Ana sayfa Keşfet Rekreasyon Nedir? (Bölümü, Alanı, Yöntemi)

Rekreasyon Nedir? (Bölümü, Alanı, Yöntemi)

3793
0
rekreasyon;rekreasyon-nedir;rekreasyon-bolumu-nedi;rekreasyon-bolumu;rekreasyon-yontemi;rekreasyon-yonetimi-nedir

Bu makalemizde sizlere rekreasyon nedir? ve rekreasyon yönetimi nedir? soruların cevabını bulmaya çalışacağız. Ayrıca rekreasyon alanı ve rekreasyon bölümü nedir? sorularını da yanıtlamaya çalışacağız.

Rekreasyon Nedir?

Rekreasyon nedir? sorusu ile başlayacak olursak. Rekreasyon, kişilerin boş buldukları vakitlerde kendilerine iyi gelen mutlu eden ve haz veren her türlü her alandaki etkinlikleri kapsayan faaliyetleri ve aktiviteleri içerir.

Rekreasyon genel manada kişinin hayatını yenilemesi ve canlandırması manasına gelir. Boş buldukları zamanı değerlendirme faaliyetleri olarak da adlandırılabilir. Hiçbir şekilde zorunluluk getirmeyen bir takım faaliyetleri tanımlayan bir vakit geçirme yöntemidir. Kişinin ruhunu bedenini ve zihnini bir takım çeşitli faaliyetlerle dinlendirme olarakta tanımlayabiliriz. Rekreasyon mekanı olarak, bazen bir müze bazen bir piknik alanı buna dahil olabilir. Rekreasyon ne demek olduğunu bu şekilde öğrenmiş olduk.

Rekreasyon Alanı

Rekreasyon alanı nedir? sorusuna gelecek olursak. Rekreasyon alanı farklı tanımları içerir ve bununla birlikte oldukça geniş kapsamlı manası olan bir terimdir. Genel manada eğlence, vakit geçirme türüdür diyebiliriz. Kişinin yapay kurallar olmadan yaptığı fiziksel etkinliklerdir. Rekreasyonun herhangi bir kazanç amacı yoktur.

rekreasyon;rekreasyon-nedir;rekreasyon-bolumu-nedi;rekreasyon-bolumu;rekreasyon-yontemi;rekreasyon-yonetimi-nedir

İnsanın bedenini ve ruhunu taze tutan bir boş zaman geçirme yöntemidir. Rekreasyon hareketlilik faaliyeti içerir. Rekreasyon etkin olmak için yapılır dinlenmek için değil.
Kişinin düzenli olarak yaptığı bir takım faaliyetler rekreasyon içerisine girmiyor. Örneğin; her gün sabah uyandığında koşu yapmak, bazı spor aletlerini kullanmak rekreasyon değildir. Kişilerin hayatlarında yapması zorunlu olan Örneğin; çalışmak yemek uyumak gibi bu durumların dışında kalan boş zamanda uygulanan faaliyetlerdir.

Bazı rekreasyon uzmanı yazarlar ve düşünürlerin tanımları şu şekildedir;
– Kişilerin boş buldukları zamanda tatmin ve eğlence dürtüleri ile tamamen gönüllü bir şekilde faaliyetlere katılmasıdır.
– Kişilerin boş zamanları boyunca tam bir istek ile katılma esnasında veya daha sonrasında tatmin duydukları etkinlikleri faaliyetlere denir.
– Katılımcıların gönüllü olarak başladıkları ve anında tatmin oldukları hoşlarına giden bir boş zaman faaliyetidir.
– Kişinin toplumsal mesleki ve ailevi görevlerini yerine getirdikten sonra tamamen iradesiyle seçebileceği bir dinlenme eğlenme beceri ve bilgilerinin artması ve kendisini yenileme uğraşlarına katılım göstermesidir.

Rekreasyonun Özellikleri

Rekreasyon gün içerisinde serbest veya boş zaman içinde kişilerin mental ve fiziksel açıdan kendilerini yenilemesini sağlayan mutluluk ve huzur verici etkinliklerdir. Rekreasyon çalışma zamanı ve çalışma dışı zaman olarak iki gruba ayrılmaktadır. Bireyin zorunlu ihtiyaçları haricinde tamamiyle özgür olduğu zamanı çalışma dışı zaman olarak adlandırabiliriz.

