Ana sayfa Keşfet Polyester Kumaş Nedir ?, Özellikleri, Yaraları ve Zararları

Polyester Kumaş Nedir ?, Özellikleri, Yaraları ve Zararları

3217
0
polyester-kumas;polyester-kumas-nedir;polyester-kumas-ne-demek;polyester-kumas-ozellikleri;polyester-kumas-nasil;polyester-nasil-bir-kumas;polyester-sagliklimi;polyester-kumas-esner-mi;polyester-kumas-esnek-midir

Bu gün polyester kumaş konusunu anlatmaya çalışacağız. Öncelikli olarak polyester kumaş nedir veya polyester kumaş ne demek soruları cevaplamaya çalışacağız. Ardından polyester kumaş esnek midir ve polyester kumaş özellikleri nelerdir soruları cevaplayacağız. Son olarakta polyester nasıl bir kumaş ve polyester kumaş sağlıklımı sorularını yanıtlayacağız.

Polyester Kumaş

Polyester kumaş, 1940’da İngiltere’de icat edilmiştir. Günümüzde, moda dünyasında sık tercih edilen bir kumaş türü olmaktadır. Fabrika üretimidir. Pamuk, yün, ipek gibi kumaş türleri doğal kumaş türleridir, fakat polyester doğal değildir. Ütülenmeden de çok şık göründüğünden dolayı çok popüler olmuştur ve popüler olmaya devam etmektedir.

1970’li yıllarda diskotek giysileri polyester kumaşından yapılmaktaydı. Günümüzde hala polyester kumaş ne demek diye soranlar da mevcuttur. Bunun yanında polyester kumaş özellikleri de sık sorulanlar arasındadır.

Polyester Kumaş Nedir

Polyester kumaş nedir sorusu ile başlayacak olursak. Polyester fabrika üretimi bir kumaştır. Polyester kumaş nasıl diyecek olursanız, polyester, dokumasının yapıldığı ipliğin hammaddesinin ismi olmaktadır. Açılımı ise sentetik polimer olmaktadır. Aslında polyester bir çeşit plastiktir. Petrol ürünlerinden meydana gelmiştir. Pet şişeler de polyester olarak sayılmaktadır. Pet şişeler geri dönüştürüldüğünde, polyester elyafı haline getirilmektedir. Daha sonra polyester ipliği yapılmaktadır. Diğer adı polyester fiberdir. En son olarak da bu ipliklerden kumaş dokunmaktadır. Bunların yanı sıra merak edilen bir diğer husus ise polyester nasıl bir kumaş olmaktadır.

Ayrıca bu yazımızın yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz Polyester nedir? nerelerde kullanılır ve zararları nelerdir? yazımıza da bakabilirsiniz.

Polyester Kumaş Özellikleri

Polyester kumaş özellikleri nelerdir sorusu ile devam edecek olursak. Polyester kumaş, parlak bir kumaş çeşididir. Aynı zamanda kaygan ve hafiftir. Polyester kumaş esnek midir diyenler için ise evet polyester esnek bir kumaş çeşididir. Çok kolay kurur. Çabuk kuruduğu için dış kıyafetlerde tercih sebebidir. Kırışmayan bir kumaştır Dolayısıyla ütü gerektirmez. Zahmetsizdir. Dokusu yumuşaktır. Polyester kumaşın leke tutmayan bir yapısı vardır. Ne kadar yıkasanız da rengi solmaz. Kullandığınızda iz bırakmaz.

Özellikleri arasında merak edilen bir diğer soru ise polyester kumaş likralı mıdır sorusu. Esnek olduğu için likralı diyebiliriz.

