Ana sayfa Keşfet Zıt Renkler Nelerdir ? ve Zıt Renklerin Uyumu

Zıt Renkler Nelerdir ? ve Zıt Renklerin Uyumu

4131
0
zit-renk;zit-renkler;zit-renk-nedir;zit-renkler-nelerdir;zit-renklerin-uyumu;arada-zit-renkler;mavinin-zit-rengi;yesilin-zit-rengi;kirmizinin-zit-rengi;turuncunun-zit-rengi;sarinin-zit-rengi;morun-zıt-rengi

Zıt renkler nelerdir ve zıt renklerin uyumu konularına değineceğiz. Ardından mavinin, yeşilin, kırmızının ve turuncunun zıt rengi hangileri olduğunu bahsetmeye çalışacağız.

Renk, insan gözü ve beyni tarafından algılandıktan sonra renk algılarına dönüştürülen belirli bir elektromanyetik enerji dalgasıdır. Algıladığımız bedenlerin renkleri ışığın sübjektif özelliğini temsil eder, çünkü bu renkler gözün özelliklerine önemli ölçüde bağlıdır. Optiğin keşfi sayesinde, bir prizmayı kullanarak beyaz bir ışık huzmesini bütün renk yelpazesine ayırabiliriz. Renk ışığın bir özelliğidir.

Zıt Renk Nedir ?

Geleneksel renk teorisinde, diğer renklerin bir kombinasyonu ile elde edilemeyen üç renk – kırmızı, sarı, mavi – ana renktir. Diğer tüm renkler tam olarak bunları karıştırarak elde edilir. Zıt renkler , sarı ve mor gibi bir renk tekerleğinde birbirinin karşısında bulunan herhangi iki renktir. Bu teknik genellikle aksan oluşturmak için kullanılır, çünkü zıt renklerin renkleri birbirleriyle çok çelişir.

Ayrıca zıt renkler yazımızın yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz Renk karışımları nelerdir? yazımıza da bakabilirsiniz

Zıt Renkler Nelerdir ?

Zıt renklerin uyumu – tamamlayıcı uyum, gölgelerin zıt bir birleşimidir. Dünyadaki en popüler harmonik birleşimidir. Zıt renkleri şöyle sıralayabiliriz;
Mavinin zıt rengi       –  Turuncu
Sarının zıt rengi        –  Mor
Yeşilin zıt rengi         –  Kırmızı
Turuncunun zıt rengi –  Mavi
Morun zıt rengi         –  Sarı
Kırmızının zıt rengi    –  Yeşil
Böylelikle zıt renkleri nelerdir sorusuna yanıt bulmuş olduk.

Zıt Renklerin Uyumu

Zıt renklerin uyumu konusuna gelecek olursak. Renk tekerleğinin yardımıyla gardırobumuzdaki farklı renk tonlarını ustalıkla birleştirmeyi, doğru renk vurgularını yapmayı ve her zaman harika görünmeyi öğrenebiliriz. Zıt renkler kombini yaparken bu bilgilerden yararlanabileceksiniz.

Renk tekerleği 12 renkten oluşur. Renk tekerleğinin her ışını, açık renkten koyu gölgeye kadar tek bir renk uzantısını temsil eder. İkincil renkler ana renkler karıştırılarak elde edilir: kırmızı ve sarı turuncu, sarı ve mavi yeşil verir ve mavi ve kırmızı mor verir. Renk tekerleğinde kalan 6 renk, birincil ve ikincil renkleri (sarı-turuncu, sarı-yeşil, mavi-yeşil, mavi-mor, kırmızı-mor, kırmızı-turuncu) karıştırarak elde edilir. Siyah ve beyaz, renk tekerleğine dahil değildir, çünkü renkler içermezler.

Ayrıca zıt renkler yazımızın yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz Sıcak ve soğuk renkler nelerdir? yazımıza da bakabilirsiniz

Arada Zıt Renkler Nelerdir ?

Son olarak arada zıt renkler nelerdir sorusuna cevap verecek olursak. 12 sektörden oluşan temel bir renk tekerleğinde, birincil, ikincil ve üçüncül renkler kolayca ayırt edilebilir. Dijital alanda,

Birincil olanlar, insan gözünün renk algı mekanizmasıyla ilişkilendirilen kırmızı, mavi ve yeşil olacaktır.

İkincil olanlar ise bu üç ana renkten alabilirsiniz: sarı + kırmızı = turuncu, sarı + mavi = yeşil, kırmızı + mavi = mor.

Üçüncül renkler, sırasıyla birincil ve ikincil renkleri karıştırarak elde edilir. Hali hazırda altı renk vardır ve orijinal renklere göre adlandırılırlar, örneğin mavi-mor, kırmızı-mor, kırmızı-turuncu veya mavi-yeşil.

Renk tekerliğinde ara renkler birbirlerine dik açılarda bulunur. Zıt renkler -ikinci renk, birinci rengin tamamlayıcısının yanında bulunur.

Bu makalemizde zıt renk nedir , zıt renkler nelerdir ve zıt renklerin uyumu konularını anlatmaya çalıştık. Ayrıca mavinin zıt rengi , turuncunun zıt rengi ile kırmızının zıt rengi ve yeşilin zıt rengi hangileri olduğunu anlatmaya çalıştık. Son olarak ta arada zıt renkler konusuna değindik.

Bilgiall yazarı olarak nice makaleler yazdım da bir tek öz geçmişimi yazamadım...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here