Ana sayfa Keşfet Polyester Nedir ?, Nerede Kullanılır ?, Zararları, Özellikleri

Polyester Nedir ?, Nerede Kullanılır ?, Zararları, Özellikleri

596
0
polyester;polyester-nedir;polyester-ne-demek;polyester-ozellikleri;polyester-nerelerde-kullanilir;polyester-zararlari;polyester-hammaddesi;polyester-zararlimi;polyester-sagliklimi

Bu gün polyester konusunu anlatmaya çalışacağız. Öncelikli olarak polyester nedir veya polyester ne demek soruların cevabını bulmaya çalışacağız. Ardından polyester nerelerde kullanılır ve polyester zararları nelerdir soruları yanıtlamayı çalışacağız. Ayrıca polyester hammaddesi ve polyester özellikleri neler olduğunu bahsedeceğiz.

Polyester Nedir

Polyester nedir sorusu ile başlayacak olursak. Polyester 1940 yılında icat edilmiştir. İcat yeri İngiltere’dir. Birçok giyim ve kumaş eşyasında adını duyuran polyester bir maddedir. Çoğu giyim eşyaları polyester olarak üretilmektedir.

Polyester Ne Demek

Bir diğer ifade ile polyester ne demek sorusu ile devam edecek olursak. Polyester taş kömürü ve petrol ürünlerinin katranından yapılan maddedir. Yani polyester hammaddesi taş kömürü ve petrol ürünlerdir. İki çeşit polyester vardır. Kimyasal polyester ve sentetik polyester olarak bulunmaktadır.

Polyester lifleri tek başına da kullanılabilir. Keten yün ve pamuk gibi doğal liflerle de karıştırılabilir. Doğal liflerle üretilen polyester son derece kaliteli üründür. Tül ve saten gibi kumaşlarda da tercih edilmektedir. Çabuk kuruma özelliği olduğu için kullanışlıdır.

Ayrıca polyester nedir? yazımızın yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz Polyester kumaş nedir? özellikleri nelerdir? yararlar ve zararları nelerdir? yazımıza da bakabilirsiniz.

Polyester özellikleri

Şimdi ise polyester özellikleri maddeler halinde açıklayacak olursak;

 • Kesinlikle buruşmayan bir maddedir.
 • Işığa karşı dayanıklı ve uzun ömürlü maddedir.
 • Polyester esnek bir maddedir.
 • Makinede yıkanabilir.
 • Esnek olduğu için nefes alıcı özelliğe sahiptir.
 • Terletici özelliğe sahiptir.
 • Çok hafif bir yapıya sahiptir.
 • Yıkandığı zaman hemen kuruma özelliğine sahiptir.
 • Pamuk ve yün gibi ürünlerden daha ucuza satılmaktadır.
 • Bakterilere karşı dayanıklıdır.
 • Çabuk yıpranmaz.
 • Leke tutmazlar.

Polyester Nerelerde Kullanılır ?

Polyester nerelerde kullanılır sorusunun yanıtı ise en çok giyim eşyaları ve kumaşlarda kullanılmaktadır. Çevremizdeki çoğu insan terletici özelliğinden dolayı pek tercih etmemektedir. Ama yıkandığında hemen kuruduğu için ütü istemez. Acil durumlarda ütüyle bile hemen kurutulabilir.

Polyesterin kullanım alanları;

 • Hidrofobik özelliği sayesinde ıslak ve nemli ortamlarda da kullanılır.
 • Uyku tulumları, kışlık kıyafetlerde de tercih edilir. Yalıtım kalitesi yüksektir. Havanın içeri girmesini engellemektedir.
 • Perde, yatak örtüsü, halı, çarşaf gibi eşyalarda da tercih edilir. Yıkanması ve kurutması kolaydır. Leke tutmama özelliğine sahip olduğu için kullanılır.
 • Pet şişe yapımında da tercih edilen polyester geri dönüşümlü ve doğaya zararsızdır.
 • Hafif yapısı sayesinde insanlarda yük hissi yaratmamaktadır.

Geri dönüşümlü pet şişeler polyester elyaf haline dönüştürülüp kumaşlarda tekrar kullanılmaktadır.

Polyester Zararlı mı ?

Polyester zararlımı sorusuna cevap verecek olursak. Polyester içindeki yalıtım sayesinde hava aldırmaz ve teri emmez. Aksine vücudumuzu terletir. Yazın kullanılması tercih edilmeyen bir maddedir.

Polyester zararları içerisinde en önemlisi vücut da elektrik yapması diyebiliriz. Bu elektriklenme çevremizdeki insanları çarpar. Bir yandan da sizi sinirli ve gergin bir insan haline getirir. Vücudunuzda kaşıntı, kabarma yapabilir. Alerjiye dönüşebilir. Doğal kumaşlara göre teninize uyum sağlayamaz.

Ateşe kesinlikle yaklaşılmamalıdır. Kolay tutuşan bir maddedir. Pet şişelerin dönüşümünden yapılan polyester elyafların pekte sağlıklı olduğu düşünülemez. Polyester zararları özellikle kumaşlarda vardır.

Kıyafetlerde tercih edilecekse yün ve pamuklu karışımı kumaşlarda tercih edilmelidir. Bebek ürünlerinde de polyester maddesine dikkat edilmeli özellikle pamuklu ürünler tercih edilmelidir.

Bu yazımızda sizlere polyester nedir veya polyester ne demek soruların cevaplamaya çalıştık. çalışacağız. Ardından polyester nerelerde kullanılır ve polyester özellikleri neler olduğunu bahsetmeye çalıştık. Son olarakta polyester hammaddesi ve polyester zararlımı sorusunu cevap vermeye çalıştık.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here