Ana sayfa Keşfet Sorumluluk Nedir? Sosyal Sorumluluk Projeleri

Sorumluluk Nedir? Sosyal Sorumluluk Projeleri

991
0
sorumluluk;sorumluluk-nedir;sosyal-sorumluluk-projeleri;sorumluluk-es-anlami;sorumluluk-ne-demek

Bu makalemizde sizlere sorumluluk nedir? ve sorumluluk eş anlamlısı ne olduğundan bahsedeceğiz. Ayrıca sorumluluk ne demek, sosyal sorumluluk nedir? ve sosyal sorumluluk projeleri nelerdir? soruların cevabının bulmaya çalışacağız.

Sorumluluk Nedir?

Sorumluluk nedir? sorusu ile başlayacak olursak. Sorumluluk bir kişinin içinde bulunduğu toplumla uyum içinde olmasına, kendi üstüne düşen görev ve işleri yerine getirmesine denir. Aynı zamanda kendisine ait olan bir işin olayın getirdiği sonuçlarını kendi üstüne almasına, diğer bireylerin hak ve özgürlüklerine saygı duymasına, kendi davranışları sonucunda olan olaylara sahip çıkmasına sorumluluk denir. Sorumluluk ne demek olduğunu böylece açıklamış olduk.

Sorumluluk eş anlamlısı ise mesuliyet, sorum anlamına gelmektedir. Sorumlu kelimesinin eş anlamlısı ise mesul anlamına gelir.

Sorumluluklarımız üç kısma ayıra bilir ve bunları sıralayacak olsak;
1. Kendimize karşı olan sorumluluklarınız.
2. Başka insanlara karşı olan sorumluluklarımız.
3. Çevremizde bulunanlara ve vatanımıza karşı olan sorumluluklarımız.

sorumluluk;sorumluluk-nedir;sosyal-sorumluluk-projeleri;sorumluluk-es-anlami;sorumluluk-ne-demek

Kendimize Karşı Olan Sorumluluklarımız

Sorumluluklarım arasında birincisi sıradadır. Çünkü düşündüğümüz zaman akla ilk gelen şey bedenimizi birtakım hastalıklara karşı korumayı sağlamak ve beslenmemize dikkat etmektir. Kişisel bakım ve temizliğimize dikkat etmeliyiz. Her bakımdan donanımlı olmalıyız. Bedenimizi ve Zihnimizi kullanırken kin, nefret, bencillik, hırs gibi kötü hasletlere yer vermemeliyiz. Başkalarında saygı bekliyorsak bu saygıyı öncelikle kendimize göstermeliyiz.

Başka Karşı Olan Sorumluluklarımız

Bu konuyu düşündüğümüzde ise arkadaşlarımız ailemiz komşularımız öğretmenlerimiz ilk akla gelen kişilerdir. Hiç kimse tek başına yaşamını sürdüremez insanlar bir araya gelerek toplumu oluştururlar. Bu sebeple beraber yaşadığımız insanların haklarına saygı göstermeliyiz. İçinde yaşadığımız toplumda uyum içinde yaşamalıyız. İyimser ve hoşgörü sahibi olup başkalarını rahatsız edici bir takım hareketlerden kaçınmalıyız.

Çevremize Karşı Olan Sorumluluklarımız

Kirlenen ve kirletilen kaynaklar kesilmiş olan ağaçlar yanan ormanlar bunları maalesef geri getirmemiz mümkün değildir. Eğer ki çevremizi iyi ve temiz tutmazsak biz de hayatımızı sağlıklı bir biçimde sürdüremeyiz. Temiz ve güzel bir çevre sadece biz insanlar için değil birlikte yaşadığımız tüm canlılar için gerekli bir olaydır.

Ayrıca sorumluluk nedir? ve sosyal sorumluluk projeleri nelerdir? yazımızın yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz rekreasyon nedir? ve rekreasyon yönetimi yazımıza da bakabilirsiniz.

Sosyal Sorumluluk Projeleri

Öncelikli olarak sosyal sorumluluk nedir? sorusu ile başlayacak olursak. Kişilerin bir bakımdan içinde yaşadığı topluma duyarlı olmasına sosyal sorumluluk denir. Kişi veya grup olarak sosyal, kültürel, ekonomik veya çevresel problemlere veya ihtiyaçlara göre etik ve duyarlık olmak sosyal sorumluluğun içerisine girer.

Sosyal sorumlulukta ki hedeflenen en mühim amaç, topluma fayda sağlamaktır. Kişilerin kendi çıkarlarını gözetmeden toplumun ihtiyaçlarını ve problemlerini hedef alarak gerçekleştirilen işler tam bir sosyal sorumluluk olarak adlandırılabilir. Sosyal sorumlulukta bir kâr amacı güdülmez ve bununla beraber bu olay sivil toplum örgütleri veya bazı işletmeler ile hayata geçilir.

sorumluluk;sorumluluk-nedir;sosyal-sorumluluk-projeleri;sorumluluk-es-anlami;sorumluluk-ne-demek

Sosyal sorumluluk projeleri ile insanlarda empati kurma, farkındalık, hayırseverlik, fedakarlık davranma, bir gruba ait hissetme, hayat felsefesi gibi birden fazla farkındalık ve olumlu yönde kişilik özellikleri kazandırır. Sosyal sorumluluk projeleri örnekleri ise;

Bir Sana Bir Ona
İkimize aldım projesi alışveriş yaparken duyarlı olmaya ve empati kurmaya yarayan bir harekettir. Bir site üzerinden yapılan bu alışverişte kişinin aldığı ürünlerin muadili bir ürünü ihtiyacı olan çocuklara gönderilir. Bu şekilde bireyler tanımadıkları bilmedikleri insanlara yardım etmiş olurlar. İkimize aldım tüketici ve ihtiyaç sahibi arasında bir köprü gibidir.

Aile İçi Şiddete Son
Şimdilerde olduğu gibi 2004 yılında da aile içi şiddet oldukça gündemdeydi maalesef. Hürriyet bu durum için bir farkındalık oluşturmak istedi ve aile içi şiddete son projesi oluşturdu. Bu projedeki amaç, aile içi şiddet ile bilgi vermek ve bu duruma karşı çıkıp dur demekti. Aile içi şiddete son projesi sayesinde bir çok mağdur insanlara yardım eli uzatıldı ve güvenli yerlere yerleştirildi.

Çöpü Çöp Kutusuna Atma
Yerde bulduğumuz çöpleri çöp kutusuna atmak, bunu yapan birini ikaz etmek, bunu yapamıyorsak, o çöpü alıp çöp kutusuna atmak. Böylelikle herkes üzerine düşen sorumluluğu bilir ve çevre kirliliği minimum oranda azalır. Böylelikle sosyal sorumluluk projeleri örneklerini dahada çoğaltabiliriz.

Bu yazımızda sorumluluk nedir? ve sosyal sorumluluk nedir? soruların cevabını bulmaya çalıştık. Ayrıca sorumluluk eş anlamlısı ne olduğundan ve sosyal sorumluluk projeleri hakkında bilgiler verdik.