Ana sayfa Son İçerikler Turkuaz Hangi Renklerin Karışımı ile Olur?

Turkuaz Hangi Renklerin Karışımı ile Olur?

1649
0
turkuaz-rengi-hangi-renklerin-karışımıdır

Turkuaz hangi renklerin karışımı isimli makalemizde siz değerli okurlarımıza turkuaz hangi renklerden oluşur sorusunu cevaplamaya çalışacağız.

Turkuaz Rengi Hangi Renklerin Karışımıdır?

Renk konusu çok fazla merak edilen alanlar arasında önemli bir konumda yer alır. Renk sayıları milyonlarca olarak ifade edilecek kadar çok fazla olmasına karşın üç tane ana renk bulunur. Bu ana renkler ise sarı, mavi ve kırmızıdır. Saydığımız ana renkler başka renklerin karışımı ile elde edilemezler. Bu üç ana rengin birbirleri ile karışımları sonucunda ise üç ara renk elde edilir.

Bu ara renkler ise sarı ile mavinin karışımından yeşil, kırmızı ile sarının karışımından turuncu ve kırmızı ile mavinin karışımından elde edilen mordur. Yani üç ana renk (sarı, mavi, kırmızı) ile üç ara renk (yeşil, turuncu, mor) vardır. Diğer bütün renkler bu renklerin belirli oranlarda karışımı sonucu elde edilir. Peki, turkuaz hangi renklerin karışımı sonucu oluşur.

Her Yerde Renkler

Yaşantımızın her noktasında bulunan renkler bu itibarla oldukça önemlidirler. Hayatımızda bize eşlik eden renklerin oluşturulmasında bazı küçük bilgiler ile kolayca başka başka renkleri elde edebiliriz. Bu kapsamda yeşile çalan mavi olarak da bilinen ve göz alıcı tonu ile mavinin son derece güzel bir tonu olan turkuaz rengi de ana ve ara renklerin karışımı ile kolay bir şekilde elde edilebilir.

Mavi ve Yeşil

Turkuaz rengi hangi renklerden oluşur sorusunun cevabı ise mavi ve yeşilin birbiri ile karışımı neticesidir. Bir ana renk olan mavi ile bir ara renk olan yeşilin karıştırılması sonrası mavinin bir tonu olarak kabul edilen ve son derece güzel bir renk tonuna sahip olan turkuaz rengi elde edilir.

Siyah ve Beyazın Durumu

Turkuaz rengi hangi renklerin karışımıdır konusunu incelediğimiz bu yazı da ayrıca, siyah ve beyaza da değinmek gerekir. İnsan gözü tarafından algılanabilen üç ana ve üç ara rengi belirttik. Peki, siyah ve beyaz hangi kategoride değerlendirilir. Renk, asıl itibari ile gözle fark edilebilen ışık etkisidir. Tüm renklerin birlikte yansıması durumunda beyazı, hiçbir rengin yansımaması durumunda ise siyahı algılarız. Bu nedenle siyah ve beyaz renk olarak kabul edilmezler.

Açık Turkuaz

Turkuaz hangi renklerden oluşur diye sorulduğunda verdiğimiz mavi ile yeşilin karıştırılması cevabı yanında daha açık tonda bir turkuaz renge ihtiyacımız olursa bunu nasıl elde edebileceğimize de bakalım. Açık bir Turkuaz renk isteniyorsa mavi ile yeşilden oluşturduğumuz karışıma beyaz eklememiz gerekir. Bu sayede normale göre daha açık bir turkuaz rengini elde edebiliriz. Tabi mavi ve yeşilden oluşan karışıma ilave edilecek beyaz miktarı ile açık turkuazın tonunu da ayarlayabiliriz.

Bilgiall yazarı olarak nice makaleler yazdım da bir tek öz geçmişimi yazamadım...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here