Ana sayfa Keşfet Sedir Ağacı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Sedir Ağacı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

4045
0
sedir-agaci-nedir;sedir-agaci-yagi;sedir-agaci-kokusu;sedir-agaci-nerede-yetisir

Bu makalemizde sizlere sedir ağacı nedir?, sedir ağacı özellikleri, sedir ağacı yağı ve sedir ağacı nerede yetiştirilir? gibi soruların cevabının bulmaya çalışacağız.

Sedir ağacı çamgiller ailesinden gelen, Akdeniz ikliminde daha iyi şartlarda yetişebilen, geçmişten bu günümüze, insanlarımızın şifa bulmak amacıyla kullanmış olduğu bütün mevsimlerde yeşil olan, yaprakları iğne türünde olan bir ağaç türüdür.

Sedir ağacında bulunan kozalaklarını aynı piramit şeklini anımsatmaktadır. Bu nedenle Lübnan sediri’de denilmektedir. Araştırırsanız Lübnan’ın resmi bayrağında sedir ağacının sembolü vardır.

Sedir agacı bütün mevsimlerde yeşil olduklarından ağaçlarının yaprakları dökülmez. İklimi uygun olduğu sürece uzun yıllar yaşayabilir. Yaklaşık olarak sedir ağacının boyu 30, 40 metreye kadar yükselebilirler.

sedir-agaci-nedir;sedir-agaci-yagi;sedir-agaci-kokusu;sedir-agaci-nerede-yetisir

Sedir Ağacı Yağı

Sedir ağacı yağı hakkında bilgiler verecek olursak. Sedir ağacı Akdeniz ikliminin sever ve daha çok killi, kumlu ve kireçli topraklarda yetişmektedir. Birçok bitkiden yarar sağlandığı gibi sağlık alanında bu ağaçtan yarar sağlanmaktadır. Sedir agacı yağı çıkartılır ve bunun ile cilt bakımı yapılır ve bu yağın daha birçok faydası vardır.

Sedir ağacı çoğunlukla cilt bakımlarında kullanılmaktadır. Sedir ağacı yağının faydası  insanoğluna oldukça fazladır. Sedir ağacı yağı kullanıldığı takdir de cildin temiz kalmasında önemli bir etkisi vardır.

Sedir ağacı yağının yararları arasında cilde faydalı olduğu kadar da kilo problemi olan insanların bağırsak düzenlerini düzene sokma konusunda sedir agacı yağından faydalanabilirler.

Çamgiller ailesinden olan sedir ağacı ülkemizde çoğunlukla güney bölgesinde görülmektedir. Sedir ağaçları soğuk havalara karşı pek dayanıklı değillerdir bu nedenle yıl boyunca belirli bir ısının üstünde canlılık gösterirler.

Sedir ağacı yağı cildi temizlemeye yardımcı olur ve saf haliyle aktarlarda bulunur. Bu kadar çok yararının dışında da güzel görüntüsüyle de ormanda çekici olan ağaç türlerinden birisidir.

Sedir Ağacı Kokusu

Sedir ağacı kokusu bile insana huzur verir rahatlatır ve ferahlatır. Temiz ve güzel hava almak isteyen ağacının bulunduğu ormanları seçerse doğru bir seçim olacaktır.

sedir-agaci-nedir;sedir-agaci-yagi;sedir-agaci-kokusu;sedir-agaci-nerede-yetisir

Sedir Ağacı Özellikleri

Çamgiller ailesinden gelen ve çok önemli bir yere sahip olan sedir ağacının özelliği çok fazladır. Minik Tomurcuklara sahiptir ve üzerinde Pullar vardır. Sedir ağacı yaprağı iğne türünden olup genellikle üç köşelidir.

Sedir ağacının yaprakları uzun sürgünlerin üstünde seyrek ve dağınık halde dizilmişlerdir. Bu ağacın kısa olan sürgünleri ise püskül şeklindedir. Ağacın üzerinde olan erkek çiçeklerin uzunlukları ortalama 5 cm ve silindir görünümündedir. Bu ağacın erkek çiçeklerinin rengi ise sarı renktedir. Ağaçtaki dişi ve erkek çiçekleri kıyaslayacak olursak dişi olanlar erkek olanlara göre daha küçüktür ve ortalama boyları 1,5 cm’dir.

Sedir ağacı özelliği ilkbahar mevsiminde çiçeklerde döllenme meydana gelmektedir. Döllenme sonrasında ise kozaların olgunlaşma süreleri yaklaşık olarak 26 aydır.

Sedir ağacın kozalarının görüntüsü, tıpkı bir fıçıya benzemektedir. Ağacın kozalakları kalın ve kısa gösterebilir. Pulları ise olgunlaştığı zaman dağılırlar.

Ayrıca hurma ağacının merak ediyorsanız yazımızı inceleyebilirsiniz.

sedir-agaci-nedir;sedir-agaci-yagi;sedir-agaci-kokusu;sedir-agaci-nerede-yetisir

Sedir Ağacı Nerede Yetişir?

Sedir ağacı nerede yetiştirilir? sorusuna gelecek olursak. Ülkemizde sedir ağaç en iyi en güzel yetiştiği bölge Akdeniz ülkeleridir. Sebebi ise soğuktan etkileniyor olmalarıdır. Akdeniz ikliminin güzel ve elverişli topraklarında yetişen sedir ağacının en önem arz eden türlerinden birisi olan Lübnan sediri de Toros dağlarında yetişir.

Sedir ağacı güneşli bölgeleri sever ve Akdeniz iklimi uygundur. Ağacının tam manasıyla verimli bir şekilde büyüyebilmesi için yarı ışıklı bir ortam gerekir.

Bu yazımızda sizlere sedir ağacı nedir? sedir agacı yağı ve sedir ağacı kokusundan bahsettik. Diğer makalelerimize bakmayı unutmayınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here