Ana sayfa İlginç En Komik Temel Fıkraları ve Karadeniz Fıkraları

En Komik Temel Fıkraları ve Karadeniz Fıkraları

2127
0
temel-fikralari;en-komik-temel-fikralar;temel-dursun-fikralari;temel-ile-dursun-fikralari;temelin-fikralari;karadeniz-fikralari;karadeniz-fikralari-kisa;fikralar-temel;temel-fikralari-kufulu;kisa-temel-fikralari;temel-fikralari-18

Bu günkü yazımızda temel fıkraları konusuna değineceğiz. Öncelikli olarak temel ve dursun karakterlerinden ve Karadeniz fıkralarından bahsedeceğiz. Ardından en komik temel fıkralarını ve temel fıkralarının değişimini anlatmaya çalışacağız.

Temel Fıkraları

Fıkralar bir toplumun kültürüdür. Bir toplumun yaşayış biçimini, geleneklerini, birbirleri ile olan ilişkilerini ve diyaloglarını anlatan genelde kısa ve komik anlatılardır. Türk toplumunda “Temel Fıkraları” en çok anlatılan ve beğenilen karakterlerden birisidir. Temel fıkralarında ikinci karakter ise genellikle “Dursun” olarak anlatılır. Temel ve Dursun arasında geçen konuşmaların inceden dokundurmaların biraz mizah katarak anlatılması Temel Durun Fıkraları nı bugünlere kadar getirmiştir.

Türkiye’nin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine tüm bölgelerinde temel ile dursun fıkraları meşhurdur ve bilmeyen yoktur. Yediden yetmişe herkes temel fıkralarını dinlemeyi sever. Türk toplumunda Nasrettin Hoca, Nam-ı Kemal, Kayserili, Karadenizli fıkra kahramanları da bulunmaktadır.

Ayrıca temel ile dursun fıkraları yazımın yanında merak edeceğiniz düşündüğümüz 1 Nisan şakası nedir? 1 Nisan şakası nereden çıktı? yazımıza da bakabilirsiniz.

Temel Fıkralarında Temel Karakteri Hakkında Bilgiler

Temel fıkralarında ismi geçen Temel hakkında farklı rivayetler bulunmaktadır. Bunlardan en çok bilinen Karagöz oyunlarında bulunan “Laz” karakterinden ortaya çıktığıdır. Temel fıkralarında genel olarak Karadeniz insanının pratik zekâsı, şivesi, samimiyeti ve bazen meraklı halleri anlatılmaktadır.

Temel ve dursun fıkralarında geçen Temel’in ortaya çıkışında başka bir rivayette “Temel” isminin Karadeniz bölgesinde yoğun olarak kullanılmasından ortaya çıktığıdır. Fıkralarda Temel genellikle olayın kahramanı olarak anlatılır. Yardımcı karakterlerde ise Dursun, İdris, Yunus ve Fadime isimleri kullanılmaktadır.

Temel ile dursun hikayelerinde, fıkralarda ne köylü sınıfında ne de şehirli olarak lanse edilmeyip orta sınıftan biri gibi vurgular yapılmaktadır. Bunun sebebi ise köylü gibi olsa köylülerin etkileneceği, şehirli gibi olsa şehirde yaşayan zenginlerin köy hayatını bilmemesi gibi sonuçlar doğuracak olmasıdır.

Türk Toplumunda Fıkraların Önemi

Türk toplumu fıkraları farklı amaçlarla kullanılır. Topluluk halinde bulunulan ortamlarda fıkra anlatmak ortamda bir eğlence olması için yapılan bir faaliyettir. Fıkra anlatmak ayrı bir anlatım yeteneği gerektirir. Fıkrada olayların betimlemesi, vurgular, jest ve mimiklerin yerinde kullanılması fırka dinleyicilerini etkileyen unsurlardır.

Fıkralara Türk toplumu için bir eğlence olarak bilinse de aslında eğitici ve ders veren yapıları da mevcuttur. Bazı durumlarda insanlar karşısındakine anlatmak istediği bir konuyu onu kırmadan bir fıkra ile anlatır. Böylelikle fıkranın eğlencesi sayesinde karşınızdaki insanı incitmeden gerekli ders ve uyarıyı vermiş olursunuz. Türk toplumu bazı fıkraların gerçekten yaşandığı ve fırkanın içerisinde gizli veya açıkça bir mesaj olduğu kanısındadır.

Ayrıca temel ile dursun fıkraları yazımızın yanında merak edeceğimizi düşündüğümüz telefon şakaları yazımıza da bakabilirsiniz.

Temel Fıkralarında Değişimler

Temelin fıkraları geçmişte edebi tarzda anlatılırken günümüzde Temelin fıkraları amacının dışına çıkmıştır. Farklı dillerden çevrilen, uydurulan veya hiçbir esprisi olmayan anlatıların başına “Temel” eklenerek sıradanlaştırılmıştır. Hatta ve hatta kürlü temel fıkraları veya temel fıkraları küfürlü şekilde fıkralar türetmişlerdir. Özellikle sosyal medya ve mizah endüstrisinde bu tarz uydurma ve yabancı dillerden çevrilerek uyarlanan fıkralar türemiştir.

“Temel bir gün uçakta giderken” diye başlayan bir fıkra sonradan türetilmiştir. Çünkü, Temel karakterinin ortaya çıkışını Karagöz oyununda bulunan “Laz” tiplemesinden olması durumu 15. yüzyılda yaşanmıştır. Dolayısıyla uçakta, arabada veya trende Temelin olması temelsiz bir anlatımdır. Temel fıkralarında yaşanan bu dejenerasyon ile çoğu kez Temel “aptal, cahil, köylü veya köylü uyanığı” gibi konumlara düşürülmektedir.

Oysa Temel fıkralarının aslında Temel; pratik zekâsı, hiperaktif yapısı, hazır cevap oluşu, samimi olması ve olaylara kendine özgü yorumlarıyla ön plana çıkmıştır.

Fıkralarda Edebi Düzen

Fıkralar toplum arasında yaşanan ders veren, güldüren veya ibretlik birtakım olay ve diyaloğun dilden dile anlatılmasıyla ortaya çıkmıştır. Fıkraların edebi açıdan tanımında ise; bir yazarın gözlemlediği, kurguladığı veya günlük bir olaydan esinlenerek kişisel görüşlerini de eklediği yazılar şeklinde yapılmıştır. Edebi fıkralarda güldürü, ders ve ibretlik olaylar bulunmaz. Edebi fıkralar genellikle gazete, dergi veya güncel yayınlarda tek parça veya yazı dizisi şeklinde düzenlenmektedir. Belirli bir kitleye hitap etmek üzere düzenlenir.

Bu makalemizde temelin fıkraları bahsetmeye çalıştık. Ayrıca en komik temel fıkralarıKaradeniz fıkraları ve temel fıkraları küfürlü neden fazla olduğundan anlatmaya çalıştık

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here