Ana sayfa Buluşlar Şubat Neden 28 Çeker?

Şubat Neden 28 Çeker?

3060
0
subat-neden-28-ceker

Şubat neden 28 çeker konulu bu makalemizde siz değerli okurlarımıza şubat ayı neden 28 gündür ve kaç yılda bir 29 çeker? gibi soruların cevaplayacağız.

Şubat Ayı Neden 28 Gündür?

Bazı aylar 30 veya 31 günden oluşurken, peki şubat ayı neden 28 gündür?

Şu kainatta her şeyin hikayesi olduğu gibi günlerin hikayesi, yılların hikayesi hatta ayların dahi hikayesi var.

Şimdi anlatacağımız hikayede belki de aylar arasında en zavallı ayın hikayesi yani şubat ayının hikayesi var. Şubat ayı içerisinde en güzel günü barındırır yani 14 şubat sevgililer günü.

İlginizi Çekenilir: Ay Kendi Etrafında Döner mi?

subat-neden-28-ceker

Ay nasıl oluştu? hep merak etmişizdir. En eskiye yani ayların başlangıcına doğru yola çıkıyoruz. İmparator Numa ilk takvimde Ocak ve Şubat ayları olmadığından bu ayları ilave etti.

Yılbaşı bu dönemde Mart ayı ile başlıyor ve son ayda şubat ayı gözüküyordu. Tabi yılın son ayı olan şubat ayı bir isim bulmaları gerekiyordu.

Dönemin alimleri, filozofları düşündü taşındı ve eklenen bu son aya arınma anlamına gelen Februare’den esinlenerek Februarius ismine karar verdiler. Tabi Şubat ayı o zamanlar en güzel günlerini yaşıyordu. Çünkü diğer aylar gibi 30 gündü.

Şubat Neden 28 Çeker Hikayesi

Yıllar sonra Roma İmparatoru Julius Caesar Mısırlı bir alime takvimde bir takım değişiklikler yaptırdı. Bu takvimin adına da July’en takvimi denildi. Bu yeni düzenlemeyle beraber takvim yıl da 365 gün ve 6 saat olarak değiştirildi. Bu 6 saatlik fazlalıkta her yıl birikerek 4 yılda bir 366 güne tekabül etmeye başladı.

Yıl tam olarak eşit bölünmediği için bazı aylar 30 bazıları ise 31 gün çekmeye başladı. Ama bu yeni düzenleme ile birlikte Şubat ayı 30 günden inip 29 güne düştü. Çünkü Julius Caesar Temmuz ayına kendi adını July adını koymuştu ve imparatorunun kendi ayını koyduğu ay 31 gün olmak zorundaydı.

Ayrıca şubat neden 28 çeker? yazımızın yanında saat nasıl ortaya çıktı? makalemizi de merak edeceğinizi düşünüyoruz.

subat-neden-28-ceker

Daha sonra imparator olan August da kendinden önceki imparator Caesar’ı kıskanarak Temmuz ayından sonraki aya kendi adının verilmesini emretti. Temmuzdan sonraki ayın ismi de bu şekilde August oldu ama küçük bir sorun vardı. Ağustos ayı 30 çekerken Temmuz ayı 31 çekiyordu.

İmparator August benim Caesar’dan ne farkım var diyerek Ağustos ayının 31 çekmesini istedi. Çözüm arayan astronotlar o zamanlar yılın son ayı olan Şubat ayından 1 gün alarak Ağustosa eklediler. Böylelikle o zamandan bu zamana şubat ayı neden 28 çeker? sorusunun cevabını bulmuş olduk.

Şubat Ayı Kaç Yılında Bir 29 Çeker?

Teselli olarak Şubat ayına 4 yılda bir 29 armağan ederlerken MÖ 40’lar da Şubat ayı son ay olma durumundan çıkarak 2. ay olma şerefine ulaştı.

Bilgiall yazarı olarak nice makaleler yazdım da bir tek öz geçmişimi yazamadım...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here