Ana sayfa Buluşlar Pi Sayısı Nedir?, Tarihçesi, Kim Buldu, Kaç Basamaklı

Pi Sayısı Nedir?, Tarihçesi, Kim Buldu, Kaç Basamaklı

486
0

Bu gün pi sayısı konulu yazımızda pi sayısı nedir? ve pi sayısı kaçtır? soruların cevabını bulmaya çalışacağız. Ayrıca pi sayısının tarihçesi, pi sayısı kaç basamaklı ve pi sayısını kim buldu? olduğunu bahsetmeye çalışacağız.

Pi sayısını anlatmadan önce pi sembolünü anlatalım. Pi işareti (TT) şeklide yazılır. Genel olarak matematik alanında karşımıza çıkar. Pi sayısı kaç olduğu ise yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Pi Sayısı Nedir?

Öncelikli olarak pi sayısı nedir? sorusu ile başlayacak olursak. Adını, Yunan dilindeki çevre kelimesinin ilk harfinden alan pi sembolü Latin alfabesine denk gelen “TT” ile temsil edilmektedir. Pi sayısı ile ilgili seneler içerisinde birçok araştırmalar yapılıp, sayının gizemi her geçen gün biraz daha çözülmektedir. Ayrıca Arşimet sabiti ve Ludolph sayısı olarak da tanımlanmakta olan pi sayısı hakkında bilgi topluluğu, ismi geçen bilim insanları tarafından yoğunluklu bir şekilde araştırılarak toplanmıştır. Böylelikle pi sayısı nedir kısaca açıklamış olduk.

Pi Sayısının Tarihçesi

Pi sayısının tarihçesi eski Mezopotamya krallıkları, Eski Mısırlılar ve Babiller gibi pek çok uygarlığa dayandırılmaktadır. Pi sayısı nasıl hesaplanır sorusuna, bir dairenin çevresinin, çapına bölünmesi sonucu, aynı kaldığını bulan bu eski uygarlıklar, pi sayısı nasıl bulundu sorusuna bilgiler edinmeye devam etmiştir. Bu eski uygarlıklar, mevcut tarihlerdeki hükümlerini sürdürebilmek için pi sayısı değeri ile ilgili araştırmalara çalışmakta idi.

Pi sayısı hakkında ne kadar çok bilgi edinilebilirse, o kadar çok gelişme kayıt edileceğini bilen hükümdarlar, bu konu ile ilgili çalışmaları için birçok kişiyi görevlendirmiştir. Pi sayısının mucizesi sayesinde, çapı bilinen her çembersel objenin çevresi çok kolay bir şekilde hesaplanabilmekteydi.

Aklımıza şu soru gelebilir acaba pi sayısını kim buldu?. Buna cevap verebilmek çok zor çünkü pi sayısının bulunması milattan önceye dayanıyor. Sadece hangi uygarlık zamanında pi sayısı bulunduğunu bilebiliyoruz.

Pi Sayısı Hesaplanması?

Pi sayısı tamamı kesin olarak cevap verilemeyecek boyutta, sonsuzlukla eşdeğer olarak gözükmektedir. Binlerce, hatta on binlerce rakamdan oluşan bir tablo oluşturulmakta ve bu tablonun devamı için çalışmalar devam etmektedir.

Pi sayısı basamakları matematik bilimi ile uğraş veren her kişinin hayallerini süslemeye devam etmekte iken, bu sonsuz basamaklara ulaşan kişi henüz ortaya çıkmamıştır. Sahip olduğu sonsuz basamaklar yüzünden, pi sayısı ile ilgili bilgiler araştırılmaya devam etmekte ve gizemini korumaktadır.

Ayrıca pi sayısı konulu yazımızın yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz Altın Oran (Fi Sayısı) yazımıza da bakabilirsiniz.

Pi Sayısının Gizemi

Pi sayısı, günümüzdeki tüm teknolojik gelişmelere ve sahip olunan büyük bilgi birikimine rağmen, gizemini korumaya devam etmektedir. Bu günümüzdeki tarih bilimcilerinin araştırmalarına rağmen, pi sayısı nasıl bulundu sorusuna net bir cevap verilememektedir. İlk kez kullanan uygarlıklar arasında Eski Mısırlılar gösterilmesine rağmen, aynı zamanda kullanan başka topluluklar olup olmadığı araştırılmaktadır.

Pi Sayısı Kaçtır?

Gelelim pi sayısı kaçtır? sorusunun cevabına. Temel matematik hesaplamalarında 3,14 (1592653589793238462643383279502884197169 …) olarak alınan, pi sayısı kaçtır sorusuna net bir cevap verilemeyen bu önemli sayı, tüm bilimciler tarafından araştırılmaktadır. Belki de, pi sayısı basamakları tüm evrenin cevabını bizlere sunmaktadır. Pi sayısı tamamı kimse tarafından bilinememektedir.

Bu makalemizde sizlere pi sayısı nedir? ve pi sayısının tarihçesi hakkında bilgiler verdik. Ayrıca pi sayısı basamakları, pi sayısı kaçtır? ve pi sayısı nasıl bulundu? sorusun cevabını vermeye çalıştık.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here