Ana sayfa Son İçerikler Ay Kendi Etrafında Döner Mi?

Ay Kendi Etrafında Döner Mi?

1307
0
ay-kendi-ekseni-etrafında-döner-mi,ayın-kendi-etrafında-dönüşü,

Ay kendi ekseni etrafında döner mi sorusunun cevabını bu makalemizde arıyor olacağız. Ayrıca ayın kendi etrafında dönüş süresi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Ay Kendi Ekseni Etrafında Döner mi?

Dünyamızın uydusu ay, dünyamız, güneş ve diğer gezegenler gibi kendi ekseni etrafında döner. Birçok kişi ay kendi ekseni etrafında döner mi sorusunu sorarak bilgilenmek istiyor. Ay dünyanın uydusu olmasından dolayı dünyaya bağlı bir yörüngede hem kendi ekseni etrafında hem de dünya ile birlikte güneş etrafında döner.

Ayın Kendi Ekseni Etrafında Dönüşü

Birçok kişinin en çok merak ettiği konuların başında dünyadan aya bakıldığında ayın neden sadece bir yüzünün görünüyor olmasıdır. Dünyadan aya bakıldığında ayın sadece bir yüzünün görünmesi ayın dünya ile aynı anda ve ancak birbirinden ters yöne dönüyor olmasıdır. Ayın dönüşleri göz önüne alındığında özellikle ayın kendi etrafında dönüşü dünyaya göre farklı zaman dilimlerinde yerine geliyor.

Ayın Kendi Ekseninde Dönüş Süresi

Ay da diğer gezegenler gibi kendi ekseni etrafını belli bir dönüş süresi içerisinde gerçekleştiriyor. Özellikle ayın kendi etrafında dönüş süresi dünyaya göre oldukça farklı. Ay kendi etrafında 27 gün 7 saat 43 dakika 11.5 saniyede dönüşünü tamamlıyor. Ortalama olarak 27 gün 8 saatte dönüşünü tamamlıyor. Bu nedenle ayın kendi ekseni etrafında dönüşü ile bir ay günü 27 gün 8 saate tekamül ediyor.

Ayın Kendi Ekseninde Dönüş Saati

Dünyanın kendi ekseni etrafında dönüş süresi 24 saat iken ayın kendi ekseni etrafında dönüş süresi 27 gün 8 saate denk geliyor. Bunun saate çevrilmesi durumunda 27 gün 8 saat, dünyadaki zaman dilimine göre 656 saate denk geliyor. Bu nedenle ay kendi etrafında kaç saatte döner sorusunun cevabı 656 saattir.

Ayın Kendi ve Dünya Ekseni Çevresinde Dönüş Süresi

Ayın kendi ekseni etrafında dönmesi ile birlikte yaklaşık olarak 13.5 gün gece 13.5 gün gündüz yaşanmasına neden oluyor. Özellikle ay kendi etrafında ne kadar sürede döner sorusunu soran bir kişinin almış olduğu cevap ile ayın dünyaya göre çok daha geç bir sürede kendi ekseni etrafındaki dönüşünü tamamladığını anlayacaktır. Ay’ın kendi çevresinde ve Dünya çevresinde dönüş süreleri eşit sürelerde gerçekleşiyor. Ay’ın dünya ekseni çevresinde dönüş süresi 27 gün 8 saatlik bir süreyi kapsıyor.

Ay’ın Güneş Çevresinde Dönüşü

Ay’ın dönüş evreleri birbirinden farklılıklar gösteriyor. Ay dünya ile birlikte güneş çevresinde aynı sürede dönüyor. Ay ile dünya eş güdümlü olarak 365 gün 6 saatlik bir süre içerisinde güneş çevresindeki dolanımını tamamlıyor. Ay’ın güneş çevresindeki bir turluk dönüşü mevsimleri yaratması gerekirken Ay’da atmosferin olmamasından dolayı dünyadaki gibi mevsimlerin varlığından söz etmek mümkün görünmüyor. Bu nedenle Ay’da yaz ve kış kavramlarından ziyade günlük ısı farkları göze çarpıyor. Gündüz saatlerindeki ısı ile gece saatlerindeki ısı arasındaki farkın 100 ile 150 derece arasında oynadığı biliniyor.

Ay’ın Jeolojik Özellikleri

Ay’ın jeolojik özelliği de yine atmosfere bağlı olarak dünyaya göre farklılık gösteriyor. Ay’da atmosferin olmamasından Ay’ın gök taşı yağmurları ile sık sık karşılaşması olası bir durumdur. Bu nedenle fotoğraf ve belgesellerde Ay’ın yüzeyinde atmosferin olmamasına bağlı olarak yağan gök taşlarının oluşturduğu irili ufaklı kraterler olduğu görülebiliyor.

Ay’ın bir başka özelliği de dünyaya göre yer çekiminin çok daha düşük seviyelerde olmasıdır. Bu nedenle Ay’a ayak basıldığında atılacak bir adımın dünyaya göre oldukça yavaş olacağı bilinen bir gerçektir. Yer çekiminin çok zayıf olmasından dolayı da Ay’da koşmak mümkün değildir. Bilim adamları Ay ile ilgili araştırmalarına halen devam ediyor ve her geçen sürede Ay ile ilgili yeni bilgiler elde ediliyor.

Bilgiall yazarı olarak nice makaleler yazdım da bir tek öz geçmişimi yazamadım...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here