Ana sayfa Keşfet Periskop Nedir? Periskop Nasıl Yapılır?

Periskop Nedir? Periskop Nasıl Yapılır?

4637
0
Periskop Nedir? Periskop Nasıl Yapılır?

Bu makalemizde sizlere periskop nedir?, periskop nasıl yapılır?, periskop ne işe yarar? ve periskop nasıl çalışır? konularını açıklayacağız.

Periskop Nedir?

Periskop nedir kısaca anlatacak olursak. Periskop kara ve deniz savaşlarında harekatı kolaylaştırma amacıyla kullanılan, emniyetli açılardan hedefe kendini göstermeden incelemeye irdelemeye yarayan bir alettir.

Periskop Nasıl Çalışır?

Periskop nasıl çalışır? sorusunu cevabı ise. Periskopta iki adet yansıtıcı prizma ya da ayna bulunmaktadır. İlk aynanın görevi hedeften gelen ışıkları 90 derece kırarak aşağı kısma yansıtır. İkinci aynanın görevi ise gelen bu ışıkları tekrardan 90 derece kırarak yatay yönünde göze iletmektedir.

http://bilgiall.net/periskop-nedir-periskop-nasil-calisir/

Periskop ters ve doğru yerleştirilen iki adet dürbünün bir adet tüp içerisine yerleştirilmesinden ibarettir. Ters dürbünün görüş açısında nesneler çok küçük görünmesine rağmen görünen açı çok geniştir. Ters dürbün ile geniş olan görüş alanı doğru olan dürbün ile yeniden büyütülür yakınlaştırılır ve gözlenir. Buna göre görüneni büyütmek için ters dürbün görüntü açısının küçültmesi, doğru dürbün görüntü açısının büyütülmesi lazımdır. Bu sayılan işlemler periskobun başına yerleştirilmiş kolların el yardımıyla döndürülmesi ile oluşur.

Periskop kullanımında kullanıma ve görüntüye etki eden bir takım önemli özellik vardır. Fiziki açıdan periskop yapısının uzun ve ince olması gerekmektedir. Periskop boyutunu uzun tutmak için ara mercekler ilave edilir. Işık kaybı boyun uzayıp çapın daralmasıyla meydana gelir. Periskop nasıl kullanılır? sorusunu açıklamış olduk.

Periskop Ne İşe Yarar?

Periskop çalışma prensibi ise nesnelerin şekli boyutu incelenir ve bununla birlikte mesafe, hedef, ve açı göstergeleri ek özelliği ile görülmek istenen hedefle alakalı daha fazla bilgi edinilir. Günümüzde bulunan daha gelişmiş periskoplar da ise ekran görüntüleme, fotoğraf makinaları ve hafıza sistemleri de vardır. Bahsedilen tüm bu parçalar silindir şeklinde tüp boru içine yerleştirilmiştir. Borunun çapı ne kadar küçülürse görüş açısı da küçülmektedir.

http://bilgiall.net/periskop-nedir-periskop-nasil-calisir/

Periskop Nerelerde Kullanılır?

Periskop nerelerde kullanılır? sorusunun cevabını verecek olursak. Periskop genel anlamda en çok kullandığı alan denizaltı gemileridir. Ayrıca ekran görüntülemede, fotoğraf makinaları ve hafıza sistemleri de kullanılır.

Deniz altındaki periskoplar suyun altında görüntü vermeden aynı su üstündeki gibi seyir yapabilirler bu da periskop yardımıyla gerçekleşir. Deniz altında kullanman periskopla uzun hem de ince olmalıdır. Bu periskopla da görüş açısı ve ışığın şiddeti daha azdır. Bu periskopladaki eksiklikleri gidermek için boru boyunca kuvvetlendirme amacıyla mercekler yerleştirilmiştir.

Denizaltı periskop bunun başka bir özelliği ise eksenel ve dikey yönde hareket halinde olmasıdır. Periskobun boyu dikey hareketle suyun derinliğine göre ayarlanabilmektedir.
Denizaltında kullanılan periskoplar da genel anlamda iki çeşit büyütme oranı mevcuttur. Değerde olan büyütmede görüş alanı 40 derecedir. Daha da büyük büyütme oranı 6 olup görüş alanı 8 derecedir.

Ayrıca perikop nedir?, periskop yapımı makalemizin yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz ultrason nedir? yazımıza da bakabilirsiniz.

Periskop Nasıl Yapılır?

Periskop nasıl yapılacağını anlatacak olursak. Öncelikle kullanacağımız malzemeleri sayacak olursak.

Periskop malzemeleri;
– 2 adet Ayna
– Plastik su borusu yada mukavva
– Maket bıçağı, makas ve yapıştırıcı

http://bilgiall.net/periskop-nedir-periskop-nasil-calisir/

Periskop Yapımı;

Periskop yapımını maddeler halinde anlatacak olursak;
– Mukavva kartının üzerine dikdörtgen şeklinin açık halini çiziyoruz. Ardından katlayacağımız için kesişim noktalarının hafif çiziyoruz.(kesmiyoruz)
– Ardından dikdörtgen yapılacak şekilde katıyor ve yapıştırıyoruz.
– Sonrasında dikdörtgen kutunun alt ve üstüne 45 dereceli açı ile birbirini görecek şekilde aynaları yerleştiriyoruz.
– Kutu içerisinde bulunan aynanın karşı kısımlarını yani bakacağımız yeri ve göreceğimiz yerini kesiyoruz. Alt ve üst kısım.
– Periskobun alt tarafından bakınca alt ve üst aynalar aracılığı ile üst kısmından ilerisi görülür. Periskop nasıl yapılır? sorusununu cevabını anlatmış olduk.

Ayrıca merak edenler için GPS nedir? ve nasıl çalışır? yazımıza da bakabilir.

Evet bugün sizlere periskop ne demek?, periskop yapılışı ve periskop nerelerde kullanılır? gibi soruların cevabını bulmaya çalıştık. diğer makalelerimize okumayı unutmayınız…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here