Ana sayfa Keşfet Afiş Nedir? Afiş Nasıl Hazırlanır?

Afiş Nedir? Afiş Nasıl Hazırlanır?

2461
0
afis-nedir;afis-hazirlama;afis-nasil-hazirlanir;afis-ornekleri

Bu makalemizde sizlere afiş nedir? ve afiş hazırlama nasıl yapılacağını anlatacağız. Ayrıca afiş nasıl yapılır? ve afiş örnekleri ile afiş tasarımını detaylı olarak anlatmaya çalışacağız.

Afiş Nedir?

Öncelikli olarak afiş nedir? sorusu ile başlayacak olursak. Afiş genel tanımı ile bir ürünü tanıtmak ya da bir mesajı iletmek için hazırlanan ve her yere asılabilen, konulabilen her grafik ürünüdür. Afiş ne demek sorusunun basit tanımı bu şekilde yapılabilir. Ancak; elbette afiş tasarımı ve afiş tasarla konusu daha geniş bir yelpazeyi kapsar.

Bir reklam niteliğinde temel olan şart; doğru hedef kitleyi doğru zamanda yakalamak ve hedef kitleye seslenebilmektir. Afiş tasarımı için ayrı bir anlatım dili kullanıldığı unutulmamalıdır. Burada kullanılacak anlatım dilinin, anlatılacak ürünün ya da hizmetin dikkat çekecek bir şekilde ortaya konulmasını sağlaması gerekir. Bu noktada; ifade önemlidir. Afiş tasarımı Doğru ifadeler ve kelimeler seçildiğinde güçlü bir anlatım dili de yakalanmış olur. Aksi halde, afişler sadece bir görsel olmaktan öteye gidemez. Böylelikle afiş ne demek olduğunu öğrenmiş olduk.

Afiş Nasıl Hazırlanır?

Afiş nasıl hazırlanır? konusuna gelecek olursak. Afişin hazırlanmasında dikkat edilecek birçok husus vardır. Afiş örnekleri, afiş hazırlama önemli konulardır. Afiş nasıl hazırlanır? sorusunun cevabının bilinmesi önemlidir. Afiş boyutları ve afişin dikey mi ya da yatay mı olacağına karar verilir. Afişin dış mekan ya da iç mekanda kullanılacağı da ayrı bir husustur. Bu gibi önemli kararlar verildikten sonra bir fon, görseller seçilir. Bunlara uygun olarak yazı boyutu seçilir. Başlık belirleme işleminden sonra gerekli yerlere sütunlar belirlenir. Tüm bunlara uygun afişi bölecek çizgiler yerleştirilir.

Afiş hazırlama da asıl önemli olan metin değildir. Önemli olan görseldir. Zira görsel ağırlıklı afişler çok daha etkili olmaktadır. İçerikten ziyade görsellerin ve kullanılan grafiklerin kaliteyi arttırdığı bir gerçektir. Bunun yanı sıra; arka planın rengi hem vurguyu hem de afişin daha dikkat çekici olması açısından öneme sahiptir. Afiş hazırlama da afişin yapılacağı malzemenin kaliteli olması gerekir. Örneğin; dış mekanlar için hazırlanan afişlerde bu duruma ayrı bir özen gösterilir. Dayanıklı malzeme olmalıdır. İç mekanlar için ise kağıt ya da yapışkanlı kağıt kullanılır. Dış mekanlar için ise vinil, branda bez malzemeler tercih edilir. Böylelikle afiş nasıl hazırlanır? sorusunun cevabını bulmuş olduk.

Afiş Reklamı Okunabilirliği

Reklam afişlerinde genellikle dekoratif ve süslü yazılar kullanılmak istenir. Ancak; bunun yerine okunaklı yazı karakterleri kullanılır. Reklam afişlerinde kullanılan yazının karakteri afişe oranla 1,5- 2 metre mesafeden okunabilir şekilde ayarlanır.

Afişteki Reklamın Anlaşılabilirliği

Afişteki reklam için kullanılan cümleler, düzgün bir şekilde, akıcı ve anlaşılır olarak kurulur. İnsanlar, afişi ilk gördüklerinde afişi algılamaları 2 ya da 3 saniyelik bir zamanı kapsar. Afişteki başlık, alt başlık, slogan gibi sözel bilgiler hedef kitleye ulaştırılmak istenen mesajların önem sırasına göre ayarlanır. Bir başka deyişle; vurgulanmak istenen mesaj önceliklidir. Bunun için bir sistem dahilinde çalışma yapılır. Elbette, çok uzun söz gelimi; on sözcüğü geçen mesajlar okuma zorluğuna sebebiyet verir. Bu nedenle; bu gibi önemli noktalar titizlik gerekmektedir.

Ayrıca afiş ne demek konulu yazımızın yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz en güzel sözler yazımıza da bakabilirsiniz.

Düzen Oluşturmak

Afişin kısa, bir anlık bir bakışla bile anlaşılacak düzeyde bir düzen içinde olması gerekir. Düzen, afiş nasıl yapılır sorusunun önemli cevaplarından bir tanesidir. Bu nedenle; afiş tasarımı ve reklam afişleri gibi başlıklar için düzenin önemi büyüktür. Tasarımın temeli olan illüstrasyon, fotoğraf, ve tipografi ile mi vurgulanacağı araştırılır. Dramatik, esprili, düşsel imajlardan hangisinin anlatımı daha güçlendirdiğinin belirlenmesi de önem arz eder. Bu önemli noktalar tespit edildiğinde etki de artırılmış olur.

Hedef Kitle

Reklam afişlerinde hedef kitle önemlidir. Etkili slogan ve grafikler ile hazırlanan afişin hedef kitleye ulaşmak gerekir. Hedef kitleye ulaşmak için titiz çalışmalar yapılması elbette önemlidir. Afiş reklamında yer alan görüntü sayısı üçü geçmemelidir. Hatta bunu bir ile sınırlandırmak doğru olacaktır. Afişin üzerinde mümkün olabildiği kadar büyük ölçekli fotoğraf kullanılmalıdır. Bunun yanı sıra; illüstrasyon kullanmak da bir tercih olabilir.

Bu yazımızda afiş nedir? ve afiş nasıl yapılır? soruların cevabını bulmaya çalıştık. Ayrıca afiş hazırlama ve afiş örnekleri hakkında bilgiler verdik.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here