Ana sayfa Keşfet Ünsüz Harfler Nelerdir ?

Ünsüz Harfler Nelerdir ?

1525
0
unsuz-harfler;sert-unsuz-harfler;yumusak-unsuzler;unsuz-sessiz-harfler;unsuz-harfler-nelerdir;alfabemizde-kac-tane-unsuz-harf-vardır;alfabedeki-unusz-harfler;unsuz-harfler-hangileridir;sessiz-unsuz-harfler

Ünsüz harfler konulu yazımızda öncelikli olarak sert ünsüz harfler ve yumuşak ünsüzler konusuna değinmeye çalışacağız. Ayrıca ünsüz sessiz harfler, alfabedeki ünsüz harfler  ve ünsüz harfler hangileridir soruların cevabını arıyor olacağız.

Ünsüz Harfler Hangileridir ?

Dilin yazı ve konuşma unsurunun temelini oluşturan en önemli öğe harflerdir. Her dilde olduğu gibi Türkçede de sesli ve sessiz ünsüz harfler bulunmaktadır. Türkçedeki sesli harfler ünlü, sessiz harfler ünsüz olarak da bilinir. Alfabede bulunan toplam yirmi dokuz harften sekizi ünlü, yirmi bir tanesi de ünsüz harfler olarak yer alır. Geriye kalan sekiz harf ise sesli yani ünlü harflerdir.

Ünsüz Harflerin Yazı ve Konuşma Dilinde Kullanımı

Bir dilin temel öğesi olarak kabul edilen harfler, yazı ve konuşma dilinde kullanımı çok az bir farkla ayrılsa da büyük çoğunluğuyla birbirine paralellik göstermektedir. Yazı dilinin temel aldığı alfabede her ünsüz harf sözcüğün oluşturulması için uygun yapıda kullanılır. Ünlü ile alfabedeki ünsüz harfler sözcük kökü, ek, sözcük cümle içerisinde Türkçe’nin gramer yapısına uygun olarak kullanılmaktadır.

Ünsüz Harf Sayısı?

Türkçenin zengin dil yapısı, birçok detayı içinde barındıran bir gramer yapısına sahip olmuştur. Dilimizdeki harflerin ünlü veya ünsüz olarak kategorilendirilmesi, gerek dili konuşanların gerek dili Türkçe olmayan ancak öğrenmek isteyenlerin alfabemizde kaç tane ünsüz harf vardır sorusuna cevap aradığı bilinmektedir. Türkçe alfabesinde toplam yirmi dokuz harften yirmi biri ünsüzdür.

Ünlü Ünsüz Harf Ayrımı Nasıl Yapılır?

Hangi harfin ünlü hangisinin ünsüz olduğunu bilmek önemlidir. Solukla beraber sesin çıkarılırken dudak, dil, diş engeline takılarak şekil alan harfler alfabedeki ünsüz harfler olarak adlandırılır.

Ünlü harfler veya ünsüz harflerin ayrılmasında:

  • Dudak
  • Diş
  • Gırtlak
  • Soluk unsurlarının tamamı etkilidir.

Ünlü ile ünsüz harf ayırmak için bu unsurların bilinmesi hangi harfin ünlü hangi harfin ünsüz, hangi harfin yumuşak hangi harfin sert olduğunu bilmemizi sağlayacaktır.

Ünlü Harflerin Sınıflandırılması

Dilimizdeki harfler sadece ünlü veya ünsüz olarak ayrılmamaktadır. Peki dilimizde var olan ünsüzler ne şekilde gruplandırılır? Dilimizdeki ünsüzler sert, yumuşak, sürekli ve süreksiz ünsüzler olarak sınıflandırılır. Böylelikle dilimizdeki ünsüz sessiz harfler​​​​​​, kendi içerisinde sınıflandırılır. Bu konuda bilgi edinmek isteyenlerin ünsüz harfler hangileridir sorusuna verilecek cevabın çok detaylı olduğunu da öğrenmiş olmaktadır.

Ünsüz Harflerin Sert ve Yumuşak Olarak Ayrılması

Türkçedeki sessiz yani ünsüz harflerin sert ve yumuşak olarak ikiye ayrıldığını dil konuşucularının çoğu tarafından bilinmektedir. Dilimizdeki sert ünsüz harfler f, s, t, k, ç, ş, h, p olarak sıralayabiliriz. Harfler ses tellerine çarpmadan çıkması ile kolaylıkla diğerlerinden ayırt edilebilir. Diğer yumuşak ünsüzler ise sert ünsüz dışında kalan ve harflerin çıkışı ses tellerinin titreşimi ile oluşmaktadır.

Bilgiall yazarı olarak nice makaleler yazdım da bir tek öz geçmişimi yazamadım...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here