Ana sayfa Keşfet Narenciye Nedir?

Narenciye Nedir?

2759
0
narenciye-nedir;narenciye-ne-demek;narenciye-cesitleri

Bu makalemizde sizlere narenciye nedir? yada narenciye ne demek, narenciye çeşitleri nelerdir? gibi soruların cevabını bulmaya çalışıyor olacağız.

Narenciye Ne Demek

Narenciye ne demek? sorusuna cevap verecek olur isek. Portakal, mandalina, limon, greyfurt, turunç gibi meyvelerin ortak adına narenciye denir. Narenc kelimesi Farsça ve Arapçada turunç manasına gelir.

Narenciyenin familyası; Turunçgiller.

Ülkemizde Narenciyenin Yetiştirildiği Yerler

Ülkemizde narenciyenin yetiştirildiği yerler. Güney, Güneybatı, ve Kuzeydoğu Karadeniz bölgesinde ılıman iklimler de yetiştirilir. En yoğun bir şekilde yetiştirilen iller ise Antalya, Adana ve Mersin illeridir.

narenciye-nedir;narenciye-ne-demek;narenciye-cesitleri

Narenciye Nerede Ortaya Çıkmıştır?

Narenciyenin asıl memleketi Hindistan’dır. Fakat bugün iklimi ılıman olan hemen hemen her memlekette görülür.

Narenciye kültür şekilleri yetiştirilen uçucu yağ taşıyan ve yaprakları dökülmeyen küçük ağaçlardır. Narenciye ağacının yaprakları cinsi tam, parlak, derimsi ve yumurtamsıdır.

Narenciye ağacı taç ve çanak olan yaprakları beş parçalıdır. Taç yaprakları; hoş kokulu, etli ve beyaz-pembe rengindedirler. Meyvesi ise etli, çok gözlü ve sarı-turuncu rengindedir.

Diğer bir ifade ile narenciye nedir? sorusuna cevap ise. Portakal, mandalina, limon, greyfurt, turunç gibi meyvelerin ortak adı narenciyedir. Narenciye meyvesi kış aylarında toplanmaktadır.

Narenciyenin Kullanıldığı Yerler

Narenciyenin kullanıldığı yerler nerelerdir? sorusuna cevap ise. Bitkilerin meyvesinden gıda olarak faydalanılması gibi, meyvelerinin kabuklarından, çiçeklerinden ve yapraklarından parfüm alanında koku ve lezzet vermesiyle kullanılan uçucu yağlar da sağlanır.

Ülkemizde yetişen narenciye çeşitlerine göz atalım;
-Limon
-Portakal
-Greyfurt
-Turunç
-Bergamot
narenciye türlerini bu şekilde sıralayabiliriz.

Ayrıca narenciye ne demektir‘in yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz natürmort nedir? yazımıza da bakabilirsiniz.

Her yıl düzenli olarak Mersin ve Adana illerinde narenciye festivali ve portakal çiçeği  festivali düzenlenmektedir. Bu festivallerde o yöreye ait narenciye ürünleri sergilenmektedir.

Evet bu yazımızda siz değerli okurlarımıza narenciye nedir?, narenciye türleri nelerdir? ve narenciye nerede yetişir? gibi soruların cevabını bulmaya çalıştık. Diğer makalelerimize bakmaya unutmayınız…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here