Ana sayfa Keşfet Menengiç’e Dair Herşey (Nedir, Ağacı, Kahvesi, Faydaları ve Zararları)

Menengiç’e Dair Herşey (Nedir, Ağacı, Kahvesi, Faydaları ve Zararları)

788
0
https://bilgiall.net/menengic-nedir-menegic-kahvesi-nasil-yapilir;

B makalemizde sizlere menengiç nedir? ve menengiç kahvesi nedir? soruların cevabının bulmaya çalışacağız. Ayrıca menengiç kahvesi nasıl yapılır?, menegiç faydaları ve menengiç ağacı hakkında bilgiler vereceğiz.

Menengiç Nedir?

Menengiç nedir? sorusu ile başlayacak olursak. Latince pistacia olarak bilinen menengiç halk arasında çitlembik, çıtlık veya çıtımık olarak da bilinir. Bu bitki yağlı olduğu için kahvesi ve menengiç sabunun yapılmaktadır.

Menengiç Ağacı

Menengiç ağacı latince ismi Pistacia terebinthus’tur. Sakız ağacı familyasından olup yabani bir tür fıstıktır. Gaziantep yöresinde yetişen antep fıstığı aşılanabilir. Menengiç ağacının meyveleri çerez olarak tüketilmekte ve menengiç kahvesi, bıttım sabunun yapılmaktadır. Ayrıca ağacın kendisinde tesbih ve kolye de yapıla bilinmektedir.

Menengiç bitkisi yöreden yöreye, ilden ile farkı isimlerle alınmaktadır. Kimi yörelerde çitlembik, bıttım, çedene kimi yörelerde ise çıtlık, çıtımık, sakız ağacı ,çöğre gibi isimleri almıştır.

Menengiç ağacı yavaş büyüyen ve en fazla 15 metreye kadar çıkan bir boya sahiptir. En eski menegiç ağacı Siirt ilimize bağlı ikizbağlar köyünde bulunmaktadır. Menegiç ağacı yaşı ise 1000 olduğu söylenmektedir. Aynı zamanda bu ağacın özelliği ise aşılandığı için bir yanından fıstık diğer yanından da menengiç veriyor olmasıdır.

Ayrıca merak edeceğinizi düşündüğümüz sedir ağacı özellikleri nelerdir? yazımıza da bakabilirsiniz.

Menengiç Ağacı Nerede Yetişir?

Menengiç ağacının yetiştiği yerler dünyada Akdeniz ve batı Asya da yetişmektedir. Ülkemizde ise Akdeniz, İç Anadolu, Doğu Anadolu  ve Güney Doğu Anadolu bölgelerinde yetişmektedir. Menengiç bitkisi soğuk havayı sevmez onun için ılıman ve sıcak havada yetişir.

https://bilgiall.net/menengic-nedir-menegic-kahvesi-nasil-yapilir;

Menengiç Kahvesi Nedir?

Menengiç kahvesi nedir? sorusu için verilecek cevap ise. Yabani antep fıstığının dövülmesi ile elde edilen bir tür kahvedir. Menengiç kahvesi yöreler arasında farklı isimlerle anılabilmektedir. Bıttım, çitlembik, çedene ve çıtlık adları ile anılan kahvelerde aslında birer menengiçtir. Ayrıca sakız gibi çiğnenme özelliği olduğundan dolayı sakız ağacı da adı verilen yabani ağaçlar ülkemizde dağlık alanlarda kendiliğinden yetişmektedir.

Menengiç Kahvesi Yapımı

Menengiç kahvesi yapımı için öncelikli olarak yetişen meyvelerin hasatları yapıldıktan sonra güneşte kurumaya bırakılır. Sonrasında ise kurutulan meyveler rengi koyu kahverengi olana kadar kavrulur. Ardından kavrulan meyveler ezilerek toz haline getirilerek menengiç kahvesi elde edilir.

Ayrıca menengiç faydalarının yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz bergamot çayı, yağı ve faydaları yazımıza da bakabilirsiniz.

