Ana sayfa Keşfet Antrikot Nedir? Antrikot Nasıl Pişirilir?

Antrikot Nedir? Antrikot Nasıl Pişirilir?

2638
0
antrikot-nedir;antrikot-nasil-pisirilir;antrikot-tarifii,antrikot-nasil-marine-edilir;antrikot-hayvanin-neresi

Bu makalemizde antrikot nedir? ve antrikot nasıl pişirilir? soruların cevabının vermeye çalışacağız. Ayrıca dana antrikot hayvanın neresi olduğu ve antrikot tarifini vereceğiz.

Antrikot Nedir?

Öncelikli olarak antrikot nedir? sorusu ile başlayalım. Antrikot kelime kökeni olarak fransızcan dilimize gelmiştir. Antrikot büyük baş hayvanın yani dananın pirzola dediğimiz kısımdır.

Antrikot Hayvanın Neresi?

Peki antrikot neresi? yada antrikot hayvanın neresidir? sorusunun cevabı ise. Dananın göğüsünde bulunan omurları üstünden boyun bölgesine kadar uzanan bölümdür. Yani tam olmasa da bile boyuna yakın olan yeri sırtıdır.

Çokça lezzetli etlerden birisi olan antrikot, ne şekilde pişirildiği kıvam ve tat açısından çok büyük bir etkiye sahiptir. Bu sebeple dana antrikot etini pişirirken oldukça özen göstermek ve bazı püf noktalara dikkat etmek lazım. Böylelikle antrikot neresi olduğundan bahsetmiş olduk.

antrikot-nedir;antrikot-nasil-pisirilir;antrikot-tarifii,antrikot-nasil-marine-edilir;antrikot-hayvanin-neresi

Antrikot Fiyatı

Dananın en lezzetli yeri olan bu etin fiyatı ise. Dana antrikot fiyatı ortalama kilosu 100 tl civarındadır. Ama bu fiyat bulan bölgeye ve yöreye göre değişiklik gösterebilir.

Çok lezzetli yumuşak ve tabiri caizse lokum gibi bir dana antrikot tarifi hazırlamak isterseniz. Sizler için aşağıda bilmeniz gereken bazı püf noktalar derledik. Şimdi gelin daha nefis ve lezzetli bir antrikot için neler yapılması gerekiyor bir bakalım.

Antrikot Tarifi

Antrikot tarifi yapmadan önce yapmanız gerekenler ise. Güzel ve iyi pişmiş bir antrikotun en önemli püf noktası etin ne kadar kaliteli olduğu. Bundan emin olmak içinse çözüm basit; güvendiğiniz bir kasaptan veya etinin tazeliğinden emin olduğunuz bir marketten alışveriş yapmalısınız. Fakat bununla birlikte etin tazeliği ve kalitesi kadar da sizin onu ne şekilde işlemiş olmanız da bir hayli önemli. Evet antrikot nasıl yapılır? sorusu ile devam edelim.

Antrikot Nasıl Marine Edilir?

Antrikot nasıl marine edeceğimizi anlatalım. Bu işlem içinde etinizin her bölgesini iyi bir şekilde zeytinyağı ile yağladıktan sonra karabiber ve tuz ile yine iyi bir şekilde güzelce ovmalısınız.

Marine edeceğiniz antrikot sosu içerisine kekik, sarımsak, biberiye gibi baharatlarda ekleyebilirsiniz. Antrikotunuzu bu şekilde ağzı kapaklı bir kapta buzdolabınızda en aşağı 1 saat dinlendiriniz. Eğer ki vakit probleminiz varsa 1 gün bekletmek daha iyi olacaktır.

Ayrıca merak edeceğinizi düşündüğümüz küşleme nedir? küşleme hayvanın neresidir? yazımıza da bakabilirsiniz.

antrikot-nedir;antrikot-nasil-pisirilir;antrikot-tarifii,antrikot-nasil-marine-edilir;antrikot-hayvanin-neresi

Antrikot Nasıl Pişirilir?

Antrikot nasıl pişirilir? soru ile devem edecek olursak. Dolapta beklettiğiniz antrikot etinizi pişirmeye almadan önce az biraz ısınmasını beklemenizi tavsiye ederiz. Bu sırada sizde kullanacağınız tavayı ocağın üzerine alıp ısıtmaya başlayabilirsiniz. Kullanacağınız tavanın çok iyi ısınmış olması antrikot etinizin güzelce mühürlenmesini ve içerisinde bulunan suyunu kaybetmemesini sağlayacaktır. Burada tavada antikot nasıl pişirilir? sorusunu sizden duyar gibiyim. Kullandığınız tavanızı döküm tava olarak tercih ederseniz antrikot etinizin daha güzel bir biçimde mühürlenmesini sağlayacaktır.

Dana antrikot etinize alt üst şekilde 2 dakika mühürleme işlemi yaptıktan sonra tavanızdan çıkarmadan fırınınıza verin. Kullanacağınız fırınınızın 200 derece daha önceden ısınmış olması gerekiyor fakat kaç dakika pişireceğiniz size kalmış bir durum.

Fırında antrikot nasıl yapılır? diye düşünüyorsanız hiç merak etmeyin. Kolay ve basit  yukarıda bahsettiğim şekilde yapabilirsiniz.

Antrikot tarifi için pişirme noktasında etinizin az pişmesini istiyorsanız 4 dakika, orta halde pişmesini istiyorsanız 6 dakika yeterlidir. Eğer ki etinizin iyi pişmesini istiyorsanız 10 dakika bunun için yeterli olur. Böylelikle dana antrikot nasıl pişirilir? sorusunun cevabını bulmuş olduk.

Ayrıca ilginizi çekeceğini düşündüğümüz şırdan nedir? şırdan hayvanın neresidir? yazımıza da bakabilirsiniz.

Pişmiş bir antrikot etini anında servis etmek hatadır. Pişen etinizi herhangi bir kesme tahtası üzerinde 5 dakika gibi bir süre dinlendirmeniz gerekiyor. Bu işlemi yapmadığınız takdirde antrikot etinizin lezzeti tam manasıyla oturmaz ve ayrıca kestiğiniz anda suyu akar gider. Dinlemiş olan bir eti dilimleyip servis etmeniz önerilir.

Bu makalemizde antrikot nedir? ve antrikot nasıl yapılır? sorularının yanında dana antrikot tarifi ve antrikot fiyatı hakkında bilgiler vermeye çalıştık.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here