

Bu negatif ismi siyah renkte olan kürkü, korktuğunda çevreye yaydığı kötü kokusu, oldukça yüksek sesle çıkardığı hırıltı, ve kese bölgesinde oluşan agresif hareketleri yüzünden almıştır.

tazmanya-canavari-nerede-yasar;tazmanya-canavari-özellikleri;gercek-tazmanya-canavari;tazmanya-canavari-gercek

Tazmanya Canavarının Özellikleri

Tazmanya canavarının vücut yapıları oldukça güçlüdür. Başı geniş ve kısa olup dişleri sivridir ve kemikleri parçalama için uygundur. Tüyleri genel olarak siyah veya koyu kahve rengindedir. Keseli bir memeli hayvan için alışıla gelmişin dışında özellikleri vardır. Ön taraftaki ayakları arka tarafta bulunanlara oranla daha uzundur.

Tazmanya canavarı diğer ismi şeytan keseli yada tazmanya şeytanı olan bu hayvanların gelincik hayvanı ile yakından akraba olduğu bilinmektedir.

Tazmanya canavarı nerede yaşar? sorusu ise. Bir dönem Avustralya da yaşamıştır. Bu bölgede yaklaşık 400 yıl önce yaşayan ve nesli tükenmekte olduğu tahmin edilen tazmanya canavarlarının bunu ispatlar nitelikte fosiller olmuştur.

Tazmanya canavarı gerçek dünyanın en büyük etçil keseli hayvanlarıdır. Onlar bu unvanı yaklaşık olarak 80 yıldır korumaktalar. 1936 yılından önce tazmanya canavarına rakip olarak dünyanın en büyük etçil keseli hayvanı genel ismi tazmanya kaplanı olan tilaklindi. Bu hayvan tazmanya hayvanının akrabası ve onun boyutunun iki katı büyüklüğündeydi.

Ayrıca merak edeceğinizi düşündüğümüz en çok insan öldüren hayvan hangisidir? makalemize de bakabilirsiniz.

– Bu hayvanın kuyruk bölgesinde yağ depolar. Çünkü özellikle büyük ve dolgun bir kuyruk, sağlığı yerinde bir gerçek tazmanya canavarı demektir.

– Kilolarının %40 kadar bir yiyeceği yalnızca bir gün içerisinde yiyebilirler.

tazmanya-canavari-nerede-yasar;tazmanya-canavari-özellikleri;gercek-tazmanya-canavari;tazmanya-canavari-gercek

– Isırma güçleri çok kuvvetlidir. Öyle ki dünyanın en güçlü ısırığına sahipledir diyebiliriz. İnç kare başına 544 kilo civarlarında güce sahip oldukları bilinmektedir. Bu durum, yiyecekleri tüketmeleri açısından kemikleri ezmelerine olanak sağlar. Çene açma açıları ise 75-80 derece arasıdır.

– Bu hayvanlar birbirlerini gördükleri anda esnemeye başlıyorlar. Böyle bir esneme durumu saldırganlık değilde, daha çok korku ve endişe manasına geliyor.

Tazmanya canavarları büyük ağaçlara tırmanmayı severler. Bununla beraber çok iyi yüzücülerdir. Koşu konusunda da oldukça iyi oldukları bilinmektedir.

– Esir halde olan ve tek olan tazmanya canavari yağmur ormanları istasyonu uzak kuzey queensland da bulunuyor.

– Bu hayvanın yüz tümör hastalığı yüzünden neslinin tükenme tehdidi altında olduğunu biliyoruz.

Bu hayvan Avusturyanın simgesi haline gelmiştir. Öyle ki şeytanlar diye Avusturya futbol takımda bulunmakta ve bu takımın simgesidir.

Bu yazımızda sizlere gerçek tazmanya canavari hayvanı hakkında bilgiler vermeye çalıştık.

Bilgiall yazarı olarak nice makaleler yazdım da bir tek öz geçmişimi yazamadım...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here