Diz izi, dirsek izi gibi izler kalmaz. Güve veya zararlı böcekler polyesteri etkileyemez. Piyasada polyester kumaşı ucuza satılmaktadır. Polyester kumaşı temizlemek için kuru temizlemeye ihtiyacınız olmaz. Evde makinede yıkanabilir. Ütüye gerek yoktur, fakat ütülense de şeklini uzun süre tutar. Güve ve zararlı böceklerden etkilenmediği gibi, küf ve mantarlardan da etkilenmemektedir. Polyester dayanıklı bir kumaş türüdür.

Polyester Kumaş Zararları

Her ne kadar kullanışlı, dayanıklı ve esnek de olsa polyester kumaşın da bazı zararları bulunmaktadır.

Bunlar şöyle olmaktadır;

  • Teri emmediği için terletir. Yani hep merak edilen polyester kumaş terletir mi sorusunun cevabıdır.
  • Hava almadığı için yaz günleri sizi çok bunaltmaktadır.
  • Statik elektrik yapar. Dokunduğunuz kişilerin çarpılma riski vardır.
  • Yaptığı statik elektriklenme sizi de etkileyebilir. Sizi agresif ve gergin yapabilir.
  • Çok kolay alevlenebilir. Ateşten uzak tutmanız gerekmektedir.
  • Doğal bir kumaş olmadığı için teninize uyum sağlamayabilir. Dolayısıyla alerji yapabilir.

Polyester Kumaş Sağlıklı mı ?

Polyesterin zararları bahsettiğimiz yerde sizce polyester sağlıklı mı sorusunun cevabını siz değerlendirebilirsiniz. Bizim sadece söylememiz gereken şey ise polyester doğal değildir ve petrol türevleri içerisinde barındırmaktadır. Yani polyester kumaşlar pek de sağlıklı sayılmazlar. Ancak, çok tercih edilmektedirler. Böylelikle polyester kumaş sağlıklı mı sorusunu cevabını öğrenmiş oldunuz.

Polyester Sıcak Tutar mı ?

Polyester kumaş sıcak tutarmı sorusuna gelecek olursak. Polyester kumaşın kullanım alanı çok geniştir. İç giyim ve dış giyime varana kadar bir çok alanda kullanılmaktadır. Giysi olarak, elbisede, halıda, perdede, çantada, paraşüt bezi, yelken bezi ve iş elbiselerinde ve da birçok yerde kullanılmaktadır. Polyesterin zararlarında bahsettiğimiz terleten bir kumaş olduğundan, mont kaban ve diğer kıyafetleri giydiğinizde sıcaklık hissi verir.

Polyester Kumaş Kullanım Alanları

Polyester kumaşın pek çok alanda kullanılmaktadır. Özellikle, spor ve tırmanma kıyafetlerinde kullanılır. Bunun yanı sıra, montların, bavulların, çantaların ve ayakkabıların yapımlarında kullanılmaktadır. Aynı şekilde, dikiş nakış iplikleri, uyku tulumları, çadırlar ve yağmurluklar gibi alanlarda da tercih edilir. Ev tekstil ürünlerinden ise, perde ve yatak örtüsü yapımında da kullanılmaktadır. Günlük giyim için ise, doğal ipliklerle karıştırılarak kullanılır. Bu doğal iplikler yün, pamuk ve ipek olmaktadır.

Polyester Dikerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Polyester, nem emmediğinden dolayı çekme yapmaz. %100 polyesteriniz varsa çekmeyeceğinden dolayı dikmeden önce yıkamanız gerekmez. Doğal iplik ile karıştırırsanız, çekecektir. Bu yüzden, kesmeden önce yıkamanız iyi olacaktır.

Bu makalemizde sizlere polyester kumaş nedir veya polyester kumaş ne demek sorularını yanıtladık. Ardından polyester kumaş esnek midir ve polyester kumaşın özellikleri nelerdir sorularını cevaplaya çalıştık. Ayrıca polyester kumaş sağlıklımı ve sıcak tutarmı sorularını yanıtlamaya çalıştık.

Bilgiall yazarı olarak nice makaleler yazdım da bir tek öz geçmişimi yazamadım...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here