Ana sayfa Keşfet Kanıksama Nedir?

Kanıksama Nedir?

6479
0
kaniksama-nedir;kaniksamak-nedir;kaniksama-ne-demek;kaniksamak-ne-demektir

Kanıksama veya kanıksamak ne demek sorusunu bu makalemizde siz çok değerli okurlarımıza yanıtlamaya çalışacağız.

Kanıksamak Ne Demektir?

Kanıksama ne demek sorusunun cevabına bakacak olursak. Kanıksamak sık tekrarlayan şeylere alışma tanımıyla özetleyebiliriz.

Kişilerin bir konu veya bir çok olayda maruz kaldıkları olumsuz etkilere karşı, bir süre sonra tepki gösterememe durumu da diyebiliriz.

Kanıksamak kelime aslında “duyarsızlaşma” olarak da kabul edebiliriz. Günlük yaşamımızda hoşumuza gitmeyen birtakım şeyler olabilir veya doğrudan bize yönelen olumsuz uyarıcılar etkiler olabilir. Öncelikle tepkimizi ortaya koyarız.

İlk başta kabullenmeyiz yada etkilenmez oluruz bazı şeylerden. Ancak gösterdiğimiz tepkilerin işe yaramadığını gördüğümüzde veya bu etkiye zorunlu olarak maruz kaldığımızda, bir süre sonra tepki gösteremez hale gelir, duyarsızlaştırır. Kanıksama nedir sorusuna bu şekilde cevap vermiş olduk.

kaniksama-nedir;kaniksamak-nedir;kaniksama-ne-demek;kaniksamak-ne-demektir

Kanıksamak ne demek olduğuna bir örnek ile açıklayacak olursak; Ülkemizde ne yazık ki terör olayları yaşıyoruz ve bu olaylar neticesinde şehit haberleri alıyoruz. Olayların başladığı ilk günlerde şehit haberi aldığımızda milletimiz bu durumu üzüntüyle karşılıyor. Fakat sonrasında olaylar sıklaştıkça şehit haberleri fazlalaştıkça ne yazık ki milletimiz bu durumu sıradan karşılamaya ve duyarsızlaşmaya başlıyor. Kanıksamak ne demektir olduğunu örnek ile anlamış olduk.

Kanıksamak Anlamı

Kanıksama anlamı, aslında bir algı yönetim tekniğidir. Çünkü toplumun manevi değerlerini, ahlakını ve hassasiyetlerini değiştirmek için öncelikle küçük olaylarla ona alıştırır. Sonrasında ise tepki gösteremeyecek duruma getirirler.

Böylelikle artık bu olayı kanıksayan kişiler oltaya gelmişlerdir. Toplumun refleksi böylelikle yavaş yavaş ele geçirilir.

Ayrıca kanıksamak anlamı konusunun yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz Teşbih nedir? yazımıza da bakabilirsiniz.

Kanıksama Örnekleri

Günlük hayatımızda kullandığımız kanıksama örnekleri verecek olursak;

-Bir kurbağa hikayesi vardır bunu hepimiz biliriz. Bir kurbağayı direkt olarak kaynayan suyun içerisine atarsak kurbağa tencerenin dibine kadar inip sonrasında ise ani bir refleksle zıplayarak tencerenin dışına çıkar ve yanmaktan kurtulur. Fakat kurbağayı önce soğuk su dolu olan tencerenin içine koyup suyu yavaş yavaş ısıtırsak suyun ılıklığı ile sakinleşir ve reflekslerini öldürür. Bunun için bir süre sonra kurbağa maalesef yanarak ölür.

-İnsanlar benzinin fiyatlarına zam gelmesine artık tepki göstermiyor.

-Öğrenci olduğumuz yıllarda makarnayı artık kanıksamıştık.

-Derslerinden zayıf almayı kanıksamış, sınıftaki en kötü notu aldığı halde hala gülüyor.

-Her zaman olduğu gibi yalanlar iş halletmesini artık kanıksamıştık.

-İnsanları işten çıkarmaları karşısında artık duyarsızlaşmıştık. Buna benzer cümle, yorum ve örnekler çoğaltılabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here