Ana sayfa Keşfet Ana Renkler ve Ara Renkler Nelerdir ?

Ana Renkler ve Ara Renkler Nelerdir ?

2907
0
ana-renk;ara-renk;ana-renkler;ara-renkler;ana-renkler-nelerdir;ara-renkler-nelerdir;ana-ve-ara-renkler;ana-renkler-ve-isimleri;ana-renkler-ve-ara-renkler;ana-renkler-ara-renkler;

Bu makalemizde ana renkler ve ara renkler konusu anlatmaya çalışacağız. Öncelikli olarak ana renkler nelerdir ve ara renkler nelerdir soruların cevabını bulmaya çalışacağız. Ardından ana ve ara renkler ile ana renkler ve isimleri konularını anlatmaya çalışacağız.

Ana ve Ara Renkler Nelerdir ?

Renklerin kendisine özel esrarengiz bir dünyaları bulunmakla beraber renkler bir daire biçiminde ifade edilmektedir. Renklerin dünyasını incelemeye kalktığımız zaman 3 ana renk ve bu renklerin birbirleriyle karışması halinde ortaya çıkan ara renklerin yer aldığını görmekteyiz.

Kırmızı, mavi, zarı gibi renkler ana renkler kategorisinde yer alırken diğer renkler ara renkler kategorisine dâhil edilmektedir. Ara renklere renk dünyası içerisinde yardımcı renkler denildiğinin de bilinmesi gerekmektedir. Mor, turuncu ve yeşil benzeri renkler ara renklerin bulunduğu kefede yer almaktadır. Peki, bu ana ve ara renkler nelerdir? Hemen bir göz atalım.

Ana Renkler Nelerdir ?

Tabiatta bir başlarına yer almakta olan ve karışımları ile ara renklerin doğmasına yol açan renklere ana renkler olarak nitelendirilmektedir. Yapılan birtakım araştırmalar neticesinde tabiatta yalnız başına yer alan birbirinden faklı 3 ana rengin olduğu tespit edilmiştir ve bu ana renkler ve isimleri sırası ile şöyledir:
– Kırmızı
– Mavi
– Sarı
Bu renkler ana renklerin yanı sıra temel renkler ya da kaynak renkler olarak da nitelendirilmektedir

Ara Renkler Nelerdir ?

Ana renk olarak adlandırılan renklerin ikişerli olacak biçimde tamamen aynı oranlarda eklenip birbiriyle karıştırılması işleminin neticesinde elde edilen renk grubuna ara renkler denilmektedir. Bu renk grubu ayriyeten yardımcı renkler olarak da isimlendirilmektedir. Ana ve ara renkler birbirleriyle karıştırılarak bu yolla çeşitli tonlarda ve çok fazla sayıda değişik renklerin de elde edilmesi olasılığı vardır. Ara renkler nelerdir diye merak edenler, renklerle ilgilenenler için bu kategoride yer alan ara renkler de sırası ile şu şekildedir:
– Turuncu
– Mor
– Yeşil

Ara Renkler Sınıfına Lacivertte Dahil Edilebilir Mi?

Pek çok kişi tarafından ara renk kategorisine dâhil edilmesine rağmen lacivert bir ara renk değildir. Mor ve mavi renklerinin birbirleriyle eşit oranda karıştırılması yoluyla ortaya çıkan lacivert, mavinin bir tonu olarak görüldüğü için bu kategoriye alınmamıştır.

Ayrıca ara ve ana renkler konulu yazımızda merak edeceğinizi düşündüğümüz zıt renkler ve zıt renklerin uyumu yazımıza da bakabilirsiniz.

Siyah ve Beyaz Renkleri Nasıl Ortaya Çıkmıştır? Nasıl Elde Edilir?

Ana renkler ve ara renkler mevzusunu ayrıntılı olarak anlattıktan sonra bahsi geçen bütün renkler görüldüğü üzere ana renkleri baz alarak ortaya çıkmaktadır. Siyah ve beyaz renklerinde ise değişik bir durum söz konusu olmaktadır. Bir nesne üzerine vuran güneş ışını tam anlamıyla bu nesne tarafından yutuluyorsa siyah, tam anlamıyla bu nesne aracılığıyla yansıtılıyorsa beyaz renkleri ortaya çıkar.

Siyah ve beyaz renkleri birbirinden farklı renklere eklenerek alakalı renklerin açık ve koyu tonları elde edilebilmektedir. Renklerin dünyasında siyah ve beyaz renklerin birbirleriyle eşit seviyede karıştırılması ile elde edilen renklere bir solukluk hâkim olmaktadır. Bu sebepten ötürü siyah ve beyazın yer almış olduğu renk karışımları bir renk kıstasında kabul edilmemektedir. Tüm bunların haricinde siyah ve beyaz renklerinin birbirleriyle karıştırılması yoluyla ortaya gri renginin çıktığını da bilmeniz gerekmektedir. Pek tabii olarak ortaya çıkan bu renk de yine bir renk olarak nitelendirilmemektedir.

Ara Renkler Nasıl Oluşur ?

Az önce de ifade etmiş olduğumuz gibi sarı, mavi ve kırmızı ana renklerinin birbirleriyle karıştırılması yoluyla ara renkler meydana gelmektedir. Belirttiğimiz ara renkler içerisinde mor, turuncu ve yeşil yer almaktadır. Saydığımız bu ara renkler şayet eşit seviyelerde eklenip karıştırılacak olursa altın rengi elde edilmiş olur. Şimdi de ara renklerin nasıl meydana geldiği ve ana renklerin birbiriyle eşit oranda katılıp karıştırılmasının akabinde hangi ara renklerin meydana geldiği hakkında biraz bilgi verelim.

  1. Sarı ve mavi ana renklerinin karışımıyla yeşil tonları
  2. Sarı ve kırmızı renklerinin karışımıyla turuncu tonları
  3. Kırmızı ve mavi renklerinin karışımıyla lacivert tonları
  4. Mavi ve yoğun kırmızı renklerinin karışımıyla erguvan rengi
  5. Sarı ve açık mavi renklerinin karışımıyla açık yeşil rengi
  6. Sarı ve açık kırmızı renklerinin karışımıyla da açık turuncu rengi elde edilebilmektedir.

Bunun yanı sıra sarı ve açık mavi tonlarının eşit derece karıştırılması yoluyla açık yeşil, mavi ve yoğun kırmızı renklerinin karıştırılmasıyla da yine açık rengi elde edilecektir. Yukarıdakine benzer biçimde çeşitli renklerin karışımlarını yaparak birden çok sayıda değişik tonlarda rengin elde edilmesi mümkün olmaktadır.

Ayrıca ara ve ana renkler konulu yazımızda merak edeceğinizi düşündüğümüz sıcak ve soğuk renkler nelerdir? yazımıza da bakabilirsiniz.

Bu yazımızda ana renkler ve ara renkler konusunu anlatmaya çalıştık. Ayrıca ana renkler nelerdir ve ara renkler nelerdir soruların cevabını bulmaya çalıştık. Ardından ana ve ara renkler ile ana renkler ve isimleri konularına değindik.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here