Ana sayfa Keşfet Bergamot Nedir? Çayı, Yağı ve Faydaları

Bergamot Nedir? Çayı, Yağı ve Faydaları

3525
0
bergamot-nedir;bergamot-receli;bergamot-cayi;bergamot-yagi;bergamot-faydalari

Bergamotlu çay hepimizin bildiği bir içecek. Peki ama bergamot nedir?, bergamot ne işe yarar?, bergamotun faydaları, bergamot reçeli ve bergamottan başka ne şekilde fayda sağlanır? gibi konuları anlatmaya çalışacağız.

Bergamot Nedir?

Bergamot isim olarak türkçe bey armudu sözünün bozularak Fransızca bergamot kelimesinin değişmesiyle süre gelmiştir.

Bergamot aslında bir ağaç çeşidi olmakla birlikte üzerinde bulanan yine ismi bergamot meyvesi ile hayatımızın bu denli içine giriyor. Gelin birlikte bergamot nedir?, faydaları nelerdir?, bergamot nasıl ne şekilde kullanılır? bir bakalım;

Bergamot ağacı sedef otugillerden olan 4 metre boyunda bir ağaç çeşididir. Üzerinde küçük limona benzeyen renkleri sarı-yeşil olan meyveleri vardır.

bergamot-nedir;bergamot-receli;bergamot-cayi;bergamot-yagi;bergamot-faydalari

Bergamotun ana vatanı Hindistan’dır. Bununla birlikte ülkemizde de Hatay Adana Mersin gibi illerde yetişmektedir. Bergamot oldukça hoş bir kokuya sahip olmakla beraber bergamotlu siyah çay ve early grey çay sayesinde tanınıyor.

Bergamotun Faydaları?

Bergamot faydaları maddeler halinde anlatacak olursak.

Bergamot kokusu oldukça hoş ve güzeldir. Bu sebeple vücutta terapi etkisi uyandırıyor ve stresten uzaklaşmasını sağlıyor.

-Uykusuzluk çekiyorsanız ve stres kaynaklıysa bergamot bu duruma iyi geliyor. Yine bergamot bitkisi çay olarak tüketildiği takdirde gerginlik ve asabiyet hallerini de iyi yönde etkilemekte.

-Bergamot içeriğindeki polifenoller sayesinde vücutta antioksidan özelliği gösteriyor ve vücuttaki zararlı maddelerden koruyor. Ayni zamanda bağışıklık sistemini güçlendirmek gibi özelliği de içinde barındırıyor.

-Yine içeriğindeki antioksidan sayesinde vücuttaki damarların tıkanmasına ve kalp ve damar hastalıklarına karşı dirençli olmamızı sağlıyor.

-İçeriğindeki antioksidan özelliği sayesinde kötü kolesterole de iyi gelmektedir

Bergamot bitkisi çay olarak tüketildiği takdirde kilo vermeye oldukça yardımcı oluyor böylelikle diyetlerin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

Bergamot bitkisi içeriğindeki az miktarda olan kafein sayesinde vücuda enerji veriyor fakat aşırı tüketimden de uzak durmak gerekiyor.

-Yine antioksidan sayesinde cilt sağlığına da oldukça faydalı olan bergamot, vücuttaki

zararlı maddeleri uzaklaştırılması ile yaşlanmaya karşı da bir etki de oluşturuyor.

-Yine bu özelliği sayesinde vücudu Bir çok kanser çeşidine karşı koruyor.

-Bergamot içeriğinde bulunan yararlı maddeler sayesinde sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasına da yardımcı oluyor, hazımsızlığa ve kabızlığa da iyi geliyor. Fakat tüketirken aşırıya kaçılırsa ishal gibi durumlara da sebep olmaktadır.

bergamot-nedir;bergamot-receli;bergamot-cayi;bergamot-yagi;bergamot-faydalari

Bergamot yağı banyo suyuna eklendiği taktirde vücuttaki ateşin düşmesine yardımcı oluyor.

