Ana sayfa İos İphone Pil Sağlığı Nasıl Arttırılır?

İphone Pil Sağlığı Nasıl Arttırılır?

1961
0
iphone-pil-omrunu-uzatma-yontemleri

iphone pil sağlığı arttırma konulu yazımızda siz değerli okurlarımıza iphone pil ömrü veya sağlığı nasıl arttırılır ve kaç olmalı soruların cevabını bulmaya çalışıyor olacağız. Ayrıca pil ömrünü arttırma yollarını anlatacağız.

Telefonumuzun pil ömrünü uzatmanın birkaç yolu var bunların bazı hizmetleri ve özellikleri kapatmaktan geçiyor. iPhone pil ömrünün uzaması açısından, ihtiyaç duyabilecek anlarda bu özellikleri kullanmak oldukça yararlı olacaktır.

iPhone Pil Ömrü Uzatma Yöntemleri

Yazımızda iphone pil sağlığı yükseltme için başvurabileceğimiz ipucu ve yöntemleri açıklayıcı ve akıcı bir dille, maddeler halinde sizlere anlatmaya başlayalım.

1. Arka planda çalışan uygulamaları kapatmak

Telefonumuzun Arka Planda Uygulama Yenileme özelliği, telefonun pilini oldukça tüketiyor. Ancak düşük güç modundayken zaten aktif olmuyor.

iPhone kullanıcısı kullanmış olduğu uygulamadan çıktıktan sonra uygulamanın kapandığını düşünür. Fakat uygulama kapanmaz ve arka planda çalışmaya devam etmektedir. Bu da iphone pil sağlığı azalmasına sebep olmaktadır.

Ayarlar > Genel > Arka Planda Uygulama Yenile menüsü altından bunu kolaylıkla kapatabilirsiniz.

iphone pil sağlığı arttırma

Bu şekilde iPhone’u  daha verimli ve yüksek performanslı olarak kullanabilirsiniz.

2. Uyandırmak İçin Kaldır özelliğini kapatmak

iphone pil sağlığı nasıl arttırılır sorusunun bir diğer cevabı ise; Uyandırmak İçin Kaldır özelliği kullanıcının iphone’nu cebinden çıkararak kullanmak istemesi halinde ekranı otomatik olarak açıyor. İphone’nun bu özelliği devre dışı bırakmak için;

Ayarlar > Ekran ve Parlaklık > Uyandırmak için Kaldır   seçeneğini devre dışı bırakmak yeterli olacaktır.

Ayrıca telefonumuzun pil ömrünü arttırmak ve batarya tasarrufu yapmak için yayınlamış olduğumuz makalemize bakabilirsiniz.

iphone-pil-omrunu-uzatma

3. Bildirimleri kapatmak

Bildirimler uygulamalar için önemli ve bizler için bakıma hayatımızın bir parçası olmuş durumdadır. Örnek verecek olursak bir haber uygulaması günde attığı önemli veya önemsiz pek çok haber bildirimi ile sürekli ekranınızın açılmasına neden olmaktadır. Bu özelliği Kapatarak iphone pil sağlığı yükseltme ye yardımcı olmuş oluruz.

Bu özelliğin kapatılması için Ayarlar > Bildirimler yolunu takip eden kullanıcıların, burada yer alan uygulamalar arasından ihtiyaçlarına göre tercihini yaptıktan sonra “Kilit Ekranda Göster” seçeneğini devre dışı bırakması yeterli olacaktır. Böylece iphone pil ömrünü arttırmış olacağız.

iphone-pil-omru-uzatma-yontemleri

4. Konum Servislerini kapatmak

iphone pil ömrü uzatma yöntemlerinin 4 maddesi ise Konum servisleri, konumunuzu belirlemek için GPS ve Bluetooth ile kitle kaynaklı Wifi erişim noktası ve baz istasyonu konumlarını kullanır. GPS(Global Positioning System) yüksek şarj yiyen etmenlerin başında gelmektedir.

Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri’ne gidin ve istemediğiniz uygulamalara göre “Asla” seçeneğini aktif hale getirin veya konum servislerini tamamını kapatmanıza yeterli olacaktır.

iphone-pil-omrunu-uzatma-yontemleri

5. Ekranı kullanılamadığı zamanlarda kapatmak

Ekran kilit süresi için en düşük olan 30 saniyeyi tercih ederek, telefonun kullanmadığınız durumlarda ekranın en kısa sürede kapanmasını ve gereksiz pil tüketimini önlemiş olacağız.

Ayarlar > Ekran ve Parlaklık > Otomatik Kilit menüsü üzerinden 30 saniye seçeneğini seçebilirsiniz. Bu yöntem ile iphone pil sağlığı arttırmış oluyoruz.

iphone-pil-omrunu-uzatma-yontemleri

6. Wi-Fi ve Bluetooth’u kapatmak

İOS 11 ile yenilenen yeni kontrol merkezi Wifi ve Bluetooth’u pasif ettiğiniz halde normalde tam manası ile kapanmıyorlar. Kısacası wifi ve bluetoothu kontrol merkezinden kapattığımızda devre dışı bırakmış olmuyoruz. Wifi ve Bluetooth devre dışı bırakılırken, iphone’un yeni cihazları görebilmesi için her iki kablosuz bağlantıyı arka planda açık kalmaya devam ediyor.

iPhone pil ömrünü uzatmak, gereksiz pil tüketiminin önüne geçmek ve bu sorunu ortadan kaldırmak için, Bluetooth veya Wifi’ı kontrol merkezi değil, Ayarlar menüsünden devre dışı bırakmamız gerekmektedir.

iphone-pil-omrunu-uzatma-yontemleri

7. Facebook uygulamasını kaldırmak

Facebook uygulaması arka planda çalıştığından gereğinden fazla şarj tüketiyor. Bundan dolayı facebook uygulamasını kaldırarak yerine Safari, Chrome, Mozilla vb tarayıcılarını kullanarak Facebook giriş yapabilir, ana ekrana kısa yol atarak uygulama gibi kolay giriş sağlayabilirsiniz. Bu yöntem  iphone pil sağlığı arttırma için çok önemlidir.

iphone-pil-omrunu-uzatma-yontemleri

Ayrıca iphone pil ömrünü uzatmanın yanında telefonunuzun neden şarj olmuyor? maddeler halinde anlattığımız makalemizde bakabilirsiniz.

8. Senkronizasyon ayarlarını düzenlemek

E-Posta hesaplarınızın senkronizasyon süresinde değişiklik yapmak pil ömrü konusunda pozitif sonuçlardan elde edebileceğiniz etkenlerden bir diğeri. E-posta hesaplarınızın senkronizasyon süresinin de değişikliğe gitmeniz, pil konusunda tasarruf etmenizi önemli ölçüde sağlayacaktır.

iphone pil ömrü uzatma

App Store da pil ömrü ile ilgili birçok uygulama mevcut, fakat bunların birçoğu gerçek pil gücünü ve sağlığını tam manası ile görüntüleyemiyor.

Bilgiall yazarı olarak nice makaleler yazdım da bir tek öz geçmişimi yazamadım...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here