Ana sayfa Son İçerikler Büyüktür Küçüktür işareti Nasıl Yapılır?

Büyüktür Küçüktür işareti Nasıl Yapılır?

239
0
Küçüktür-işareti

Bu makalemizde siz okurlarımıza klavyede büyüktür işareti ve küçüktü işareti nasıl yapılacağı hakkında bilgiler vereceğiz. Ayrıca klavyede büyüktür küçüktür işaretleri yapılışını anlatacağız.

Klavyede Büyüktür Küçüktür işareti Yapımı

Bu konumuzda kullanılan bilgisayarların klavyesinde özel karakterler biri olan büyüktür küçüktür işareti sembollerinden bahsedeceğiz. Küçüktür büyüktür işareti yapımını birden fazla teknik ile anlatacağız.

Kullanılan klavyeler ile bu işlemler kolaylıkla yapılmaktadır. Sadece büyük küçük sembolü değil diğer tüm simgeleri de özel karakterler tablosundan rahatlıkla yapabilirsiniz. Günlük yazılarımızda çoğu zaman bu sembollere ihtiyaç duyulmaktadır.

Özellikle matematikte herhangi bir sayısının diğer bir sayı ile büyük küçük oranında kıyaslanmasında büyüktür küçüktür işaretleri kullanılmaktadır.

Büyüktür işareti; Bir sayısının diğer sayıdan büyük olduğunu ( beş büyüktür üç’ten)

Küçüktür işareti; Bir sayısının diğer sayıdan küçük olduğunu belirtmektedir. ( dört küçüktür dokuzdan) gibi tarzda kullanılmaktadır.

Büyüktür işareti Nasıl Yapılır?

Bilgisayar klavye üzerinden sol alt köşede bulunan shift tuşu işe yanında ki küçüktür büyüktür işareti ile yapabilirsiniz. Shift tuşu ile birlikte yanında ki tuşa basıldığında büyüktür işareti çıkacaktır.

Küçüktür işareti Nasıl Yapılır?

Yine aynı yöntemle bilgisayar klavyesi üzerinden yapılmaktadır. Ancak büyüktür işaretinden tek farkı shift tuşuna basılmasına gerek kalmadan sadece işarete dokunmanız yeterli olacaktır. Böylelikle küçüktür işaretini kolaylıkla yapabilirsiniz.

Klavyede Büyük Eşittir işareti Nasıl Yapılır?

Bilgisayar klavyesi üzerinden sıkla kullanılan büyük eşit işareti yapımı da bir o kadar kolaydır. Bu işaret için klavye üzerinden herhangi kısayol tuşu bulunmamaktadır.

Bu işareti yapabilmek için;

  • Karakter işlem tablosuna giriniz,
  • İçerisinde bulunan büyük eşittir simgesine tıklayarak kolaylıkla yapabilirsiniz.

Karakter işlem tablosunu açabilmek için win ve r tuşuna tıklayarak bu pencere ile charmap komutundan enter tuşuna tıklayarak karakter işlem tablosuna ulaşabilirsiniz.

Klavyede Küçük Eşittir işareti Nasıl Yapılır?

Bilgisayarda maalesef her simgenin bir kısayolu bulunmamaktadır. Bu simge de bunların içinde yer almaktadır. Küçük eşittir işareti klavyede yapımı için diğer simgeler gibi karakter işlem tablosu açılmalıdır. Yukarıda anlatıldığı gibi karakter işlem tablosu açıldığında içerisinde küçük eşittir işaretine tıklayarak kolaylıkla yapılmaktadır.

Bu semboller günlük yaşamamızdan çok matematik terimlerinde oldukça fazla kullanılmaktadır. Klavye üzerinde de belirli yerleri bulunmaktadır. Yardımcı tuşlar ile kolayca işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Bilgiall yazarı olarak nice makaleler yazdım da bir tek öz geçmişimi yazamadım...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here