Ana sayfa İlginç Kadınların Sözü Geçtiği Topluluk: Tuaregler

Kadınların Sözü Geçtiği Topluluk: Tuaregler

844
0
son-sozu-kadinlarin-soyledigi-musluman-topluluk-tuaregler

Bu yazımızda kadınların sözü geçtiği topluluklardan olan Tuareg‘leri anlatacağız.

Dünya üzerinde yaşayan ve kendi kültürlerini öteden beri devam ettiren pek çok kabile ve topluluk vardır günümüzde. Son sözün kadınlarda olduğu bir topluluktan yani Tuareg‘lerden bahsedelim.

Kadınların Sözü Geçtiği Topluluk

Kuzey Afrika Berberilerinin bir kolu olan Tuaregler Sahra çölün de bin yılı aşkın süredir develeri ile birlikte yarı göçebe olarak yaşıyorlar. Tuareg topluluğunun nüfusu yaklaşık olarak 1.5 milyon civarındadır.

kadinlarin-sozu-gectigi-topluluk-tuaregler

Tuaregleri en önemli özellik ise ana erkil yapıda olmaları. Tuareg topluluğun soyu anneye ait bir koldan yürüyor olması. İlk ve son söz ise Tuareglerin kadınlarına ait.

Oldukça özgür olan Tuareg kadınları evlilik öncesi istediği erkeği çadırına alabiliyor ancak gün doğduğundan çıkmış olmaları gerekiyor.

son-sozu-kadinlarin-soyledigi-musluman-topluluk-tuaregler

Tuareg toplumun okuryazarlık sevileri oldukça yüksek. Erkek yazdığı şiirlerle kadının etkilemeye başarırsa onunla evlenmeye hak kazanıyor. Evlilik müessesesi yürümezse kadın boşanma kararı alabiliyor. Bu kararın neticesinde kendi ailesi ile bir parti düzenleyerek tekrar bekar kaldığını kabileye duyuruyor. Tuareg kadınları birden fazla evlilik yapabildikleri için diğer Müslüman topluluklarından farklı oldukları göze çarpıyor.

son-sozu-kadinlarin-soyledigi-musluman-topluluk-tuaregler

Tıpkı bizim coğrafyamızda olduğu gibi Tuaregler oldukça misafirperverlerdir. Misafir o kadar önemlidir ki kabile için çocuktan hemen sonra geliyor. Yemek yapmak misafirleri hoş tutmak topluluk için çok önemli.

Ayrıca Tuareg topluluğu yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz dünyanın en ilginç yerleri makalemize de bakabilirsiniz.

son-sozu-kadinlarin-soyledigi-musluman-topluluk-tuaregler

Kadınların örtündüğü diğer Müslüman topluluklarından farklı olarak Tuaregler de erkekler peçe takıyor.

Tuareglerin kadına verdikleri önem dünyanın örnek alacağı cinsten. Bu yazımızda son sözü kadınların söylediği Müslüman topluluk olan Tuareglerden bahsettik.

Bilgiall yazarı olarak nice makaleler yazdım da bir tek öz geçmişimi yazamadım...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here