Ana sayfa Keşfet Radyoloji Nedir?, Ne Yapar?, Bölümü ve Teknikeri

Radyoloji Nedir?, Ne Yapar?, Bölümü ve Teknikeri

1581
0
radyoloji;radyoloji-nedir;radyoloji-ne-yapar;radyoloji-hangi-hastaliklara-bakar;radyoloji-bolumu;radyoloji-teknikeri;radyoloji-teknikeri-ne-is-yapar;radyoloji-hangi-bolum;radyoloji-diger-adi;radyoloji-bolumu-nedir;radyoloji-ne

Bu yazımızda radyoloji konusunu anlatacağız. Öncelikli olarak radyoloji nedir, radyoloji ne yapar ve radyoloji hangi hastalıklara bakar gibi soruların cevabını bulmaya çalışacağız. Ayrıca radyoloji bölümü, radyoloji teknikeri ve radyoloji teknikeri ne iş yapar gibi soruları yanıtlayacağız. 

Radyoloji Nedir?

Öncelikli olarak radyoloji nedir sorusu ile başlayacak olursak. Radyoloji birçok hastalığın tedavi ve teşhisi için radyant enerjinin kullanıldığı bir tıp bilim dalıdır. Radyoloji ne yapar dediğimizde cevabını bu şekilde açıklayabiliriz. Başta X- ışını olmak üzere, diğer birçok radyant enerjinin kullanıldığı radyoloji yöntemlerinden birkaçı ise;

 1. Ultrason
 2. CT( bilgisayarlı tomografi)
 3. MR (manyetik rezonans görüntüleme)
 4. Nükleer tıp
 5. Mamografi
 6. Anjiografi
 7. PET (pozitron emisyon tomografi)

Peki, tam olarak radyoloji ne demek ve ne için kullanılır?. Yukarıda belirtilen yöntemler sonucunda elde edilen görüntüler genel olarak birçok hastalığın tanısı için kullanılır. Aynı zamanda radyoloji ne iş yapar dediğimizde, özellikle cerrahi alanda tedavi sırasında hasarı minimuma indirmede yardımcı olurlar. Hastalığın teşhisi için yararlanılan radyoloji alanı “Diagnostik Radyoloji” olarak adlandırılırken, tedavi aşamasında “Radyoterapi” uygulanır.

Radyoloji Teknikeri Nedir

Radyoloji teknikeri nedir sorusu ile devam edecek olursak. Radyoloji alanında uzmanlığını yapan kişilere radyoloji teknikeri (radyolog) adı verilir. Radyoloji tekniker, radyoloji sonucu elde edilmiş görüntüleri yorumlama konusunda uzmanlaşmak için eğitim almış tıbbi teknisyenlerdir. Böylelikle radyoloji teknikeri ne iş yapar sorusuna cevap bulmuş olduk. 

Günümüzde radyoloji teknikeri olabilmek için Radyoloji Bölümü mezunu olmak şarttır. Görüntüleri yorumlayan radyologlar, cerrahlardan çocuk doktorlarına kadar klinik doktorları yönlendiren raporlar hazırlarlar. Radyoloji teknikeri ne yapar yada başlıca görevleri ise;

 1. Hastayı görüntüleme cihazına uygun olarak konumlandırmak,
 2. Görüntüleme cihazını doğru ve eksiksiz kullanmayı bilmek,
 3. Görüntü alındıktan sonra filmle ilgili gerekli işlemleri gerçekleştirmek,
 4. Filmleri hastalara göre düzenlemek ve gerekli kliniklere sorunsuz teslim etmek,
 5. Görüntüleme laboratuvarının tertip ve düzeninden sorumlu olmak,
 6. Radyasyondan korunmak için gerekli eğitimleri almak,
 7. Bedeni radyasyon koruyucu giysiler giymek.

Radyoloji Hangi Hastalıklara Bakar

Radyoloji hangi hastalıklara bakar veya radyoloji neye bakar sorusu ile devam edecek olursak. Cerrahi hastalıklar, pediatri, kanser, travma, acil tıp, bulaşıcı hastalıklar da dahil daha birçok hastalığın teşhisi ve tedavisi için radyolojiden yardım alınır. Bu yüzden radyoloji kaynaklarındaki eksiklik veya radyolog ekibindeki boşluk sağlık zincirine zarar verebilecek düzeye ulaşabilir.
Radyoloji, genel olarak vücuttaki organları morfolojik (yapısal ve fiziksel yönden) yönden incelediği için, fonksiyonel bozuklukların neden olduğu hastalıkları teşhis etme yönünde yetersiz kalır. Böylelikle radyoloji hangi hastalıklara bakar sorusunu cevabını bulmuş olduk.

Radyoloji Bölümü Nedir

Radyoloji bölümü, genellikle karanlık laboratuvarlarda görüntüleme gerçekleştirilen hastanenin tıbbi bir tedavi merkezi dalıdır. Hastalıkların teşhisi ve teşhis edilmiş hastalıkların tedavisi için birçok farklı klinikten doktorların özel randevu sayesinde hastalı yönlendirdiği bir bölümdür.

Hastalar doktor yönlendirmesi olmaksızın kendi kendilerine bu bölümden randevu alamazlar. Randevu saati ve günü bulmak büyük şehirlerde görüntüleme cihazı eksikliği nedeniyle problem yaratabilir. Bu durum hem hasta ve hastalığın tedavisi hem de radyoloji teknikerleri açısından büyük sorun yaratmaktadır. Özellikle yoksul ülkelerde milyonlarca insan bu tedavi imkanına ulaşamaz ve bu sorunu çözüme kavuşturmak için dünya üzerinde bazı yardım kuruluşları iş birliği yapmaktadır. Çünkü radyoloji birçok hastalık için en net ve kolay bir şekilde teşhis koyan bir yoldur ve birçok insanın bu yöntemden yoksun olması ise sağlık sorunlarını ileri dereceye taşır.

Radyoloji Ne iş Yapar?

Radyoloji ne iş yapar sorusunu detaylı olarak anlatacak olursak. Radyoloji, insan anatomisini görüntülemek için başvurulan ve cerrahi müdahaleye gerek kalmadan hastalığın ne olduğu hakkında bilgi veren bir daldır.

Radyoloji genel olarak vücuttaki organları inceler ve saptadığı anormal durumlar üzerine yorum yapma imkanı oluşturur. Teşhisi zor olup, radyolojiyle tespit edilen hastalıkların başında ise kanser ve tümör gelmektedir. Radyolojik görüntüleme rahatlıkla çocuklara da uygulanabilir. Ayrıca anne karnındayken bile, ilk 2 ay hariç iyonazyon içermeyen görüntülemeler yapılabilirken, X-ışını içeren görüntüleme teknikleri hamileler için kullanılamaz. Böylelikle radyoloji ne iş yapar sorusunu cevap bulmuş olduk.

Bu günkü makalemizde yazımızda radyoloji konusunu anlatmaya çalıştık. Radyoloji ne demek ve radyoloji ne iş yapar gibi soruların cevabını bulmaya çalıştık. Ayrıca radyoloji bölümü nedir, radyoloji hangi hastalıklara bakar ve tıbbi görüntüleme teknikleri ne iş yapar gibi soruları yanıtladık.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here