Menengiç Kahvesi Faydaları

Menengiç kahvesi içinde kafein olmayan fıstıktan elde edilen bir tür kahvedir. Menengiç kahvesinin Türk kahvesinden daha yumuşak bir tadı vardır. Menengiç faydaları maddeler halinde anlatacak olursak;

1- Menengiç kahvesi öksürüğü önler. Solunum yolları rahatsızlıklarını engelleyici etkisi vardır.
2- Kansere karşı etkilidir.
3- Menengiç faydasının bir diğeri nefes darlığına iyi gelir.
4- Böbrek taşı ve kum dökmeyi kolaylaştırır.
5- İdrar söktürücü özelliğine sahiptir.
6- Menengiç kahvesinin vücut iltihabını önleyici etkisi vardır. Metabolizmayı hızlandırıcı yönleri vardır.
7- Menengiç kahvesi faydası migren ağrılarını hafifletir. Tokluk verir.
8- Vücutta oluşan yaraları tedavi etmede etkilidir.
9- İçerisinde demir olduğu için kansızlığı önler.
10- Ayrıca zayıflatıcı etkisi bulunmaktadır. Böylelikle menengiç kahvesi faydaları saymakla bitiremeyiz.

Menengiç Kahvesi Zararları

Menengiç kahvesinin faydalarının yanında fazla tüketildiğinde zararları da bulunmaktadır. Menengiç kahvesinin zararlarını maddeler halinde açıklayacak olursak;

1- Menengiç kahvesi fazla tüketilmesi halinde kalp sıkışmasına neden olmaktadır.
2- Menengiç yağ içerdiğinden dolayı fazla tüketildiğinde kolesterolü yükseltir.
3- Kahvenin fazla tüketilmesi dişlerde sararmaya neden olur.
4- İçinde metal maddelerden (kurşun, alüminyum) bulunduğu için aşırı metal zehirlenmesine de sebep olabilir.
5Gün içerisinde 2-3 fincandan fazla tüketildiğinde baş ağrısı, kas ağrısı, kabızlık, yorgunluk ve uyku gibi sağlık problemlere sebep olabilmektedir.

https://bilgiall.net/menengic-nedir-menegic-kahvesi-nasil-yapilir;

Menengiç Kahvesinin Tüketimi

Menengiç kahvesinin çok fazla içilmesi nedeniyle ortaya çıkan sağlık sorunlarının yaşanmaması için günde 2 veya 3 fincan menengiç kahvesi tüketilmesi gerekir. Özellikle menengiçte yağ oranı yüksek olduğu için kahvenin tüketiminde dikkat edilmesi gerekmektedir.

Ayrıca menengiç faydalarının yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz Safran nedir?nasıl üretilir? yazımıza da bakabilirsiniz.

Menengiç Kahvesi Nasıl Yapılır?

Menengiç kahvesi içindekiler su, şeker ve kahvedir. Bazı yerlerde ise su yerine süt de kullanılmaktadır. Menengiç kahvesi yapılışı için iki şekilde pişirmek mümkündür.

Birinci yöntem klasik Türk kahvesi yapımı ile aynıdır. Fincana yeterli miktarda su koyulur ve kişi adedince kahve koyulup son olarak da kişi sayısına göre şekeri ilave edip pişmeye bırakılır. Kahveyi fazla karıştırmayın. Kahvenin köpüğünü almaya gerek olmadığından köpüğü almadan ​​​kahve olduğunda servis edebilirsiniz.

İkinci yöntemde ise farklı olarak kahve ile beraber su yerine bir bardak süt ekleyerek sütlü menengiç kahvesi yapabilirsiniz. Çabuk pişme özelliği olduğundan tamamlasın için sürekli izlenmelidir. Böylelikle menengiç kahve nasıl yapılır? sorusunun cevabının vermiş olduk.

Menengiç Kullanımı Alanları

Menengiç kahve yapımı dışında yemeklerde baharat olarak da kullanıldığı bilinmektedir. Ayrıca çerez olarak tüketilebilir. Pastaları süslemek için kullanılabilir. Meyve gibi tüketilebilir. Son olarak da menengiç sabunu yapımında kullanılabilir. Ancak en çok tercih edilen kullanımı menengiç kahvesidir. Günümüzde menengiç kahvesini her yerde bulup içmek mümkündür. Hatta menengiç kahvesini bir aktardan alıp kendiniz evinizde kahvenizi tariflere uyarak yapabilirsiniz. Hatta meyve halinde alıp kendiniz kahve haline bile getirebilirsiniz.

Bu makalemizde sizlere menengiç nedir? ve menengiç kahvesi nasıl yapılır? gibi soruların yanında menengiç faydaları ve menengiç ağacı hakkında bilgiler vermeye çalıştık.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here