Ana sayfa Sosyal Medya Spam Nedir?, Spam Nasıl Yapılır?

Spam Nedir?, Spam Nasıl Yapılır?

199
0
Spam-ne demek

Spam nedir ve nasıl yapılır soruların cevabını bu makalemizde bulmaya çalışacağım. Ayrıca instagramda spam nedir sorusunu cevaplayacağım.

Spam Ne Demek

İnternet ile haşır neşir olan herkesin bildiği ya da biliyor olması muhtemel Spam terimi, Amerika’da doğmuştur. Bu kelime istenmeyen ticari kaynaklı e-postalar ya da toplu ticari e-postaların bitmek bilmeden tarafınıza iletilmesini ifade etmektedir. Spam tek başına bir kelime olmayıp, Spiced Ham kelime öbeğinin ilk ikişer harfini alarak oluşturulmuştur. Spiced Ham, domuzun kaba etinin baharatlanmış halidir ve Amerika’da argoda sıklıkla kullanılır. Spam’ın internetteki anlamı nedir, nasıl yapılır, etimolojisi nedir gibi soruları merak edenler için işte Spam!

Spam Nedir?

Spam nedir kısaca bu soru ile başlayalım. Spam, internetin doğuşu ile birlikte hayatımıza giren ve istenmeyen e-postaları ifade eden bir çeşit kısaltma ve tanımdır. Spam’ın farklı alanlarda da kullanımı söz konusudur. Örnek olarak, online bir oyunda, ortak alan sohbetlerinde yazılan sohbetleri kamufle etmek ve diğer oyuncuların sabrını zorlamak adına sıklıkla yazılan gereksiz mesajlar, sosyal medya hesaplarınızda mesaj kutunuzu çöpe çeviren spam mesajlar ve dahası Spam için örnek teşkil etmektedir.

Instagram’da Spam

İnstagram kullanıcılarının çok iyi bildiği gibi hesabınızdan kısa sürede çok fazla paylaşım yapılması, mesaj kutularına rastgele atılan mesajlar ve belli başlı paylaşımların altına yorum yağdırılması, instagram spam nedir sorusunun cevabıdır. Bu tür paylaşımlar, spam nedir instagram için spam nasıl gerçekleşir diye soranlara iyi birer örnek teşkil ederler. Zira Instagram ve hatta diğer sosyal medya uygulamalarında da bu tür yorum, mesaj ve istenmeyen paylaşımlar spam olarak nitelendiriliyor.

Spam Nasıl Yapılıyor?

Spam, bir çeşit istenmeyen unsurun ifade edilmesidir. Birkaç örnek ile Spam terimini çeşitlendirmekte fayda var.

Spam nasıl yapılır sorusunu örnekler ile cevaplarsak;

  • Cep telefonlarına gelen istenmeyen SMS’ler,
  • E-posta adresinize gelen istenmeyen E-Postalar
  • Twitter hesabınıza düşen istenmeyen bildirimler
  • Twitter DM kutunuza gelen mesajlar
  • Facebook Mesaj kutunuz ya da messenger’a gelen istenmeyen mesajlar
  • Facebook hesabınıza gelen istenmeyen anlamsız yorumlar
  • Instagram hesabınıza yapılan spam mesaj saldırıları
  • Instagram gönderilerinize yapılan Spam yorumlar
  • Instagram’dan yapılan sürekli spam paylaşımlar

Bu tür örnekler çoğaltılabilir ve internet üzerinde her noktaya spam yapılabilir. Bu nedenle spam anlam itibari ile e-posta adresine gelen istenmeyen e-postalar için ortaya çıksa dahi, online olan ve mesaj gönderilen her uygulama ve oyun için geçerli bir ifadedir.

Spam Arama Nasıl Yapılır?

Spam için mesaj, e-posta, dm, yorum ve benzeri olguları tanımladık. Bu olgular dışında spam, anlam itibari ile mesaj gönderilen ve yorum yapılan her uygulamada yapılabilir şeklinde de belirtmiştik. Ancak, şunu da söylemek gerekiyor ki, spam yalnızca mesaj ya da e-posta yolu ile değil, aynı zamanda arama yolu ile de gerçekleştirilebiliyor. Daha önce spam arama nedir duymadıysanız, işte cevabı!

Spam arama, cep telefonlarınızda, akıllı telefonlarda, tabletlerde ve bilgisayarlarda, online arama uygulamalarında kullanılan ve sizi gereksiz aramalar ile meşgul eden arama biçimidir. Kendi numaranızı birilerine vermemenize ve böyle bir talepte bulunmamanıza rağmen, bir şekilde arama gerçekleştirmek ve ürün pazarlamak isteyen kurum ve kuruluşlar tarafından, spam arama gerçekleştirilebilir.

Bu kurum ve kuruluşlar, banka ve telekom şirketlerinden almış oldukları numaralar ve bilgileriniz ile sizlere ulaşmakta ve sizi rahatsız edecek düzeyde pazarlama faaliyeti göstermektedirler. Bu duruma, Spam arama denir.

Bilgiall yazarı olarak nice makaleler yazdım da bir tek öz geçmişimi yazamadım...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here