Ana sayfa İlginç Kaynana Dili Nedir? Çiçeği, Meyvesi ve Faydası

Kaynana Dili Nedir? Çiçeği, Meyvesi ve Faydası

2620
0
kaynana-dili;dikenli-incir;kaynana-dili-cicegi;kaynana-dili-meyvesi

Bu makalemize sizlere kaynana dili (dikenli incir) ve kaynana dili meyvesi hakkında bilgiler vereceğiz. Ayrıca kaynana dili çiçeği ve kaynana dilinin faydaları hakkında bilinmeyen yönlerini anlatmaya çalışacağız.

Kaynana Dili (Dikenli incir)

Kaynana dili veya dikenli incir, kaktüs familyasından bir bitki olup, Frenk inciri, dikenli incir veya hint inciri de denmektedir. Hemen hemen bütün topraklarda yetişebilir. Yıllardır süregelen insan sağlığı açısından oldukça faydası bilinen kaynana dilinin faydaları nelerdir?

Genellikle Amerika’dan dünyaya ihraç edilmesiyle birlikte yetiştirilmesi de bir hayli kolay olan kaynana dili, Türkiye’de son zamanlarda oldukça popüler. Kaynana dili birçok ilaç firmasının medikal ilaçların yapım aşamasında kullanılır.

Kaynana Dili Diğer İsimleri

Kaynana dilinin birçok isimleri vardır. Bunlar;
– Dikenli incir
– Frenk inciri
– Hint inciri
– Pabuç inciri
– Babutsa
– Mısır inciri
– Kürek Yemişi gibi isimler almaktadır.

Ayrıca kaynana dili veya diken inciri yazımızın yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz narenciye nedir? yazımıza da bakabilirsiniz.

Kaynana Dili Faydaları 

Kaynana dilinin faydaları veya dikenli incirin faydaları maddeler halinde sizlere anlatacak olursak;

– Şeker düşürücü özelliğiyle birlikte diyabet hastalarında, bununla birlikte vücutta bulunan insülin dengesinin sağlanmasında oldukça faydası biliniyor,
– Tansiyon düşürülmesinde de oldukça etkili olan kaynana dili, tansiyon hastaları tarafında bir hayli rağbet görüyor,
– İçeriğinde bulunan antioksidan özelliği sayesinde vücudun bağışıklık sistemini güçlendiriyor,
– Yine içeriğindeki lifli yapı ile sindirim sistemini oldukça rahatlatıyor,
– Tarihimiz boyunca savaşlarda askerler tarafından açık yaralar için kullanılan kaynana dili, antioksidan özelliği ile ezilip yaranın olduğu bölgeye sürüldüğünde o bölgedeki enfeksiyon riskini azaltmaktadır. Yara temizleme noktasında oldukça iyi olması ile birlikte, iltihap kurutma açısından da oldukça iyi olduğu bilinmektedir.
– İltihap kurutma özelliği demişken sivilce ve akneler içinde çok etkilidir.
– Kaynana dili kozmetik firmaları tarafından bir hayli rağbet görmesiyle birlikte, losyonu, merhemi ve kremi de vardır.
– İçeriğinde ki lifli yapı nedeniyle obezite ve kilo verme konusunda da oldukça yararlıdır.

Selçuk Üniversitesi rektör yardımcısı olarak bulunan Prof. Dr. Mehmet ÖZCAN kaynana dilinin faydaları ile stresi azaltma maksadıyla gıda takviyesi amacıyla kullanıldığını belirtti.

kaynana-dili;dikenli-incir;kaynana-dili-cicegi;kaynana-dili-meyvesi

Kaynana Dili Meyvesi

Kuraklığa karşı çok dayanıklı olan kaynana dili meyvesi daha çok Akdeniz bölgelerinde yetişiyor. Özcan; “Ülkemizde batı ve güney Anadolu bölgelerinde bulunmaktadır. Meyvelerinin olgunlaştığı zamanlar, Ağustos ve Temmuz ayları arasındadır. Ülkemizin bazı yerlerinde bu bitkiye kaynana dili kaktüs ismi de denilir. Uzunluğu 5-10 cm olup renkleri sarı kırmızı turuncudur. Kabuklu ve etli bir meyvedir” şeklinde konuştu. Bu bitki sindirim sistemi hastalıklarına da oldukça faydalı olduğunu bilinmektedir.

Ayrı yeten kayana dili bitkisi vücut direncini artırma özelliği ile birlikte zindelikte vermektedir. Stresi azaltma amacıyla gıda takviyesi olarak verilmektedir. Genelde soğuk bir şekilde tüketilen ve sulu tatlı olan dikenli inciri her yaş grubu gönül rahatlığıyla yiyebilir. Antioksidan özelliği ile birlikte mineral ve vitamin kaynağı olarakta bilinmektedir. İlaveten oldukça da besleyicidir. Yüksek miktarda selüloz içerir ve özellikle C vitamini bioglavonoidler ve aminoasitler bakımından da zengin bir bitkidir.

Dikenli incirin kabuğunda oldukça fazla diken bulunurken kaynana dili meyvesinde de bir o kadar tohum bulunmaktadır. Tohumlarının içeriğinde antioksidan ve E vitaminini bulunur.

Ayrıca dikenli incir yazımızın yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz bergamot nedir? yazımıza da bakabilirsiniz.

Kaynana Dili Çiçeği

Kaynana dili çiçeği kış mevsimine çok dayanıklı bir bitkidir. Görüntüsü kaktüse benzer bununla beraber etli yapraklı olan bir çiçektir. Aynı gül gibi üzerinde dikenleri vardır.
Kaynana dili bitkisi güneşten çok fazla etkilenmez. Çiçeğinizi çok soğuk veya çok sıcak ortamlardan uzak tutmanızı öneririz bu durum bitkinizin yaşam süresini kısaltabilir.
Çiçeğinizi tuttuğunuz ortamda cereyan olmamalıdır. Böyle bir durumda çiçeğiniz büyümez.
Kaynana dili çiçeğinizin saksısını 6 yılda bir değişebilirsiniz.

Kaynana dili çiçeğini sulama saatiniz oldukça önemlidir. Hangi günde ve hangi saatte sulama yapıyorsanız bu düzeni bozmamalısınız. Toprağınızın kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz. Ayriyeten toprağınızın pH değeri de oldukça önemlidir. Kontrol etmenizde fayda var.

Bu makalemizde sizlere kaynana dili ve dikenli incirin faydaları hakkında bilgiler verdik. Ayrıca kaynana dili kaktüs ve kaynana dili meyvesinin nasıl olduğundan bahsettik.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here