Ana sayfa Son İçerikler Turna Kuşu özellikleri ve Hikayesi

Turna Kuşu özellikleri ve Hikayesi

3630
0
Turna-ne-demek

Bu yazımızda sizlere turna ne demek sorusunu cevaplandıracağız. Ardından turna kuşu özellikleri ve hikayesi ne olduğunu anlatmaya çalışacağız.

Turna Kuşu

Genel olarak deniz, ova, göl gibi kıyılarda yaşayan kuş türleri turna ne demek sorusunun cevabını verir. Dış görünüşü leyleği anımsatsa da turna kuşu özellikleri bakımından leyleklerden ayrılır. Turna kusu göçmen kuşlar sınıfında yer alan bir türdür.

Uzun boynu ve bacakları vardır. Gagaları yönü ile leyleklerden ayrılır. Leylekler büyük gagalara sahip iken, turna daha küçük gagaya sahiptir. Beslenmelerine böcekler, tohumlar ve fareler yardımcı olurlar. Yaşama süreleri yaklaşık olarak 25 ile 30 yıl arasında değişiklik gösterir.

Turna Kuşu Türleri Nelerdir?

Turna kuşlarının ortalama 16 tane türe sahiptir. Fakat bu 16 türden en bilindik olanları 8 tanedir. Bunlar, turna, taçlı turna, mavi turna, telli turna, cennet turnası, Avusturya turnası, Sibirya beyaz turna, Japon turnası şeklinde sıralanabilir.

Turnaların Özellikleri Nelerdir?

Turnalar çiftleşme zamanlarında eşlerini etkilemek adına çeşitli hareketler yaparak dikkat çekmeye çalışırlar. Yumurta sayıları 2 adettir. Eşler birbirlerine yardımcı olmak için kuluçkaya sıra ile yatarlar. Uçma düzenleri genel olarak sürü şeklinde olur. Göç etme durumlarında v şekli çizerek göç ederler. Onların bu görüntüleri bazı ressamlar tarafından resmedilir. Turnalar hakkında bazı yörelerde çeşitli inanışlar vardır. Bereketin, saflığın, temizliğin, özgürlük ve mutluluğun sembolü olarak görürler.

Hangi Kültürlerde Önemlidir?

Turna kuşu estetik açıdan Amerikalılarda totem sebebidir. Ruslar ise şarkılarında bol bol turnalara yer verirler. Yunanlılar da keza aynı şekildedir. Ayrıca Alevilik ve Bektaşilikte önemi olan bir kuş türüdür.

Özellikle Alevilikte turnalar kutsal bir yere sahiptir. Aleviler kendi simgelerine haline getirmiştir. Folklor danslarında yer verirler. Turna kuşunun Hz. Ali’yi temsil ettiği inanışı yaygındır. Onlara göre diğer kuşlardan ayrı bir yere sahip olduğu için sıradan bir kuş olarak görmezler. Çinliler ise, turna kuşunun bolluk ve mutluluk getirdiğine inanır. Dilden dile yayılan hikayelerinde turna kuşunu iyi eden kişinin mutluluğu anlatılır.

Bir kadın ile tanışır ve onunla mutlu yaşar. Kadının adama çeşitli sanatlar aracılığı ile yardım etmesi sonucu adam güçlenir. Maddi olarak güç sahibi olan adam kadının sayesinde zengin biri olur. Bu iyilikten dolayı onlara göre vefanın ve iyiliğin sembolü durumundadır.

Turna Kuşu Hikayesi Nasıldır?

Turna kuşu hikayesi nedir sorusuna gelecek olursak. Geçmiş zamanlarda uzak bir köye yerleşen adama hep bir arkadaşlık edermiş. Turnalar insanlara pek yanaşmamasına rağmen bu adamın yanından pek ayrılmazmış. Orada yaşayan köylüler adamın bir bilge olup olmadığını konuşur dururmuş. Aslında sadakatli davrandığı için herkes bunu farklı anlamış. Sonuç olarak turna sevgi gördüğü ve ona zararı olmadığını anladığı için sadakatlidir.

Bilgiall yazarı olarak nice makaleler yazdım da bir tek öz geçmişimi yazamadım...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here