Ana sayfa Son İçerikler Bilgisayarda SS Alma Nasıl Yapılır?

Bilgisayarda SS Alma Nasıl Yapılır?

1527
0
Bilgisayarda-SS-Alma

Bilgisayarda SS alma isimli makalemizde sizlere nasıl yapılacağını anlatmaya çalışacağız. Ayrıca ss alma programı hakkına bilgi vermeye çalışacağız.

Bilgisayarda SS Alma

Günümüz teknolojisinde ekran SS alma epeyce kullanışlı bir hale gelmiştir. Ancak bu özelliği bilip, kullanım yöntemini bilmeyen insanlar bulunmaktadır. Telefonda kullanan kişiler, PC’de nasıl yapılacağını bilmemektedir. Böylece bizlerde sizler için pc den SS alma yöntemlerinden bahsedeceğiz. Pc de SS alma işlemini Windows işletim sistemi ve iOS işletim sistemlerine göre değişmektedir. Şimdi sizlere pcde SS alma yönteminden bahsedelim.

PC SS Alma İşlemi Yöntemi

SS alma işlemi Screenshot adının kısaltışmış halidir. İngilizce bir kelime olarak geçmektedir. Kısaca Türkçe halini söylersek ekran görüntüsü olarak bilinmektedir. Pc SS alma işlemi karışık gibi gözükse de aslında oldukça basit bir yöntemdir.

SS alma pc sayesinde birçok insanın işine yaramaktadır. Bu sayede Web sayfalar ile ekran görüntüleri alarak birçok dosyayı resim haline getirerek kalıcı bir şekilde kullanabilirsiniz. Özellikle iş hayatında çoğu insanın ihtiyaç duyduğu bir özelliktir. Şimdi şöyle, bu durum bilgisayarda 2 yöntem olarak değişmektedir. Windows ve iOS işletim sistemleri için farklı bir yol izlenmektedir. Şimdi tek tek size bunlardan bahsedelim.

Windows İşletim Sistemi Ekran Görüntüsü Alma

Windows 10 SS alma işlemi tek bir tuş ile rahatlıkla gerçekleştirilebilmektedir. Tüm Windows işletim sistemli bilgisayarlarda ‘’Print Screen’’ Adı altında bir tuş bulunmaktadır. Delete tuşunun hemen üzerinde bulunmaktadır. Hatta bazı bilgisayarlarda ‘’PRTSC’’ olarak da geçmektedir. Print Screen tuşu ekranda olan tüm görüntüyü tek bir karede alarak kalıcı bir şekilde resim olarak kullanmanızı sağlamaktadır.

Örnek verecek olursak, bilgisayarda herhangi gördüğünüz bir resim, film karesi veya videoları Print Screen tuşu yardımıyla bir kere de çekimini sağlayarak resim haline getirebilirsiniz. Ancak işlem sadece bununla sınırlı kalmamaktadır.

SS tuşuna bastıktan sonra;

  • Başlat
  • Programlar
  • Donatılar
  • Paint
  • CTRL+V yöntemi ile ekran SS aldığınız görüntüyü dilediğiniz konuma kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.

Yani kısa özetle, Print Screen tuşunu SS alma programı olarak kullanabilirsiniz.

Mac İşletim Sistemi Ekran Görüntüsü Alma

Mac bilgisayar sistemli kullanıcılar içinde diğerine kıyasla hemen hemen aynı oranda kolaydır. Diğerinden en büyük farkı, Paint tarzı bir işleme gerek duyulmamaktadır.

Mac bilgisayarda ekran görüntüsü alabilmek için;

  • Cmd, Shift ve 3 tuşu ile SS alabilirsiniz.
  • Cmd, Shift ve 4 tuşu ile SS alabilirsiniz.
  • Cmt, Shift, 4 ve boşluk tuşu ile SS alabilirsiniz.

Ardından bu tuşlar ile ekran görüntüleri masa üstüne otomatik olarak yüklenecektir. Tüm işlemleri eksiksiz uyguladığınız zaman herkesçe kolay bir yöntemdir.

Bilgiall yazarı olarak nice makaleler yazdım da bir tek öz geçmişimi yazamadım...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here