Ana sayfa Keşfet Totem ve Tabu Nedir? Nasıl Yapılır? Çeşitleri Nelerdir?

Totem ve Tabu Nedir? Nasıl Yapılır? Çeşitleri Nelerdir?

1048
0
totem-nedir;totem-ne-demek;totem-nasil-yapilir;totem-ve-tabu

Totem nedir diğer bir ifade ile totem ne demek sorusunu cevaplayacağız. Ayrıca totem nasıl yapılır ile totem ve tabu gibi konuların anlatmaya çalışacağız.

Futbol maçları öncesinde totem kelimesini sık sık duyarsınız. Toteme inanan bir kişi ilahi dinlere değil hayvan ve bitki gibi başka bir şeye tapmayı tercih eder.

Totem Nedir?

Totem nedir sorusuna gelecek olursak. Halk arasında bir durumun gerçekleşmesi amacıyla yapılan ya da yapılmayan başka bir durum olarak biliriz. Bizim toplumumuzda yani Türk toplumunda totem kelime manası yalnızca bu manada kullanılır. Ancak totemin asıl manası araştırıldığında ise bu şekilde kullanılan bir söz olmadığı ortaya çıkacaktır.

Öyle ki totem aslında bir inanç biçimidir. Şu anda totemin kullanımı insanı mutlu eden herhangi bir olay olduğunda aynı olayın tekrar olabilmesi için şartların bir önceki ile aynı şekilde düzenlenmesi olarak bilinir. Totem yapmak özellikle bu durum futbol maçlarında ortaya çıkmaktadır.

totem-nedir;totem-ne-demek;totem-nasil-yapilir;totem-ve-tabu

Genellikle kişiler gol olduğu esnada hangi pozisyonda duruyorlarsa öyle olma ihtimali olan esnalarda da aynı pozisyonda olarak totem yaparlar ve gol olursa totemin işe yaradığına inanırlar. Eğer ki gol olmaz ve totem işe yaramazsa yeni bir totem üreteceklerdir. Totem örnekleri arasında gösterebiliriz.

Aslında bir olayın olması bir şarta bağlı olması halinde de kişi çoğunlukla totemin işe yaradığı yönünde iddialar da bulunur.

Günlük yaşamımızda olması bir şeye bağlanan her şartın totem olduğu kabul edilir. Türk toplumunda bilinen manasıyla totem bu şekilde açıklanmaktadır. Ama aslında totem bu tür açıklamaların aksine sapkın olarak da bilinen kendisine inananların bulunduğu bir inanış biçimidir. Bu inanışa göre ise de her olay her şey totem olarak kabul edilebilir. Bu inanışın şu an günümüzde inanılan totemden farkı ise totem olarak kabul ettikleri nesneden geldiklerine inanmalarıdır.

totem-nedir;totem-ne-demek;totem-nasil-yapilir;totem-ve-tabu

Totem Ne Demektir?

Totem ne demek sorusuna cevap verecek olursak. Avusturalya ve Kuzey Amerika’da yaygın bir inanç olarak bilinir. İnancı olan kişilere totemci adı verilir. Zaten de baktığımızda birbirinden çok farklı, çok uzak iki bölgede ortaya çıktığı görülmektedir. Kişiler hayvan, taş, ağaç gibi nesneleri kutsal olarak benimseyip bunun adına da totem derler. Totem ne demek sorusuna cevap bulmuş olduk.

Totenizm Nedir?

Totemcilik kelimesinin manası olarak oturacak yer manasına gelmektedir. Totemizm aslı olmayan bozuk bir inanç olduğu yönünde varsayımlar vardır. Bu marina Amerika’da yaşam süren topluluklardan birisi olan “erdeken boyu’nun” diline göre çıkmıştır. Böyle baktığımızda ise totem inancının bir çeşit putlara tapma olduğu ortaya çıkmaktadır. Kişilerin totem olarak gördükleri şey totemciler için putlaştırılarak tapılır. Totenizm nedir  sorununa cevap vermiş olduk.

totem-nedir;totem-ne-demek;totem-nasil-yapilir;totem-ve-tabu

Totem Nasıl Yapılır?

Totem nasıl yapılır? sorusunun cevap verecek olursak. Putlaştırılan her şeyi aslında totem denilir. Bu inanıştan sayılmak için ilahiyi olan dinlere inanmamak bir hayvana inanmak veya bir bitkiye tapmak gerekir. Böylelikle kutsallaştırılmak şeyler her toplum için farklıdır.

Öyle ki patenci kişiler küçük gruplar halinde yaşarlar ve her yaptığı totem farklıdır. Böyle bir açıdan baktığımızda ise inanışın sapkınlığı ortaya çıkacaktır.

Totemci kişilere göre her şey tapınmak için bir totem olabilir. Bunun yanı sıra grubun yaptığı şey başka biri için hiçbir manaya gelmez inanmış tamamıyla daha farklı bir totem üstünden yapılır. Totem yapmak ne demek sorusuna cevap vermiş olduk.

Totem ve Tabu Nedir?

Totem ve tabu ne demek olduğunu anlatacak olursak. Öncelikle olarak totem ne olduğunun yazımız içerinde sizlere anlatmıştır. Tabu nedir sorusuna gelecek olursak ise. İnsan oğlunun davranışlarının bazı alanları veya belli normlarla ilişkili olarak kutsal olarak tanımlanmış güçlü sosyal yasaklara tabu denir.

totem-nedir;totem-ne-demek;totem-nasil-yapilir;totem-ve-tabu

Totem İnanışında Tapınma Nasıldır?

Totemci kişilerin görüşüne göre totem olarak benimsenen nesne bu kişileri korur ve kişiler o totemden meydana gelmiştir. Ama başka bir topluluğun totemi ise daha farklıdır ve o topluluk da kendi inandığı toteminden yaratıldığını kendi inandığı totemin ona yardım ettiğini düşünmektedir. Böyle totemlere şarkılı ve müzikli ayinler zaman zaman eşlik etmektedir.

Tapılan o totem putlaştırılır ve bütün Kabile bu totemin etrafında ayin yapmaya başlar. Bütün kabilelerin bir reisi vardır ve bu reis aynı zamanda büyü yapma yeteneklerine de sahiptir. Kabile ile totemin bağlantı kurmasında kahin olarak görülen kabile reisi etkilidir.

Totemci Nerede Yaşar?

Totemler birbirlerinden çok uzak farklı yerlerde ortaya çıkmıştır. Belki de bu nedenle totemler her kabilede daha farklıdır. Şimdilerde günümüzde totemleri Totemizmin yaşatıldığı bölgeler: Okyanusya, Avusturalya Afrika ve Güney Amerika’dır. Bu bölgelerdeki küçük kabileler de sapkın totem inancı hala devam etmektedir. Öyle ki kabilelerin ülke içindeki coğrafi dağılımına baktığımızda ülkenin daha çok geride kalmış kesimlerinde yaşadıkları görülmektedir. Çünkü totemin ayinleri çoğu zaman ilkel ve geleneksel şartlara sahiptirler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here