Ana sayfa Keşfet Sinek Kuşu Hakkında Bilinmeyenler

Sinek Kuşu Hakkında Bilinmeyenler

2694
0
sinek-kusu;sinek-kusunun-ozellikleri;sinek-kusunun-yasami;sinek-kusu;disi-sinek-kusu;erkek-sinek-kusu

Bu makalemizde sinek kuşu hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Ayrıca sinek kuşunun özellikleri neler ve sinek kuşunun yaşamı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Sinek Kuşu

Bir tropik hayvan olan sinek kuşları uzun gagaları ile tanınır. Çiçeklerde bulunan nektarlar ile beslenirler ve kanatlarını insanların gözünün seçemeyeceği kadar hızlı çırparlar. Kış mevsiminde ılık olan bölgelere göçerler ve ilkbahar aylarında genel bölgelerine dönerler.

Bu minik, renkleri canlı olan sevimli kuş genelde çiçeklerinde nektar bulunan bahçelerde görülürler. Uçtuğu esnada o kadar hızlı kanat çırparlarki, kanatlarının hareket ettiğini dahi göremeyebilirsiniz. Sizler için hazırladığımız bu makalede sinek kuşları ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz.

Sinek Kuşunun Özellikleri

Sinek kuşunun diğer bir isimleri de “mırıldananlar”dır. Sebebi ise kanatlarını çok süratli bi şekilde çırptıkları için mırıldanma sesi çıkarırlar. Bu sevimli kuşlar çiçeklere ulaşabilmek için uzun olan gagalarını kullanırlar. Bulundukları kıtanın her yerinde görülseler de aslında orta Amerika’ya ait bir kuş türüdür sinek kuşları.

Boyutları birbirine benzeyen beş çeşit sinek kusu türü vardır. En fazla 25 cm uzunluğun dadırlar ve yine en fazla 11 gram ağırlıkları vardır. Fiziksel olarak görüntüleri, uzun gagaları vardır ve mavi veya yeşil gibi farklı renklerde güzel ve etkileyici tüyleri vardır. Saniyede tam 90 kez kanat çırpabilecek hıza çıkarlar. Bu sinek kuşları her yöne hatta geriye doğru bile uçabilirler. Temel besinleri ise çiçeklerde bulunan nektarlardır.

Sinek kuşlarının çok yüksek metabolizmaları vardır. Aynı zamanda enerjilerini koruyabilmek adına birkaç saat uyuşuk bir biçimde durabilirler. Bu kuş türleri kuvvetli rüzgarlarda dahi uçabilirler zorluk çekmezler. Çıkardıkları ses çok karakteristiktir ve bu ses ile iletişim kurabilirler.

Sinek Kuşunun Yaşamı

Dünyadaki en minik kuşlardan birisidir ve yaşamlarının ilk yıllarında oldukça savunmasızdırlar. Hayatlarının ilk 12 ayında hayatta kalmayı başarabilirlerse, dört yıl boyunca herhangi bir zorluk yaşamadan hayatta kalabilirler.

Sinek kuşlarının yaşamları birkaç bölümden oluşur bu sebeple Doğumdan söz ederek başlayalım. Çiftleşme sonrasında çiftler ayrılırlar ve anne kuşlar yuvalarını yapmaktan mesuldür. Küçük dallardan ve ağaç kabuklarından minik bedenlerinin yarısının girebileceği fincan şeklinde yuva oluştururlar.

Ayrıca sinek kuşu yazımızın yanında merak edeceğiniz düşündüğümüz Sivrisinek’e dair herşey yazımıza da bakabilirsiniz.

Çevrelerinde bulunan örümcek ağlarından minder dahi yapıp, bunu yosun veya çeşitli bitkilerle sararlar. Yaptıkları yuvanın büyüklüğü ceviz kadardır. Yaklaşık olarak yüksekliği 6 cmdir ve çapı 4 cm’dir. Yuvaları yalnızca yumurta biriktirmek ve kuluçkaya yatmak için yapılmıştır. Uyumak için değildir.

Dişi sinek kuşları her mevsimde 3 tane kadar yumurta bırakırlar ve bıraktıkları yumurta bir kahve çekirdeği kadardır. Dünya üzerindeki en minik yumurtalardır. 18 veya 19 gün boyunca kuluçkaya yatarlar beslenmek amacıyla yumurtalarını sadece bir iki dakika bırakırlar ve sonrasında civcivler dünyaya gelir.

Yeni doğduklarında yalnızca annelerine bağlıdırlar. 8 gün boyunca Tüysüzlerdir ve kendi kendilerine nasıl ne şekilde yemek yiyeceklerini bilmezler. Bu sebeple anneler yuvadan çıkarlar ve yavruları için küçük böcekler aramaya başlarlar.

3 hafta boyunca yavrulara yoğun bir şekilde bakılır ve artık yavrular kendilerini savunurlar ve yuvadan ayrılabilirler. O süreden itibaren artık yetişkin bir sinek kusu olarak kabul edilirler. Beslenmek için çok zaman harcamaları lazım. Bir sinek kuşu bir gün içinde vücut ağırlığının üçte biri kadar nektar yiyebilir.

Sinek kuşları yalnız hayvanlardır ve çiftleşme dönemi boyunca sadece bir eşle beraber yaşarlar. Fakat bu eş daha önceki mevsimdeki eşle aynı kuş olmayadabilir. Erkek sinek kuşları dişilerin ilgisini çekebilmek için kanatları ile değişik hareketler yapabilir.
Kantlarını çırparken uğultuya benzeyen bir ses çıkarırlar ve kendilerini göstermek ve var olduklarını bildirmek için daha çok ses çıkarabilirler.

Bir dişi sinek kuşu , erkeğini havada yaptığı hareketlere göre seçer. Kendisine bir eş uygun bulursa ona doğru yaklaşacak beğenmezse daha farklı seçenekler için uçmaya devam edecektir. Erkek kuşlar fazlasıyla bölgelerdirler ve bulundukları bölge içinde birden fazla dişi kuşla çiftleşebilirler.

Ayrıca sinek kusu yazımızın yanında merak edeceğiniz düşündüğümüz Angut kuşu hakkında bilinmeyenler yazımıza da bakabilirsiniz.

Ve son olarak göç olayının bir sinek kuşu için oldukça önemli bir öğe olduğunu söyleyebiliriz. Kış mevsiminde daha ılık bölgelere taşınırlar ve yazın kendi bölgelerine tekrar dönüş yaparlar.

Bu yazımızda sinek kuşu hakkında bilgiler ve sinek kuşunun özellikleri neler olduğundan bahsetmeye çalıştık. Ayrıca sinek kuşunun yaşamı hakkında bilgiler vermeye çalıştık.

Bilgiall yazarı olarak nice makaleler yazdım da bir tek öz geçmişimi yazamadım...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here