Ana sayfa Android TL işareti Nasıl Yapılır?

TL işareti Nasıl Yapılır?

2734
0
tl-işareti-nasıl-yapılır;tl-işareti;tl-işareti-klavye;yeni-tl-işareti;excelde-tl-işareti;klavyede-tl-işareti-nasıl-yapılır

TL işareti diğer bir ifade ile tl simgesi ni anlatmaya çalışacağız. Öncelikli olarak tl işareti nasıl yapılır ve klavyede tl işareti nasıl yapılacağından bahsetmeye çalışacağız. Ardından excelde tl işareti ve word tl simgesi nasıl yapılacağından bahsetmeye çalışacağız.

TL Simgesi Nasıl Yapılır ?

Türk Lirasından altı sıfır atıldıktan sonra itibarı artan Türk Lirası için bir simge düşünülmüş ve yarışma düzenlenmiştir. Yarışma sonucunda Türk Lirasını simgeleyen ₺ sembolü TL işareti olarak seçilmiştir. Türk Lirasının itibarının artmasıyla ekonomideki güven oluşumu istikrarla yükselen değer olarak ön plana çıkmaktadır. TL simgesi yarım çıpa şeklinin içine küçük t harfinin yerleştirilmesi ile oluşturulmuştur. 1 Mart 2012 yılından itibaren yeni TL işareti ülkemizde ve KKTC’de kullanılmaktadır.

Excelde TL işareti yapmak aslında office programlarında bu işareti yapmanın en kolay yolu aslında kopyala yapıştır yapmaktan geçmektedir.

TL Simgesi Klavyede Nasıl Yapılır?

Mevcut klavyelerde TL simgesi bulunmamaktadır. Klavyede TL işareti nasıl yapılır sorusunun cevabı Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının internet sitesi üzerinden verilebilmektedir. Merkez bankasının web adresinden bilgisayar işletim sistemine göre yazı tipi indirilmekte ve bilgisayara yüklenmektedir. Yükleme işleminin ardından bilgisayardaki yazı tipleri arasına AbakuTLSymsans yazı tipi eklenmektedir. Bu yazı tipi seçildikten sonra Windows işletim sisteminde AltGR+T veya Ctrl+Alt+T, Mac’de ise Alt+T tuşlarına birlikte basılması gerekmekledir.

Androıd Klavyede TL işareti Nasıl Yapılır?

Teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesi sonucu akıllı telefonlar yaşamın her anında vardır. Ancak bazı cihazlarda bazı simgeleri yapmak hiç de kolay olmamaktadır. Android cihazlarda TL işareti klavye üzerinde hem merak edilmekte hem de kullanılmaya çalışılmaktadır. Bu simge android klavyede AltGR+T tuşlarının birlikte basılması durumunda çıkmaktadır. Mobil cihazlar için daha detaylı bilgi Merkez Bankasının internet sitesi ziyaret edilerek öğrenilebilmektedir.

TL Simgesi Neyi Simgeler?

Merkez Bankasının ilkeleri doğrultusunda Türk Lirasının simgesi,

  • Güven
  • İstikrarla Yükselen Değer olarak Türk Ekonomisinin iki önemli unsurunu ifade etmektedir.

Sonuç olarak, kullanılan muhasebe programlarında, bankacılıkta, cari hesaplarda, metin belgelerinde, Excel, Word dosyalarında kullanılan TL simgesi çok önemlidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here