Ana sayfa Android Batarya Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Batarya Tasarrufu Nasıl Yapılır?

1673
0
Batarya Tasarrufu Nasıl Yapılır

Elimizden düşürmediğimiz telefonumuzun batarya tasarrufu nasıl yapacağımızdan bahsedeceğiz. Ayrıca batarya kalibrasyonu ve batarya tasarruf uygulamasınıda anlatacağız.

Hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yerini alan akıllı telefonları zamanımızın büyük bölümünde birçok işlem için kullanıyoruz.

Yapmış olduğumuz işlemler arasında konuşma, mesaj atma, oyun oynama, fotoğraf çekme ve zaman zaman telefondan internete bağlanma gibi birçok işlem yapıyoruz.

Cihazları yoğun bir biçimde kullanılmasından dolayı bataryasının kısa sürede bitmesine ve telefonun batarya ömrünün azalmasına sebep oluyor.

Akıllı telefon kullanıcılarının en fazla şikayet ettikleri konulardan biri ise kısa sürede telefonun bataryası bitmesidir. Bunun en önemli ve en büyük nedeni ise biraz önce bahsedilen tüm işlemlerin akıllı telefonlarla yapılmasıdır.

Batarya Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Cep telefonların bataryaları normal şekilde şarj edilebildiği gibi, USB cihazı yardımı ile bilgisayardan veya tabletten de şarj edilebilmektedir. Bu yöntem uzun sürmekle birlikte, telefona zarar veren bir yöntemdir.

USB cihazında bulunan kabloların, normal kablolara göre daha fazla gerilim yaratarak telefonun normalden çok daha fazla ısınmasına neden olmaktadır. Telefonunuzun bataryasını olumsuz yönde etkileyerek bu durum bataryanın kısa sürede bitmesine neden olacaktır. Bu sebeple, telefonu bilgisayardan şarj etmekten kaçınılması gerekmektedir.

Batarya Tasarrufu Nasıl Yapılır

Batarya tasarrufunda ana ekranında kullanılan duvar kağıdı ve temalar bataryanın azalmasında etkilemektedir. Amoled ekran özelliğine sahip telefonlar beyaz renk için daha fazla güç ve enerji harcarlar, bu da telefonun bataryasını olumsuz yönde etkilemektedir. Diğer LCD ve SLCD ekranlarda ise böyle bir sorun olmamaktadır.

Ayrıca diğer bir makalemizde iphone cihazlarımızın pil ömrünün nasıl artırılacağından bahsettik.

Telefonunuzun bataryasını erken bitmesinin bir diğer sebebi ise gece yatmadan önce şarja takıyorsanız ve gece boyu şarjda bırakıyorsanız, büyük bir hata yapıyorsunuzdur.

Birçok telefonlarda bulunan pillerin çoğu lityum pil bu nedenle telefonu gece boyu şarjda bırakmak, lityum pilleri olumsuz etkileyerek telefon bataryasının kısa sürede bitmesine yol açar.

Batarya Tasarrufu Nasıl Yapılır

Batarya tasarrufunda bir diğer etken ise kablosuz ağ bağlantısını gereğinden fazla açık tuttuğumuzda özellikle internet bağlantısı olmayan yerlerde en önemli faktörlerden biri oluyor. Bu sebeple kablosuz ağ bağlantısını uzun süre açık bırakmamak telefonun bataryasının daha uzun süre dayanmasını olanak sağlıyor.

Ayrıca telefonunuz batarya tasarrufu yanında telefonunuz neden şarj olmuyor? makalemize de inceleyebilirsiniz.

Batarya tasarrufunda son olarak kullanmış olduğumuz uygulamalar kapattığımızdan tam manası ile çıkış yaptığımızdan emin olmamız gerekir.

Böylece batarya kalibrasyonu yapmış oluruz.

Batarya Tasarruf Uygulaması

Telefonumuzun şarjı uzun gitmesi için batarya tasarruf uygulaması olan Battery Doctor, Battery Saver, GSam Battery Monitor, Avast Battery Saver, Power Battery, DU Battery Saver uygulamaların kullanabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here