Bergamot yağı içeriğindeki antiseptik özellikler sayesinde buhar banyosunda kullanılırsa ağız içindeki yaralara ve ağız kokusuna iyi geliyor.

Bergamot yağı, içeriğindeki aroma terapi etkisi sayesinde masajlarda da kullanılabiliyor. Antiseptik özelliği ile Sabunlarda da kullanılabiliyor. Ayrıca stresten kaynaklı olan ağrılarında süratli bir şekilde geçmesini sağlıyor.

Bergamot en çok siyah çayın içine dahil olmasıyla tanımıyor ve biliniyor ve bu haliyle büyük marketlerde ve aktarlarda satılıyor. Fakat bergamot bitkisinin başrolde olduğu ayrıca bir bergamot çayı da bulunmaktadır.

Ayrıca bergamot nedir? konumuzun yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz narenciye nedir? yazımıza da bakabilirsiniz.

Bergamot Çayı Nasıl Hazırlanır?

Aktarlarda bulunan bergamot çayının kurumuş halde bulunan yapraklarını tohumunu veya kabuğunu alıyorsunuz. Yaprağını veya tohumunu kullanacak iseniz iki, kabuğunu kullanacak iseniz 1 çay kaşığı alıyor ve kaynatmış bir su bardağı suyun içine koyuyorsunuz. Yaklaşık olarak 5-10 dakika arasında demlenmeye bırakın, hemen ardından isteğinize göre içerisine limon sıkarak ve bal ekleyerek içebilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken husus, bergamotlu çayın demlenme süresini ne kadar derseniz çayın aroması o kadar baskın olacaktır. Arzunuz az aroması olan bir çay içme yönündeyse, 5-6 dakika kadar demlemeniz kafidir.

Bununla beraber aktardan veya kozmetik içerikli mağazalardan Bergamot yağını alıp bu yağ ile buhar banyosu yaparak boğaz ağrısı, baş ağrısı gibi sorunlardan kurtulabilirsiniz.

Bitkinin bunların dışında bergamot reçeli de yapılıyor. Kozmetik olarak sabun parfüm ve duş jellerinin içeriğinde de bulunabiliyor.

bergamot-nedir;bergamot-receli;bergamot-cayi;bergamot-yagi;bergamot-faydalari

Bergamotun Zararı Varmıdır?

Bergamot bitkisinin çay haliyle tüketiyorsanız aşırı bir şekilde içmemeniz gerektiğini unutmamalısınız. Örneğin; günlük bergamotlu çay içiyorsanız muhakkak 5-6 günde bir, bir hafta kadar ara vermelisiniz aynı zamanda günlük 1-2 fincanı geçmemelisiniz. Eğer ki bergamotlu siyah çay söz konusu ise İçtiğiniz bardak sayısını artırabilir fakat aşırı bir şekilde içmemeye ve ara vererek içmeye devam etmelisiniz.

Olumsuz özelliği olarak kadınlar üzerinde adet düzensizliği oluşturabiliyor. Yine kadınların adet dönemlerinde ağrı oluşturabileceği bilinmektedir. Bergamot çayının diğer yan etkileri uykusuzluk, baş ağrısı, ishal ve mide bulantısı gibi etkileri de mevcut.

Bunun haricinde tabii ki her yiyecek ve içecek de olduğu gibi eğer ki ciddi bir rahatsızlığınız varsa veya emzirme veya gebelik döneminde iseniz doktorunuza danışmadan düzenli bir şekilde tüketmemelisiniz.

Kısaca bergamot bitkisini de diğer bitkiler gibi Ölçülü bir şekilde kullanmalı sağlığınızı riske atacak şekilde içmemelisiniz.

Evet bu yazımızda sizlere bergamot nedir?, bergamot bitkisi, bergamot reçeli, bergamotun faydaları ve bergamot çayı hakkında bilgiler vermeye çalıştık.

Bilgiall yazarı olarak nice makaleler yazdım da bir tek öz geçmişimi yazamadım...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here