Ana sayfa Keşfet Ünlü Harfler Nelerdir ?

Ünlü Harfler Nelerdir ?

1722
0
unlu-harfler;kalin-unlu-harfler;ince-unlu-harfler;unlu-sesli-harfler;sesli-unlu-harfler;unlu-harfler-nelerdir;alfabemizdeki-unlu-harfler;unlu-harfler-tablosu;unlu-harfler-hangileridir;turkcede-unlu-harfler

Ünlü harfler konulu yazımızda öncelikli olarak kalın ünlü harfler ve ince ünlü harfler konusuna değineceğiz. Ardından ünlü sesli harfler, ünlü harfler tablosu ve ünlü harfler hangileridir soruların cevabını arıyor olacağız.

Ünlü Harfler Hangileridir ?

Ses yolu ile akciğerlerden gelen titreşimlere ses, bu seslerin her birini gösteren dildeki işaretlerine de harf denmektedir. Harflerin ise, belli bir sıra ile düzenlenmiş haline de alfabe (abece) denilmektedir.

Türkçedeki Ünlü ve Ünsüz Harfler

Türkçede 29 harf bulunmaktadır. Bu harfler ses yolundan çıkışlarına göre ikiye ayrılmaktadır.

  • Ünlü Harfler    (Sesli Harfler)  : a, e, ı, i, o, ö, u, ü
  • Ünsüz Harfler (sessiz Harfler) : b, c, ç, d, f, g, ğ, h, j, k, l, m, n, p, r, s, ş, t, v, y, z

Türkçede Ünlü Harfler

Ünlü harfler hangileridir, kaça ayrılır, ünlü harflerin kuralları nelerdir, sorularının incelenmesi faydalı olacaktır.

Sesli ünlü harfler, ses yolunda direkt yani bir engele uğramadan çıkan seslerdir. Bu harfleri yalnız başına okumak mümkündür. Ünlü sesli harfler heceler oluşturulmaktadır. Ünlü Türkçede ünlü harfler, iki ana grupta incelenmektedir. Bunlar kalın Ünlü Harfler ve ince Ünlü Harfler olarak adlandırılmaktadır. Kalın ünlü harfler, a, ı, o, u, İnce ünlü harfler ise e, i, ö, ü olarak gösterilmektedir.

Türkçede ünlü harfler ile ilgili kurallar Büyük Ünlü Uyumu Kuralı ve Küçük Ünlü Uyumu Kuralı olarak iki kısımda incelenmektedir.

Ünlü Harfler Tablosu

Ünlü harfler ders kitaplarında bir tabloda gösterilmektedir. Bu tabloya ise Ünlü Harfler Tablosu denilmektedir. Bu tabloda alfabemizdeki ünlü harfler, dilin durumuna göre, çenenin durumuna göre ve dudakların durumuna göre harflerin kalın (a, ı, o, u) veya ince (e, i, ö, ü), geniş (a, e, o, ö) veya dar (ı, i, u, ü) ve düz (a, e, ı, i) veya yuvarlak (o, ö, u, ü) oldukları görülmektedir.

Bilgiall yazarı olarak nice makaleler yazdım da bir tek öz geçmişimi yazamadım...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here