Ana sayfa Keşfet Sıcak Renkler ve Soğuk Renkler Nelerdir ?

Sıcak Renkler ve Soğuk Renkler Nelerdir ?

2966
0
sicak-renkler;soguk-renkler;soguk-renkler-nelerdir;sicak-renkler-nelerdir;sicak-soguk-renkler;sicak-ve-soguk-renkler;soguk-sicak-renkler;sicak-renkler-ve-soguk-renkler;soguk-ve-sicak-renkler

Sıcak renkler ve soğuk renkler konusuna bu makalemizde değineceğiz. Ardından sıcak ve soğuk renkler hayatımıza etkileri neler olduğundan bahsetmeye çalışacağız.

Sıcak ve Soğuk Renkler

Renkler maddelerin üzerine yansımakta olan ışığın göz tarafından farklı türlerde algılanması ile oluşmuşlardır. Bu renkler gözlerin algılama durumlarına göre ana renkler, ara renkler, sıcak ve  soğuk renkler olmak üzere çeşitli türlere ayrılmışlardır. Bu türlerden olan sıcak soğuk renkler insanların üzerinde bırakmış oldukları manevi etkilere göre belirlenmiş renklerdir.

Ayrıca Renk karışımları nelerdir? yazımıza da bakabilirsiniz.

Sıcak Renkler Nelerdir ?

Renklerle ilgilenen kişiler sıcak renkler nelerdir sorularını sıkça sormaktadırlar. Renk teorisine göre ;
– Sarı
– Kırmızı
– Turuncu
Bu üç rengin çeşitli tonları da sıcak renkler olarak adlandırılmaktadırlar. Bu renkler insanları iyi hissettiren renklerdir. İnsanlar bu renkleri gördüklerinde onlara ateşi, sıcaklığı ve yüksek enerjiyi çağrıştırdıkları için sıcak gelen renklerdir. Bu renkler dikkat çekici olan renklerdir ve dikkat çekmek isteyen kişiler tarafından kullanılırlar. Ayrıca bir mekanını dikkat çekmesi istendiğinde bu renkler tercih edilmektedir. Bu renklere ışıklı renklerde denilmektedir. Sıcak renklerin nesneleri büyük gösterme özellikleri vardır. Bu renkler kullanıldığı eşyaların yakın görünmesi hissini verirler.

Ayrıca Ana ve ara renkler nelerdir? yazımıza da bakabilirsiniz.

Soğuk Renkler Nelerdir ?

Renkler teorisinde soğuk renkler nelerdir merak edilmektedir. Bu renkler kişiye soğuğu ve ferahlığı çağrıştırdıkları için soğuk renkler olarak adlandırılmışlardır. Bunlar ise;
– Mavi
– Mor
– Beyaz
– Gri
– Yeşil
Bu renkler ayrıca gölgeli renkler ya da pastel renkler olarak da adlandırılmaktadır. Bu renkler dinlendirici özelliğe sahip renklerdir. ve eşyalarda uzaklık hissi verirler.

Sıcak ve Soğuk Renklerin Uyumu

Kıyafet seçimi veya eşya seçimi gibi renklerin kullanıldığı tüm alanlarda sıcak ve soğuk renkler birbirlerine uyumlu olmalıdır. Bunu sağlamak için birbirine uyumlu olan renkler tercih edilmelidir.

Soğuk bir renk olan yeşil ile sıcak renk olan kırmızı bir arada kullanıldığında birbirini tamamlayan renklerdir. Bunlar gibi birbirini tamamlayan renklerin mekanlarda birlikte kullanılması doğru tercih olacaktır. Sıcak renklerden olan sarı ile soğuk renklerden olan yeşil birbirine benzeyen renklerdir. Bu gibi birbirine benzeyen renkler birlikte kullanıldığında dinlendirici bir ortam oluşturmaktadır. Ayrıca sıcak ve soğuk renklerin tonları kullanılarak da renklerin birbirine uyumlu olmaları sağlanabilir.

Ayrıca zıt renkler nelerdir? yazımıza da bakabilirsiniz.

Bilgiall yazarı olarak nice makaleler yazdım da bir tek öz geçmişimi yazamadım...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here