Ana sayfa Son İçerikler internet Kullanılamıyor Hatası

internet Kullanılamıyor Hatası

246
0
internet-kullanılamıyor

Bu makalemizde sizlere internet kullanılamıyor hatası ve çözümlerinin nasıl yapılacağını anlatmaya çalışacağız. Ayrıca internet kullanılamıyor hatası modem’den kaynaklanıyor olabilir.

İnternet Kullanılamıyor Hatası

Özellikle Android işletim sistemli telefonların başına gelen ve Samsung’un en sık mağdur olduğu konulardan biri olan modem internet kullanılamıyor hatası, cep telefonu kullanıcılarını bir hayli yoruyor. WiFi ile ücretsiz bir şekilde internete bağlanmak isteyen kullanıcılar, bu hatayı aldıklarında kendi çözümlerini deneyerek ya da Google’dan yardım alarak sonucu çözmeye çalışıyorlar. Genellikle kısa bir sürede çözülebilen bu hata, zaman zaman da olsa sizleri daha uzun süre uğraştırabiliyor. Bu yüzden farklı yöntemler denemek zorunda kalabileceğinizi düşünerek, sorunun tespiti konusunda işinize yarayacak bilgiler derledik.

Sorunu Tespit Edin

İnternet kullanılamıyor hatasını alma sebebinizin kaynaklarını tespit etmek, bu sorunu çözebilmek için atacağınız ilk adım olmalıdır. Var olan WiFi bağlantısının sağlıklı çalıştığına emin olursanız, geriye sadece çözümleri denemek kalacaktır. İnternet bağlantınızda yaşanan sorunun tespiti için sırayla modeminizi, modem kablo bağlantılarınızı, internet servis sağlayıcınızdan gelen interneti kontrol etmeniz gerekiyor. Bu bağlantılarda sorun yoksa, yapmanız gereken şey WiFi bağlantısı kuran cihazınızdan sizlere vereceğimiz yöntemleri denemek olacaktır.

WiFi Bağlantısında Israr Edin

Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor ki, cep telefonunuz ile wifi internet kullanılamıyor hatası en çok yaşanan problem, telefonunuzun ilgili WiFi bağlantısı ile arasında bir köprü oluşturamaması. Bu köprü, IP alarak inşa edilen bir bağlantı türüdür. Aynı WiFi bağlantısı ile bilgisayar ya da tabletleriniz internet bağlantısı kullanırken, akıllı telefonunuz bu bağlantıya erişemiyor ve internet kullanılamıyor hatası alıyorsa, WiFi bağlantınızda ısrar edin.

Yapmanız gereken şeyler;

  • Cep telefonunuzdan Ayarlar’a gidin,
  • Ağ ve İnternet’i seçin,
  • Wi-Fi bölümüne ilerleyin,
  • WiFi bağlantıları arasından, kendi bağlantınızı tıklayın
  • Sayfanın sağ tarafında yer alan dişli (ayarlar) işaretini seçin.
  • Bağlantınızın sinyal gücü, frekans ve güvenlik bilgilerini kontrol edin
  • Gelişmiş ayarlardan DNS bağlantısını kontrol edin.

Her şey normal görünüyorsa bağlantıyı kes diyerek tekrar bağlanmaya çalışın.

Kablosuz Bağlantınızı Tekrar Yapılandırın

Akıllı telefonlar, internet bağlantılarını kullanabilmeleri için tasarlanan özel cihazlardır. Bağlantı ve internet olmadığı durumlarda, bu telefonun da ekstra bir özelliği kalmıyor denilebilir. Dünya ile irtibatımızı sağlayan bu özel cihazda, WiFi internet kullanılamıyor hatası Samsung ile sıkça karşılaşılabilen bir hata.

Bu hatayı çözebilen ikinci bir seçenek ise Wifi bağlantınızı silmek ve yeniden yapılandırmak ile gerçekleştirilebilir. Bunu yapabilmek için ise cep telefonunuzdan Ayarlar, Ağ ve İnternet, Wi-Fi ve hemen ardından bağlı olduğunuz bağlantıya gidin. Bu bağlantıyı tıklayın ve ‘Unut’ seçeneğini seçin.

Bu sayede var olan kurulu ve problemli WiFi bağlantınızı silmiş olacaksınız. Sıfırdan bir bağlantı kurabilmek ve internet kullanılamıyor hatası Samsung probleminden kurtulmak için WiFi bağlantılarından kendi bağlantınızı seçin. Modem bağlantı şifrenizi girdikten sonra sorununuzun çözülmüş olma ihtimali oldukça yüksek.

DNS Server Problemi

Kablosuz bağlantınız için sizi çözüme ulaştırabilecek bir diğer ihtimal de DNS serverlarının çökmesi sonucu yapmanız gereken DNS değişikliği. DNS, internete bağlı olduğunuz bilgisayar, sunucu, ağ ve gitmek istediğiniz siteler arasındaki kaynakları belirleyen, size internet içerisindeki hiyerarşik düzen içinde yer sağlayan bir çeşit protokoldür. DNS sayesinde ağ üzerindeki IP adresinize gelen sorgulamalara yanıt verilmektedir.

Eğer DNS serverlarında bir problem varsa, bu durumda internet bağlantısı sağlayamayabilir ya da çok ağır olarak sağlayabilirsiniz. İnternet kullanılamıyor hatası sebeplerinden biri olan DNS sunucu problemini gidermek için DNS adresinizi değiştirebilir ve bu sayede internet kullanılamıyor hatası modem sorununuzu da çözebilirsiniz.

Bilgiall yazarı olarak nice makaleler yazdım da bir tek öz geçmişimi yazamadım...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here