Ana sayfa Buluşlar Altın Oran (Fi Sayısı) Nedir?

Altın Oran (Fi Sayısı) Nedir?

215499
0
altin-oran-nedir-fi-sayisi-nedir

Bu günkü makalemizde altın oran konusuna değineceğiz. Öncelikli olarak altın oran nedir?, altın oran yüz ve fi altın oran konularına değineceğiz. Ayrıca fi ne demek ve altın oran hakkında ilginç bilgilerden bahsedeceğiz.

Mona Lisa’yı diğer kadın tablolarından ayıran özellik nedir? Niçin papatyayı güzel buluruz yada neden Mimar Sinan’ın eserleri başımızı döndürür?

Tüm bunların hepsinin tek bir cevabı olduğunu biliyor muydunuz? Ne mi? Tabi ki altın oran. Evet altın oran ile ilgili ilginç bilgiler vermeye başlayalım.

Altın Oran Nedir?

Altın oran ne demek? sorusuyla başlıyor olursak doğada sayısız canlı ve cansızın yapısında bulunan, sanat ve mimaride uygulanmış geometrik ve sayısal özel bir orandır. Altın oran kısaca açıklıyor olacaksak bu şekildedir.

altin-oran-nedir-fi-sayisi-nedir

Fi altın oran olarak bilinir. Fi sayısı yani altın oran sayısı 1.618’dir. Böylelikle altın oran sayısı kaçtır? sorusunun cevabını bulmuş olduk.

Estetik ve göze hoş gelen fi altın orandan bahsetmek için önce size İtalyan bir matematikçiden, Leonardo Fibonacci’den bahsetmemiz gerekiyor. Böylelikle fi ne demek sorusunu yanıtlamış olduk.

Altın Oranı Kim Buldu?

Altın oranı kim bulmuştur? sorsunun cevabına gelecek olursak. Fibonacci bir gün tavşan çiftliği olan bir arkadaşının yanına gider ve onunla tavşanların yavrulaması üzerine konuşur. En az iki aylık tavşanların yavruladığını öğrenen ünlü matematikçi, bir çift tavşanla yola çıkarak, 100 ay sonra kaç tavşan olacağını hesaplar.

Bunu bir matematik formülü ile açıklamaya çalışan Fibonacci 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13 diye devam eden bir sayı dizilimine ulaşır. Bu her sayının kendinden önceki ile toplanması sonucu oluşan bir sayı dizisidir. Bir Fibonacci sayısının, kendinden önceki sayıya bölümünden elde edilen sonuçlar 1.618’dir yani altın oran fi sayısıdır. Böylelikle altın oran nasıl bulundu? ve sorularına cevap bulmuş olduk.

altin-oran-nedir-fi-sayisi-nedir

Yüzde Altın Oran

Altın oran yüzde olduğunu anlayabilmek için,
-Burun genişliğinin ağız uzunluğu,
-Kaşlar arasındaki uzaklıkla, göz bebekleri arasındaki uzaklıklığa,
-Burun genişliği ile burun delikleri arasındaki uzaklığın,
-Yüz genişli ile yüz boyunun,
-Üst dudak genişliği ile alt dudak genişliğinin arasındaki oranının 1,618’i değerinde olması gerekiyor.

Ayrıca fi altın oran nedir? konusunun yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz refleksoloji nedir? makalemizi inceleyebilirsiniz.

Evet insan vücudunda altın oran aşağıdaki resimlerde verilmiştir.

altin-oran-nedir-fi-sayisi-nedir

Fi nedir? sorsunun cevabı ise bu sayıyı bulan Leonardo Fibonacci’nin isminin baş iki harfidir. Fi sayısı değeri 1.618’dir.

Altın oran örnekleri verecek olursak. Hayatımızın her alanında karşımıza çıkıyor.

Doğada hiçbir yaprak alttakini tamamen kapatacak şekilde dizilmemiştir. Bu da demektir ki her bir yaprak güneş ışığını eşit bir şekilde paylaşıyor ve yağmur damlaları bitkinin her bir yaprağına değebiliyor ve iste buna altın oran deniyor.

altin-oran-nedir-fi-sayisi-nedir

Arı kovanlarında da yaşayan dişi arıların sayısının, erkek arıların sayısına bölündüğünde yine karşımızda altın oran yani fi sayısına çıkıyor.

Bir diğer altın oran örneği ayçiçeğinin yada papatyanın merkezinden dışarıya doğru sağdan sola veya soldan sağa tane sayılarının birbirine oranı yine altın oranı verir.

Ayırca altın oran fi sayısı yazımızın yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz Pi Sayısı nedir? konulu yazımıza da bakabilirsiniz.

altin-oran-nedir-fi-sayisi-nedir

Mısır piramitlerinin tabanının yüksekliğine oranı ve Mona Lisa tablosunun boyunun enine oranı yine 1.618’dir. İnsan vücudundan çam kozalağına, deniz kabuğundan salyangoza kadar pek çok yerde karşımıza çıkan altın oranın, gizemini korumakta ve halen araştırılmakta. Şimdi güzellik kavramı da durun ve bir daha düşünün. Böylelikle altın oran tarihçesi hakkında bilgiler verdik.

Bu yazımızda sizlere altın oran hakkında ilginç bilgiler ve altın oran hesaplama konularını anlatmaya çalıştık. Ayrıcafi ne demek ve fi nedir altın oran sorularına cevaplar bulmaya çalıştık.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here