Ana sayfa Keşfet Kompleks Ne Demek ?, Aşağılık Kompleksi Nedir ?

Kompleks Ne Demek ?, Aşağılık Kompleksi Nedir ?

3138
0
kompleks;kompleks-nedir;asagilik-kompleksi-nedir;kompleks-ne-demek;kompleks-analizi;kompleksli-ne-demek

Bu günkü yazımızda kompleks konusu üzerinde duracağız. Öncelikli olarak kompleks ne demek ve aşağılık kompleksi nedir gibi soruların cevabını bulmaya çalışacağız. Ayrıca kompleks nedir? sorusunun yanında kompleksten kurtulma yollarını açıklayacağız.

Kompleks Ne Demek

Kompleks nedir sorusu ile başlayacak olursak. İnsanlar sahip oldukları özelliklerin nitelikleri bakımından rahatlıkla farklılık gösterebilirler. Çünkü herkesin farklı bir hayal dünyası ve bilinci vardır. Bu farklılık farklı duygulara, farklı hazlara ve farklı isteklere sahip olmamız anlamına da gelebilir. Kimi insanlar bir hayvana karşı büyük ilgi duyarken kimi insanlar da söz konusu olan bu hayvanlara karşı nefret duyabiliyor. İşte tüm bu farklılıkların üzerinde yapılan araştırmalar insanın nefret ettiği veya içinden çıkamadığı birçok durumun psikolojik olduğunu ortaya çıkarmıştır. İşte kompleks ne demek sorusunu soran insanlar bu psikolojik altyapı ile ilgili olarak bilgi sahibi olmak isteyen insanlardır.

Hayal Dünyasının Gücü

Dünya üzerinde bilinç altı ve hayal ile ilgili araştırma yapan ve bu konuda birçok deneyim ve bilgi birikimine sahip olan insanların hayal gücünün sınırlarının belirsizliği ile ilgili ortak görüşleri vardır. Bu da insanın istemesi durumunda hayal gücünün sonsuz bir kuvvete ve dünyaya sahip olabileceğidir.

Dünyada günlük hayatımızda en çok kullandığımız organımız kuşkusuz beynimizdir. Bu da yine insan organizmasının en gelişmiş organını ifade eder. İşte sahip olduğumuz tüm sevgi ve nefretin kaynağı budur. Bir eşyayı veya durumu neden sevip neden nefret ettiğimizin cevabını sadece burada bulabiliriz. İşte kompleks analiz ve değerlendirmesi yapan insanların varmış oldukları temel sonuç budur.

Sevgi ve Nefretlerimiz

Her ne kadar günlük hayatımızda yaşadığımızı ve diğer varlıklardan farklı yaşadığımızı düşünsek de bunu yapan ve bu düşünceyi düşünmenize bile sebep olan beyniniz ve bilinçaltınızdır. Kompleksin tam olarak nasıl oluştuğu ve ne anlama geldiğini de yine bu bilinçaltı incelemesi sonucunda çözebiliriz. Kompleks denilen şey kelime anlamı olarak karmaşık ve çözülmesi zor durumdur. Bunu yaratan aklınız ve bilinçaltınızdır.

Kompleksin tam olarak ne olduğu konusunda araştırma yapan psikologların varmış oldukları bulgular ise oldukça ilgi çekicidir. Çünkü her insanda bu olgu değişkenlik gösterebiliyor. Örneğin kompleks sayılar ile ilgili olabildiği gibi sesler veya görünümler ile de ilgili olabilir. Buna neden olan kaynaklarında çeşitliliği oldukça fazladır.

Aşağılık Kompleksi Nedir?

Aşağılık kompleksi nedir? sorusu ile devam edecek olursak. İçinde bulunduğunuz kompleksin sebepleri birçok faktör olabilir. Örneğin daha önce yaşamış olduğunuz bir olay veya travma buna neden olmuş olabilir. Bunlardan bağımsız olarak kendinizi inandırdığınız bir durumda bunun nedeni olabilir. Örneğin günümüzde en çok karşılaşılan türlerden birisi olan aşşağılık kompleksidir. Bu kompleks kendinizi inandırıp kabullendiğiniz bir durumun sonucunda meydana gelen düşünce kalıpları olabilir. İşte bu düşünce karışıklığı sağlıklı düşünmenize neden olabilir ve istediğinizi söyleyip istediğiniz gibi davranmanıza engel olabilir. Bir insanı yeni tanıdığınızda çok kompleksli tanımını kullandığınızda aslında birçok konu ile ve fikir ile ilgili takıntılarının olduğundan bahsedersiniz. İşte tüm bu takıntıların temelinde yine siz ve aklınız yatıyor. Böylelikle aşağılık kompleksi açıklamış olduk.

Ayrıca kompleks nedir? yazımızın yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz parapsikoloji nedir? yazımıza da bakabilirsiniz.

Olumsuz Komplekslerin Etkileri

Tamamen psikolojik olan bu durumdan olumsuz yönde etkilendiğiniz zaman dilimleri daha çok olacaktır. Çünkü kompleks çoğu zaman başlı başına kötü bir şey olabilir. Örneğin kalabalıkta konuşamama, karşı cins ile rahat konuşamama gibi durumlar bu olumsuz belirtilerden sadece bazılarıdır. Bu da insanın hayatını oldukça zorlayan durumlardır. Bu etkiler hayatınızı çekilmez bir hale sokabilir. Bu nedenle psikolojik olarak girmiş olduğunuz bu durumdan alacağınız yardımlar sayesinde rahatlıkla kurtulabilirsiniz.

Kompleksten Kurtulmanın Yolları

Kompleksin imutor kompleks gibi birçok farklı çeşitliliği olabilir. Her ne kadar kurtulması zor olan bir durum olsa da tamamen kendi çabalarınız ile bu durumla savaşabilir ve kurtulabilirsiniz. Öncelikle yapmanız gereken bu durumlara ve oluşmasını istemediğiniz olayların üzerine giderek alışma sürecine girmektir. Çünkü olmasını asla istemediğiniz bu olaylarla karşılaştıkça bu durumlara alışacak ve düşündüğünüz kadar kötü olmadığını anlayacaksınız.

Yazımızda sizlere kompleks nedir? ve aşağılık kompleksi nedir? gibi soruları cevapladık. Ayrıca kompleksli ne demek ve kompleks analizi hakkında bilgiler vermeye çalıştık.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here