Rekreatif etkinliklerin temelinde kişilerin mental ve fiziksel sağlığını olumlu olarak katkı sağlaması mevcuttur örneğin gün içerisinde boş zamanlarında olumsuz bir katkı yapan alkol alma eylemi “atipik boş zaman davranışı” olarak değerlendirilebilinir. Rekreasyona katılımda esas olan iki unsur vardır bunlar gönüllülük ve serbestliktir.

rekreasyon;rekreasyon-nedir;rekreasyon-bolumu-nedi;rekreasyon-bolumu;rekreasyon-yontemi;rekreasyon-yonetimi-nedir

Rekreasyon temel kuralları şu şekilde sıralayabiliriz;
– Sanatsal sportif veya kültürel bir etkinliğin Rekreatif faaliyet niteliğini kazanabilmesi için baskı ve zorunluluktan uzak olması ve kişinin gönüllü olarak yapması gerekir.
Rekreatif faaliyetlerin organizasyon ve olanı insanların kendi insiyatifinde olmalı böylelikle kişiye özgür olma hissi vermelidir.
– Rekreasyonel faaliyetlere ekonomik durum, cinsiyet, yaş, eğitim durumu, sosyal statü gibi özelliklerden tamamen bağımsız olarak her kesimden insan katılabilir.
– Faaliyetler kapalı veya açık alanlarda gerçekleştirilebilir. Örneğin denizde yüzme veya doğada yürüyüş açık alanda olan faaliyetlerdir. Müze ziyareti ise kapalı alan faaliyetlerini örnek gösterilebilir.
– Mevsimlere bağımlı kalmaksızın her mevsimine uygun rekreatif faaliyetler uygulanabilir.

Rekreasyonun Faydaları Nelerdir?

Rekreatif faaliyetlerin bir kısmını şu şekilde sıralayabiliriz;
– Kişinin temel ihtiyaçlarının dışında ikinci planda olan ihtiyaçlarının tatmininde önemli rol oynar.
– Kişiyi bir takım zararlı alışkanlıklardan uzak tutar. Böylelikle toplumdaki genel sağlık harcamaları azalma gösterir. Kişinin sağlık problemlerini giderir veya önlemektedir.
– Kişinin yaşam kalitesini artırır. Ruhsal gelişimine katkıda bulunabilir. Kişinin ruhsal doyumunu sağlar mutluluk ve huzur verir.
– Ruhsal açıdan sağlığı gelişmiş topluluklar da suç oranları bir hayli azalır. Kişinin özel hayatından kaynaklı problemlerini azaltır ve iç huzurunu sağlar.

Ayrıca rekreasyon nedir? ve rekreasyon yönetimi konulu yazımızın yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz sorumluluk nedir? yazımıza da bakabilirsiniz.

Rekreasyon Yönetimi Nedir?

Rekreasyon yönetimi nedir? sorusuna cevap verecek olursak. Rekreasyon bölümleri spor ve açık alanda olan etkinlikleri yaşatmak hareketsizliği önlemek insanların zihinsel bedensel ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunmak maksadıyla açılıyor.

rekreasyon;rekreasyon-nedir;rekreasyon-bolumu-nedi;rekreasyon-bolumu;rekreasyon-yontemi;rekreasyon-yonetimi-nedir

Rekreasyon bölümü mezun öğrencileri almış oldukları eğitim ile rekreasyon kuruluşları başta olmakla birlikte turizim sektöründe ve temalı parklarda yer alan animasyon ve rekreasyon etkinliklerine yürütebilecek ortamda üst seviye yönetici olarak istihdam olanağına sahiptir. Bu bölümden mezun olan öğrenciler, yetkinliklerini veya yeteneklerine göre spor eğitmenliği antrenörlük sanat uzmanı ve sportif alanlarda istihdam edilebiliniyor. Farklı istihdam olanakları ise şunlardır; belediyeler, turizm sektörü, gençlik ve spor müdürlükleri, çeşitli kurumların ve şirketlerin spor tesisleri, spor yönetimi birimleri.

Rekreasyon Yönetimi Faaliyetleri

Rekreasyon yönetimi etkinlikleri iki gruba ayrılıyor bunlar açık alan ve kapalı alan etkinlikleri. Bu etkinliklerden bazıları şunlardır; kaya tırmanışı motosiklet gezisi, dağ bisikleti, kayak yapma, kanyon gezisi, safari turu, kuş gözlemciliği, kamp yapmak, macera parkları, ağaca tırmanmak, kültürel geziler, lunapark lar, arkeolojik kazı gezileri, tüplü dalış, yelkenliye binmek, sörf, balık tutmak, su Kayağı, su sporları, hafif hava araçlarıyla uçmak, yamaç paraşütü, rafting, balona binmek, müze ziyareti, Çöl safari, tiyatro sinema, trekking, snowboard.

Yazımız da sizlere rekreasyon yönetimi nedir? ve rekreasyon nedir? soruların cevabını bulmaya çalıştık. Ayrıca rekreasyon bölümü nedir? ve rekreasyon alanı sorularını da yanıtlarını verdik.