Ana Sayfa GÜNCEL Kanıksama Nedir?

Kanıksama Nedir?

2662
0
kaniksama-nedir;kaniksamak-nedir;kaniksama-ne-demek;kaniksamak-ne-demektir

Bu makalemizde sizlere kanıksama ne demek? yada kanıksama nedir? sorusuna cevap buluyor olacağız.

Kanıksamak Ne Demektir?

Kanıksama ne demektir? sorusunun cevabına bakacak olursak. Kanıksamak sık tekrarlayan şeylere alışma tanımıyla özetleyebiliriz.

Kişilerin bir konu veya bir olayda maruz kaldıkları olumsuz etkilere karşı, bir süre sonra tepki gösterememe durumu da diyebiliriz.

Kanıksamak kelimesini aslında “duyarsızlaşma” olarak da kabul edebiliriz. Günlük yaşamımızda hoşumuza gitmeyen birtakım şeyler olabilir veya doğrudan bize yönelen olumsuz uyarıcılar etkiler olabilir. Öncelikle tepkimizi ortaya koyarız.

İlk başta kabullenmeyiz bazı şeyleri. Ancak gösterdiğimiz tepkilerin işe yaramadığını gördüğümüzde veya bu etkiye zorunlu olarak maruz kaldığımızda, bir süre sonra tepki gösteremez hale gelir, duyarsızlaştırır. Kanıksama nedir? sorusuna bu şekilde cevap vermiş olduk.

kaniksama-nedir;kaniksamak-nedir;kaniksama-ne-demek;kaniksamak-ne-demektir

Kanıksamak ne demek olduğuna bir örnek ile açıklayacak olursak; Ülkemizde ne yazık ki terör olayları yaşıyoruz ve bu olaylar neticesinde şehit haberleri alıyoruz. Olayların başladığı ilk günlerde şehit haberi aldığımızda milletimiz bu durumu tepki ve üzüntüyle karşılıyor. Fakat sonrasında olaylar sıklaştıkça şehit haberleri fazlalaştıkça ne yazık ki milletimiz bu durumu sıradan karşılamaya ve duyarsızlaşmaya başlıyor. Kanıksamak ne demektir olduğunu örnek ile anlamış olduk.

Kanıksamak Anlamı

Kanıksama anlamı, aslında bir algı yönetim tekniğidir. Çünkü bir toplumun manevi değerlerini, ahlakını ve hassasiyetlerini değiştirmek için öncelikle küçük olaylarla ona alıştırır. Sonrasında ise tepki gösteremeyecek duruma getirirler.

Böylelikle artık bu durumu kanıksayan kişiler oltaya gelmişlerdir. Toplumun refleksi böylelikle yavaş yavaş ele geçirilir. Kanıksamak anlamı bu şekilde açıklayabiliriz.

Bir kurbağa hikayesi vardır bunu hepimiz biliriz. Bir kurbağayı direkt olarak kaynayan suyun içerisine atarsak kurbağa tencerenin dibine kadar inip sonrasında ise ani bir refleksle zıplayarak tencerenin dışına çıkar ve yanmaktan kurtulur.Fakat kurbağayı önce soğuk su dolu olan bir tencerenin içine koyup suyu yavaş yavaş ısıtırsak suyun ılıklığı ile sakinleşir ve reflekslerini öldürür. Bir süre sonra kurbağa maalesef yanarak ölür.

Ayrıca kanıksamak ne demektir? konusunun yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz teşbih nedir? yazımıza da bakabilirsiniz.

Kanıksama Örnekleri

Günlük hayatımızda kullandığımız kanıksama örnekleri verecek olursak;

-İnsanlar benzinin fiyatlarına zam gelmesine artık tepki göstermiyor.
-Öğrenci olduğumuz yıllarda makarnayı artık kanıksamıştık.
-Derslerinden zayıf almayı kanıksamış, sınıftaki en kötü notu aldığı halde hala gülüyor.
-Her zaman olduğu gibi yalanlar iş halletmesini artık kanıksamıştık.
-İnsanları işten çıkarmaları karşısında artık duyarsızlaşmıştık.

Evet bu makalemizde sizlere kanıksamak ne demek?, kanıksama anlamı nedir? ve kanıksamak nedir? gibi soruları cevaplamaya çalıştık. Diğer makalelerimize bakmayı unutmayınız….

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz