Ana sayfa Keşfet Megaloman Nedir ?, Megalomani Hastalığı Nedir ?

Megaloman Nedir ?, Megalomani Hastalığı Nedir ?

417
0
megaloman;megalomani;megalomanyak;megaloman-nedir;megaloman-ne-demek;megalomani-nedir;megalomani-hastaligi-nedir;megaloman-ne-yapabilir

Bugün megaloman konusunu anlatmaya çalışacağız. Öncelikli olarak megaloman nedir veya megaloman ne demek sorusuna cevabını bulmaya çalışacağız. Ayrıca megalomani nedir ve megalomani hastalığı nedir soruların cevabını vermeye çalışacağız.

Megaloman Nedir ?

Megaloman nedir sorusu ile başlayacak olursak. Megaloman; megalomani rahatsızlığına yakalanmış olan kişilere denir.

Megalomani nedir sorusunun cevabı ise, bireyin gerçekle herhangi bir alakası olmayan gerçeğin dışında üstün özelliklere sahip olması değil yalnızca olduğunu sanmasıdır.

Bireyin kendisini aslında olduğu halden daha büyük görmesi ve bu sebeple ortaya çıkan büyüklenme egosu olarak adlandırılan sosyal psikolojinin dallarından birisidir.

Megaloman olarak tanımladığımız bu kişilere yaşamımızın her alanında rastlayabiliriz. İş hayatınızda veya sosyal yaşamınızda bu tarz insanlarla karşılaşabilirsiniz. Böylelikle megaloman ne demek sorusuna cevap bulmuş olduk.

Megalomani Hastalığı

Megaloman hastalığı nedir sorusu ile devam edecek olursak. Kişinin kendisini beğenmesi, kendisini herkesten ve herşeyden üstün görmesi, kendisini devamlı övmesi bu hastalığın belirtileri arasındadır. Kısaca tanımlayacak olursak; megaloman bir kişide kendini devamlı övme kendini herşeyden büyük ve üstün görme kendini çok beğenme gibi belirtiler vardır. Buna da halk arasında megalomanyak denir.

Megaloman bir kişi kendinden daha üstün birisinin yanında ve o ortamda bulunmak istemez. Böyle bir durumda kişideki aşağılık kompleksi ortaya çıkar. Üstün olan kişi ile alakalı hata ve kusur arayıp bulup onu aşağılamaya ve küçük düşürmeye çalışacaktır. Veya tam tersine uzak durup saklanmak isteyecektir. Bu tarz durumlardan dolayı megaloman bireylerin sosyal ilişkileri çok zayıftır iyi olma ihtimali çok düşüktür. Öyle ki hiç bir kişi bir başkasının büyüklenmesini ve üstünlük taslamasını istemez, herkes bu durumdan nefret eder.

Ayrıca megaloman nedir yazımızın yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz mübalağa nedir? yazımıza da bakabilirsiniz.

Megaloman kişiler burnu büyük, kibirli veya kendini beğenmiş gibi sıfatlarla damga yerler ve asosyalize edilirler. Megaloman bireylerin böyle bir duruma tepkisi ise bir hayli ilginçtir. Megaloman kişi yine kendisinin inanılmazlığına büyüklüğüne ve yüceliğine inanarak kendisine bunu yapanları cahillik veya aptal olmakla suçlayacaktır.

Ciddi anlamda bu tip insanlara kusurlarını kabul ettirmek bir hayli zordur. Çok küçük bir kusuru dahi kabullenmek onun için azaptan başka bir şey değildir. Bu sebeple daima diken üstünde olurlar. Huzur onlar için yabancı bir kelimedir çünkü her zaman mükemmel olmak zorunda ve hata yapmamalıdır. Aksi takdirde insanlar tarafından aşağılanacak ve o kocaman egosu yara alacaktır.

Megaloman bireyler hayata at gözlüğü ile bakan oldukça dar görüşlü insanlardır. Fikirleri sabittir. Gerçekten insanı çıldırtacak kadar laf anlamaz ve kalın kafalı olabilirler. Bu kişilere bir şey anlatmak bir şey öğretmek imkansızdır çünkü başka birinden bir şey öğrenmek onların gururunu zedeleyecektir. Öğrenmesine öğrenir fakat yalnızken ve gizlice. Onun karşısına geçip doğruları söyleseniz dahi sizi reddedip size muhalefet olabilirler.

Megalomani Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Megaloman ne yapabilir sorusuna gelecek olursak. Öncelik olarak psikiyatri tarafından megalomani hastalığı sebepleri araştırılıp öğrenilir sebebi bulunur ve neden olan faktörlere göre bir tedavi yöntemi uygulanır, süreç başlar. Şizofreninin sebep olduğu bir problem var ise doktorun kontrolünde olmak şartıyla ilaç tedavisi ve terapi uygulanmaya başlanır. Bazı durumlarda hasta tedavi olmasına rağmen iyileşemez ama terapi yöntemi ile kendisine zarar verme durumu ortadan kaldırılabilir.

Frengiye bağlı bir sıkıntısı var ise penisilin tedavisi başlanabilir. Frenginin sebep olduğu bir rahatsızlık ilaç kullanıldığı takdirde kendisini hiç hissettirmez. Fakat ilaç tedavisi bırakıldığı zaman hastalık nüksedebilir. Megaloman olan kişilerle konuşurken iletişim kurarken dikkatli olunması gerekmektedir. Şayet yaptıklarını övmek ve onları onaylamak hatalarının da onaylanması manasına gelir.

Ayrıca megaloman ne demektir yazımızın yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz Meditasyon nedir? yazımıza da bakabilirsiniz.

Bu makalemizde sizlere megaloman ne demek ve megalomani nedir sorularını cevabını bulmaya çalıştık. Ayrıca megalomani hastalığı nedir ve megaloman ne yapabilir sorularını cevaplamaya çalıştık.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here