Ana sayfa Son İçerikler Nazende Ne Demek?

Nazende Ne Demek?

1474
0
nazende-nedir

Bu makalemizde sizlere nazende ne demek sorusunun cevabını vermeye çalışıyor olacağız. Ayrıca nazendenin anlamı nedir olduğundan bahsedeceğiz.

Nazende Nedir?

Dil çok önemli bir araç olmaktadır. Nitekim doğru kelimelerin yan yana gelmesi kendimizi doğru ifade etmemizi sağlarken bunun yanında kelimeleri doğru kullanmamamız neticesinde olumsuz durumlar ile karşılaşabiliriz. Bakıldığında insan ilişkilerine en çok yön veren araçlardan bir tanesi dildir.

Türkçe dilinde güzelliği, mutluluğu ve sevgiyi ifade eden birçok kelime bulunur. Bu kelimelerin bir araya gelip cümle olması mutlu ilişkilere sebebiyet verebilir. Bunun yanında Türkçede öyle kelimeler de vardır ki tek başlarına çok şey anlatırlar.

Hatta o kadar iyi bir işlev görürler ki bir diğer kişinin karakterinde en fazla öne çıkan durum hakkında bilgi bile verebilirler. Bu kelimelerden bir tanesi de nazende kelimesi olmaktadır. Çok zarif olan okunuşu ile adeta aşk ilişkileri için yaratılmış bir kelime olmaktadır.

Nazende’nin Anlamı

Bu kelime o kadar zariftir ki ilk etapta bilinmeyen anlamı için nazende nedir sorusu sorulduğunda çıkacak cevaplardan en popüleri bir kadın ile alakalı olduğu olacaktır. Nitekim bir Azeri Türkçesi kelimesi olan nazendenin anlamı nazlı, naz eden, hoşa giden anlamlarına gelir. Bir erkek tarafından kadınlar için kullanılan bir kelimedir.

Netice itibariyle kadın erkek ilişkilerinde erkek tarafından kadına söylenecek en hoş kelimelerden birisidir. Azeri Türkçesinde ön plana çıkan ve genelde orada kullanılan bir kelime olan nazenin kelimesi Türkiye Türkçesinde de sıkça kullanılmaya başlamıştır. Bunun en önemli nedeni ise müziktir.

Müziğin evrensel bir araç olması ve dil propagandasındaki önemli işlevini aynı köken ve coğrafya olmasına rağmen burada net bir şekilde görürüz. Nitekim nazende kelimesi bir Azeri şarkısında kullanılmış olup bizim ülkemizde de bu şekilde kullanılmaya başlanmıştır.

Nazende Şarkısı

Sıkça dinlenen bir şarkı olan ve Azerbaycan’da üretilen içerisinde nazende kelimesinin geçtiği ender şarkılardan birisidir. Nazende sevgilim şarkısı Bekirof tarafından bestelenmiştir ve ülkemizde Ezgi’nin Günlüğü isimli grup tarafından söylenmiştir. Oldukça ses getiren bu şarkı özellikle aşık kişiler tarafından bolca dinlenmekte ve artık kült bir hal alan şarkıdır. Ayrıca bir dönem Sibel Can tarafından da söylenmiştir. Peki, nazende sevgilim ne demek?

Nazende Sevgilim Ne Demek?

Nazende kelimesinin anlamının naz eden, nazlı, hoş ve hoşa giden gibi çeşitli ama aynı eksende olduğunu biliyoruz. Bu kapsamda nazende sevgilim cümlesi ise bu eksende anlamlara gelir. Nitekim şarkı da nazende sevgilim yadıma düştün diye geçer. Burada yadıma hatırıma anlamına gelir.

Nazende sevgilim ise;

  • Hoş sevgilim
  • Nazlı sevgilim
  • Hoşuma giden sevgilim
  • Naz eden sevgilim gibi anlamlara gelir.
Bilgiall yazarı olarak nice makaleler yazdım da bir tek öz geçmişimi yazamadım...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here