Ana sayfa İlginç insanlar Neden Uyur ?, Günde Kaç Saat Uyumalıyız ?

insanlar Neden Uyur ?, Günde Kaç Saat Uyumalıyız ?

439
0
insanlar-neden-uyur;gunde-kac-saat-uyumaliyiz;nicin-uyuyoruz;uyanik-kalma-rekoru-kac-gundur;insanlar-nicin-uyur

Bu makalemizde insanlar neden uyur ve günde kaç saat uyumalıyız soruların cevabını bulmaya çalışacağız. Ayrıca niçin uyuyoruz ve uyanık kalma rekoru kaç gündür soruların cevabını vermeye çalışacağız.

insanlar Neden Uyur ?

Tüm insanların yemek ve nefes almak gibi olmazsa olmaz ihtiyaçlarına uykuyu da eklemek gerekiyor. Çünkü uyumak her insanın yapması gereken zorunlu bir ihtiyaçtır. Kimi insanlar sekiz saat uyurken kimi insanlara da dört saat uyku yetmektedir. Diğer yandan bilim adamlarının uyku eylemini henüz çözemediği konulardan biridir maalesef.

Uyku eylemine dair ilginç gelebilecek belirtiler ve teoriler bulunmaktadır. Bunlardan en belirgini olan ise, uykusunu alan insanın kendisini iyi hissetmesi, uykusunu alamamış kişi ise kendini çok kötü hissetmesidir. Uykusuz geçirilen her vakit sonrası kişiler uyumak için artık kendini tutamaz ve bu eylemi bir an önce gerçekleştirmek ister. Yani öylesine güçlü olarak uyku mahrumiyeti yaşayan kişiye uyanık kalmak çok ağır gelmeye başlar ve artık hiçbir durum kişinin uyumasına engel olamaz.

Uzun bir zaman dilimini uykusuz geçirilip daha sonra uyuyan insanları uyandırmak adına yüksek sesli müzik dinletilmiş, kulağına uyanması için telkinde bulunulmuş ve kişiler uyanması için tekmelenmiş olmasını rağmen birçoğunun yinede uyumaya devam ettiğine şahit olunmuştur.

En az iki veya üç günlük uykusuzluk durumu kişilerde kafa dağınıklığı, karışıklığı, unutkanlık ve halüsinasyona sebep olur. Diğer yandan raporlara geçmiş en uzun süre uyanık kalma rekoru on bir gündür. Lakin neden uykuya ihtiyaç duyduğumuz sorusunun yanıtına halen cevap bulmuş değiliz.

Belleğin İnsana Yardımı Muhteşem!

Son zamanlarda dillendiren bir teoriye göre uyku, belleğin yenilenmesinde önemli bir görevi olduğunu söyler. Hafıza sistemi psikolojik sırrını açığa vurmazken, birçok deney uykunun perde arkasında onarım ve koruma görevi gördüğü tezini ortaya koyar. Ayrıca gün içerisinde yapılan kısa uykunun da hafızayı güçlendirdiği dile getiriliyor.

Öte yandan uyuyarak dinlenen insanın, yaşamına dair kötü deneyimlere ait izleri silmesinde veya etkilerinin azaltılmasında yardımcı oluyor. Daha ilginç olanı ise yaşanılan olumsuz ve kötü zaman dilimlerinin sonucu oluşan ve travmatik olayların yarattığı kötü durumlarla beynin uyku sırasında savaştığı da tezler arasında.

Ayrıca insanlar neden uyur yazımızın yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz Hıçkırık nedir?, Hıçkırık neden olur? ve Hıçkırık nasıl geçer? yazımıza da bakabilirsiniz.

Rüyalar!

Tüm insanların rüya gördüğü bir gerçek olgudur. Uykularımıza davetsiz olarak dahil olabilmektedirler. Aslında burada rüya olgusu da ilişkiye dahil oluyor. İnsan belleği, uyku esnasında gördüğü rüyaların, hafızanın tazeliğini muhafaza etmek için tamamen rastgele hareketlenmesi ve yaşanan durumlar arasında bir bağlantı kurma çabasının sonucu olduğu varsayılıyor. Ayrıca uykusuzluğun insanları halüsinasyon görmesine bu durum sebep olabiliyor.

Tüm bunlar sadece bir kısım donelere dayanan spekülasyonlar. Beynimizi toplamanın veya düzenlemenin yanı sıra, bedenimiz uykuyu tahribat görmüş hücrelerin tamiratı gibi bazı düzenleme ve kontrol işlerini yapma olanağı olarak da görüyor olabilir.

Bir kısım bilim adamı ise, uykunun düzen ve onarma amaçlı olmadığı tezine inanıyor. “Niçin uyuyoruz ?” suali yerine “Niçin uyanığız ?” sualinin sorulması lazım geldiğini ifade ediyorlar. Huzurlu, mutlu, güvende ve tok durumdayken, yani temel ihtiyaçlara ihtiyaç duymadan dışarıda gezmenin ve uyanık haldi olmanın enerji israfı olduğunu söylüyorlar.

Kesin olan bir durum var ki o da, uykunun akıl, beden ve ruh sağlığı için lazım olması. Uyku her insanda farklılık arz etse de günlük ortalama yedi veya sekiz saat uyumak gerekiyor. Öte yandan daha az uyuyan insanların yaşam sürelerinin de kısaldığı ifade ediliyor.

Bu yazımızda insanlar niçin uyur ve uyanık kalma rekoru kaç gündür soruların cevabını bulmaya çalıştık. Ayrıca niçin uyuyoruz ve günde kaç saat uyumalıyız soruların cevabını vermeye çalıştık.

Bilgiall yazarı olarak nice makaleler yazdım da bir tek öz geçmişimi yazamadım...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here